Soutěž Společně otevíráme data přinesla řadu užitečných aplikací
Dvacet pět aplikací usnadňujících orientaci například v evropských dotacích nebo obchodních vztazích českých firem, nabízejících praktické služby v oblasti zdravotnictví nebo hromadné dopravy či poskytujících lokalizovaná data o kvalitě ovzduší a kriminalitě. To je výsledek soutěže Společně otevíráme data [4], kterou uspořádal Fond Otakara Motejla [5] ve spolupráci s Fakultou informatiky a statistiky VŠE a Matematicko-fyzikální fakultou UK. Otevřená data znamenají zveřejňování informací ve strojově čitelném formátu pod licencí, která umožňuje jejich volné využití.
[6]
Vítězové si kromě uznání odnesli také finanční ocenění (foto: pořadatel)
Průhledné financování i pomoc handicapovaným
V soutěžní kategorii pro veřejnost zvítězila aplikace Fondyeu.eu [7] z dílny občanského sdružení Naši politici. Díky tomuto projektu je poprvé možné jednoduše vyhledat vztahy mezi příjemci dotací, vlastnickou a personální strukturou příjemců, veřejnými zakázkami a politiky i lobbisty. „V nové verzi je výrazně rozšířen okruh informací o příjemcích dotací. Veřejnost se tak dozví o hospodářských výsledcích i registrovaných oborech podnikání příjemců dotací. Parametrické vyhledávání například umožňuje filtrování příjemců dotací podle toho, zda se jedná o polostátní, státní či soukromé firmy. Nově lze i stahovat vybraná data v otevřeném datovém formátu CSV,“ říká Jiří Fiala ze sdružení Naši politici.
První místo ve studentské kategorii získal portál Najdi-lekarnu.cz [8], který poskytuje aktualizované informace o lékárnách a lécích. Lidé si díky němu mohou vyhledat nejbližší lékárnu nebo zjistit interakce mezi různými druhy medikamentů. V blízké budoucnosti přibude také srovnání výše doplatků v jednotlivých lékárnách.
Zvláštní cenu Nadace Vodafone získal Vozejkmap, [9] webová a mobilní aplikace mapující bezbariérová místa v celé České republice. Vozíčkářům výrazně usnadňuje pohyb v neznámé oblasti. Podle Petry Černé z České asociace paraplegiků – CZEPA sbírali její autoři úvodní zdrojová data manuálně z veřejně dostupných zdrojů, další informace nyní doplňuje administrátor aplikace, který sám vozík používá. Po startu projektu bylo letos v březnu v databázi přibližně 700 míst, nyní jich je již přes 4000. Vozejkmap zároveň získal druhé místo v kategorii pro veřejnost.
Mezi dalšími oceněnými aplikacemi je chytrý našeptávač adres Smartform [10], Analýza dopravní dostupnosti [11], kterou nad daty o pražské MHD vytvořili studenti FEL ČVUT, nebo server Bizbiz.cz [12], publikující informace o firmách, osobách a vazbách mezi nimi.
„Za každou z aplikací stojí zajímavá myšlenka či nápad. Všechny dokládají, jak obrovský potenciál má využití otevřených dat, a jen potvrzují známé zjištění, že na nejlepší využití vašich dat přijde někdo jiný. Kéž by si to uvědomili i ti, kteří svá data jako otevřená dosud nepublikují,“ uvedl IT konzultant a člen poroty soutěže Jiří Peterka.
Česko stojí v otevírání dat na počátku
Fond Otakara Motejla prostřednictvím soutěže ukázal, že otevřená data mohou přinést nové informace i praktické služby. Proto se podílí i na otevírání dat městských a obecních úřadů například v Opavě, Děčíně a Kuřimi a dalších institucích. Je v této oblasti také konzultantem Úřadu vlády ČR a podařilo se mu prosadit otevřená data do vládní strategie proti korupci pro rok 2013–14. V roce 2012 přispěl Fond Otakara Motejla ke zpřístupnění parlamentní databáze Poslanecké sněmovny ve strojově čitelné formě. Otevírání dat nabývá na naléhavosti i v souvislosti se schválením aktualizace směrnice EU z roku 2003, která členským státům ukládá do července roku 2015 přijmout právní opatření pro zveřejňování informací veřejného sektoru ve strojově čitelném formátu, a umožnit tak jejich opakované použití.
„Pevně věřím, že otevřená data budou mít pro inovace stejný význam, jako měly otevřené standardy pro rozvoj internetu či osobních počítačů. A tato soutěž mě v tomto přesvědčení jen utvrdila,“ říká Ondřej Filip, člen rady Českého telekomunikačního úřadu a předseda poroty soutěže. „Zúčastněné projekty totiž pomáhají řešit velkou škálu rozličných problémů, ať už jde o běžné starosti všedního dne, pomoc handicapovaným spoluobčanům nebo monitoring našeho prostředí a transparentnost státní správy," dodal. Kompletní přehled přihlášených aplikací najdete na www.otevrenadata.cz [4]
Vítězné aplikace:
A. Kategorie pro veřejnost
1. místo: Fondyeu.eu [7] (Naši politici o. s.)
Stručně o aplikaci:
webová aplikace, která hledá a propojuje dostupná data o projektech a příjemcích dotací z EU
Výhody, přínosy:
odhaluje to, co nemusí být na první pohled patrné (např. vazby)
Zdroj dat:
více zdrojů; např. MMR, ČSÚ
[13]
Webová aplikace FondyEU - ukázka profilu (podpořené projekty, veřejné zakázky, dceřiné firmy, vazby)
2. místo: VozejkMap [9] [9] (Česká asociace paraplegiků - CZEPA)
Stručně o aplikaci: mapa bezbariérových míst a nově i aplikace pro chytré telefony a tablety
Výhody, přínosy: možnost plánovat cestu dopředu i orientovat se v terénu, mobilní i webová aplikace
Zdroj dat: vlastní otevřená data, která sbírají a publikují sami vozíčkáři
[14]
Rozhraní aplikace Vozejkmap se zpracovanými POI ("points of interest") a detailem zvoleného místa
3. místo: Smartform [10] (Jan Herold / Trixi)
Stručně o aplikaci: jedná se tzv. "našeptávač adres" (napovídá a vyplňuje adresu už po vepsání prvních písmen - průběžně se ukazují možnosti, které připadají v úvahu); webová a desktopová aplikace.
Výhody, přínosy: kontrola existence adresy, správnost a jednotnost zápisu (syntaxe)
Zdroj dat: ČÚZK / RÚIAN (Český úřad zeměměřický a katastrální / registr územní identifikace, adres a nemovitostí), vlastní číselníky
[15]
Webové stránky aplikace Smartform s nabídkou webové a desktopové aplikace
B. Kategorie pro studenty
1. místo: najdi-lekarnu.cz [8] (Zdeněk Troníček, Michal Kopp, Aliaksandr Maksimau (ČVUT FIT))
Stručně o aplikaci: webová aplikace zaměřená na vyhledávání lékáren, léků, substitutů a interakce mezi léky
Výhody, přínosy: dostupnost léků a lékáren, vyhledání léku bez doplatku, předcházení negativním interakcím
Zdroj dat: SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv)
[16]
Webové stránky najdi-lékárnu.cz nenabízí jen vyhledávání lékáren, ale i databázi léků, substitutů a jejich interakcí
2. místo: Analýza dopravní dostupnosti [11](Jan Nykl, Jan Hrnčíř, Michal Jakob (ČVUT FEL))
Stručně o aplikaci: nová webová aplikace mapuje pokrytí MHD v Praze
Výhody, přínosy: usnadňuje výběr lokality, může být podkladem pro zlepšování MHD
Zdroj dat: DP / infoprovsechny.cz
[17]
Analýza dopravní dostupnosti vizualizuje rychlost dopravy od počátečního místa, které lze zadat kliknutím do mapy
3. místo: Prague Transport [18] (Miroslav Hrivík, MFF UK)
Stručně o aplikaci: mobilní aplikace pro Android hledá spojení MHD, ukazuje odjezdy ze zastávky, nabízí mapy i aktuální informace
Výhody, přínosy: pomoc místním cestujícím i turistům, snadné plánování spojů
Zdroj dat: thunderforest.com/transport/
[19]
Několik screenshotů z aplikace Prague Transport (verze pro Android)