nejpozdější
Český internet prodělal za posledních několik let vývoj takřka neuvěřitelný. Stále méně a méně lidí si dnes dovede představit svůj život bez e-mailů, snadného vyhledávání informací prostřednictvím internetu a dalších mnoha možností, které internet nabízí. Jsou však i věci, které je český internet svým uživatelům stále ještě dlužen.
VíceMyšlenka vytvořit plnotextovou databázi české poezie 19. století - jakožto nové materiálové základny pro výzkum české literatury pro studium, ale i pro četbu - vznikla v Ústavu pro českou literaturu (ÚČL) AV ČR v polovině 90. let.
VíceCelý ten příběh by mohl posloužit jako ukázka významu historických fondů nebo tištěných katalogů knihoven, případně akvizice v antikvariátech. Počátek je možno klást do roku 1991, kdy dr. Angelika Marsch, odbornice na problematiku historických vedut, objevila v jednom antikvariátu katalog univerzitní knihovny ve Würzburgu. Při běžném prohlédnutí ji zaujal obrázek města. Přestože vyobrazení bylo velikosti poštovní známky, rozpoznala neznámou vedutu Prahy.
VíceCílem příspěvku je seznámit zájemce o obor filmu a kinematografie s elektronickými zdroji, které již vznikly nebo nově vznikají přímo na pracovištích Národního filmového archivu (NVF), a výběrově s dalšími elektronickými zdroji, které jsou k disp
VíceDivadelní ústav se v letošním roce připojil k moderním informačním institucím, které zpřístupňují své databáze prostřednictvím sítě Internet. Tento elektronický projekt byl vytvořen pracovníky knihovny a bibliografie ve spolupráci s firmami KP-SYS s.r.o. a REBEX ČR s.r.o.
VíceČeská periodická historická bibliografie již za několik let oslaví sto let své existence. V roce 1906 vyšla poprvé Bibliografie české historie v redakci Josefa Pekaře jako příloha Českého časopisu historického.
VíceOdborný seminář pro informační pracovníky knihoven v oblasti humanitních a společenských věd se uskutečnil v sídle Knihovny Akademie věd ČR 18. 11. 2002.
VíceCílem předkládaného příspěvku je představit významné informační zdroje v oblasti hudby. V souladu s tématem semináře se zaměříme v první řadě na elektronické zdroje, a to především na muzikologické bibliografické databáze.
Více