V českodubské knihovně
Již popáté trávím vánoční svátky prohlížením webových stránek všech českých veřejných knihoven. Musím to stihnout do začátku ledna, aby únorové číslo Čtenáře [4] mohlo otisknout mé každoroční zhodnocení. Bohužel rok od roku je to časově náročnější práce, protože počet knihoven, které mají vlastní stránky, rok od roku roste. Z malých knihoven, jejichž stránky měly premiéru v roce 2002, mne velmi zaujala městská knihovna v Českém Dubu [5].
Na první pohled nikdo nepřehlédne na hlavní stránce fotografii tohoto malého městečka na Liberecku, adresní údaje pod ní a rubriku Aktuální informace. Pozornost si však zaslouží především menu s devíti nabídkami na levé straně stránky. Jejich počet je neobvykle vysoký na to, že se jedná o stránky malé knihovny. Navíc čtyři nabídky se dají "rozbalit" na další podnabídky.
Platí to hned o první nabídce "O knihovně", která se skládá z devíti podnabídek. První je nazvána "Kde nás najdete" a obsahuje hezký jednoduchý plánek sloužící pro orientaci tomu, kdo knihovnu hledá. Potěšilo mne, že si českodubský webmaster neulehčil práci a nespokojil se jen s odkazem na méně přehlednou mapku na serveru Atlas, jako to udělal webmaster dačické [6] či havlíčskobrodské [7] knihovny, ale podobně jako břeclavský [8] webmaster zhotovil plánek vlastní. Pokud se někdo ocitne v cizím městě, určitě ho však potěší, když na webu knihovny najde jakýkoliv plánek, a proto mne překvapuje, že na webových stránkách většiny knihoven stále taková užitečná pomůcka chybí. Přitom je možné využít nejen mapky ze serveru Atlas, ale i Seznam, jako to učinil labskoústecký [9] webmaster, nebo interaktivní mapky, kterou si nechávají zpracovat některé městské úřady. Příklad si lze vzít z webu hlinské knihovny [10], která má na ni odkaz.
Pod českodubským plánkem je upozornění, že je v knihovně veřejná internetová stanice. Doporučoval bych umístit tento údaj hned na hlavní stránce ve formě loga "Veřejný internet", podobně jako to udělal karlovarský [11] webmaster, protože to více upoutá pozornost návštěvníka stránek.
Druhá podnabídka vysvětluje, jak se přihlásit do knihovny. V některých knihovnách (např. českobudějovická [12]) tuto radu umisťují do rubriky FAQ, českodubský webmaster to řešil neméně vynalézavě - algoritmem výstižných vět [13].
Se zájmem jsem si přečetl podnabídku "Historie a současnost", které by prospělo, kdyby byla zpestřena nějakými starými fotografiemi. Zřejmě se těžko shánějí, protože jsou k vidění na stránkách jen málokteré české knihovny (viz např. Jilemnice [14]). Naopak podnabídka nazvaná "Statistika" je oživena grafem návštěvnosti v letech 1990-2001, podnabídka "Fotogalérie akcí" řadou fotografií. Např. Noc s Andersenem je dokumentována 16 kvalitními snímky.
Podnabídka "Knihovní řád" má v příloze ceník, z něhož se dozvídám, že knihovna zpoplatňuje dokonce půjčování střihů. Taková položka se nenajde ani v ceníku Knihovny Uměleckoprůmyslového muzea [15], jenž je rovněž mimořádně pestrý.
Pěkným nápadem se mi jeví i podnabídka "Citáty o knihovně". Českodubští do ní nasbírali 21 citátů (hezkou myšlenku Umberta Ecca schovanou na stránce s pokyny pro užívání online katalogu blanenské knihovny [16] však opomněli).
Podobně se mi líbila podnabídka "Kalendárium", kde byly využity údaje z webu nakladatelství Libri [17], díky nimž jsou tyto stránky bohatší než např. nabídka "Kulturní výročí" na stránkách chomutovské knihovny [18], resp. nabídka "Významná výročí [19]" javornické knihovny.
Druhá až čtvrtá nabídka patří k tomu, co je na webech knihoven běžné: mailové kontakty na pracovnice (ty jsou v českodubské knihovně tři), virtuální prohlídka tvořená 18 fotografiemi, služby knihovny, z nichž se dozvíme, že knihovna slouží i jako kulturní centrum městečka a organizuje vánoční trhy, koncerty, lampiónové průvody či vatry.
Se zájmem jsem si pročetl nabídku nazvanou "Internet", která zachytila hlavní historické mezníky zavádění internetu v ČR, a odzkoušel hledání v online katalogu firmy LANius [20].
Z nabídky nazvané "Aktuality, informace, pozvánky" jsem se dozvěděl, že knihovna nabízí službu posílání e-mailů a SMS s informacemi o akcích, podobně jako to provozuje již od loňska českolipská knihovna [21]. Snad to podnítí i další knihovny, když takovou službu může poskytovat i knihovna ve městě, kde žije jen 3000 obyvatel. V této nabídce je i upozornění na otvírací dobu o Vánocích a novoroční přání pracovníků knihovny. Určitě by mu neuškodilo, kdyby bylo zpestřeno trochou vánočních symbolů, jako to udělali frýdecko-místečtí [22] knihovníci na svých stránkách.
Pro úplnost se musím zmínit o předposlední nabídce nazvané "Odkazy", kde se najdou praktické adresy pro knihovníky (jako jsou odkazy na knihovny z katalogu Seznam) či pro Českodubčany (stránky českodubských úřadů a organizací).
Poslední nabídka s názvem "Kulturní klub, kino" poskytuje informace o akcích těchto dvou institucí. Program českodubského kina je navíc propojen se stránkou serveru www.365dni.cz [23], která umožňuje dozvědět se více podrobností o promítaných filmech.
Dosud jsem popisoval pouze nabídku v levé části hlavní stránky. Zaujme však i pravá strana. Ve spodní části je počítadlo firmy Netway [24] a nad ním anketa. Na položenou otázku "Jaký máte názor na nové stránky knihovny" jsem bez váhání mohl odpovědět jako většina ze 172 respondentů: "Moc se mi líbí".