nejpozdější
Digitalizační centrum AV ČR vzniklo jako důsledek povodní v roce 2002. Klade si primárně za cíl zpřístupnit uživatelům obsah materiálů, na přesné zachování původní formy není kladen takový důraz.
VícePodle odhadů Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG) bude během následujících třiceti až padesáti let každá kniha nyní umístěná v knihovně v tištěné podobě existovat v podobě digitální. Čím více dokumentů bude zdigitalizováno, tím bude vyvolán větší zájem o tyto dokumenty. Hojnější zájem ze strany uživatelů povede zpětně k větší intenzitě digitalizace. Dnešní knihovny fungují podle Schassana jednak jako poskytovatelé obsahu, jednak jako poskytovatelé přístupových systémů.
VíceKiril Ribarov (Ústav formální a aplikované ligvistiky, Praha) ve svém příspěvku představil komplexní nástroj ACT (Annotated Corpora of Text), který je určen pro zpracování rozsáhlých textů.
VíceManuscriptorium je databáze, která neobsahuje samotné obrazové a jiné objekty, ale záznamy o nich. Přitom jeden objekt může být popsán v několika záznamech. Samotné digitalizované objekty jsou umístěny na jiném místě.
VíceVirtuálním prostředím autor rozumí elektronické prostředí, které je vnímáno jako technická zařízení, síťové spojení, vhodné aplikace a obsahy. Badatelské prostředí je pak takové prostředí, v němž je k obsahu přidána dodatečná informace plus další hodnota. Historickými fondy jsou míněny fondy knihoven, muzeí i archivů, v praxi se však historické fondy mohou nacházet i mimo jakékoliv instituce. Dr.
VícePodle Nerute Kligiene (Ústav matematiky a informatiky, Vilnius) je jedním z posledních trendů přesun od snahy najít relevantní dokumenty (resp. obsah) ke hledání vztahů. Dnešní World Wide Web ovšem těmto nárokům nedostačuje, proto se pozornost zaměřuje na web sémantický, který poskytuje společný rámec pro sdílení dat a jejich další použití. V závěru svého vystoupení se přednášející detailněji zabývala výhodami, které vědcům přinášejí archivy e-printů (mj.
Více