Říjnové informační lahůdky
Vážení čtenáři,
právě začínáte číst (tedy ti z Vás, kteří začínají editorialem) první letošní podzimní číslo časopisu Ikaros. Je věnováno řadě aktuálních témat, zejména zprávám z nedávno proběhlých odborných akcí. Nad zprávou z plzeňského semináře knihovníků muzeí a galerií se vám jistě budou sbíhat sliny (až si zprávu přečtete, pochopíte, že si nevymýšlíme), s reportáží z archivů v pobaltských zemích si můžete virtuálně zacestovat, díky zprávě z CONiáše se ocitnete ve světě fantasy, další příspěvek vám prozradí, co znamená zkratka EFG, v článku věnovanému práci s ohlášenými knihami na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity i ve zprávě z konference Knihovny současnosti 2008 zjistíte mj. řadu podnětných nápadů, jak vylepšit akvizici.
Říjnový Ikaros bohužel přináší i smutnou zprávu o skonu PhDr. Františka Choce, který se významným způsobem zasloužil o rozvoj knihovnicko-informačních služeb v oblasti lékařství.
Nové číslo však rovněž nabízí příspěvky věnované vyhledávání – poodhaluje tajemství nově představeného vyhledávače Cuil, jehož tvůrci původně pracovali pro vyhledávač Google, srovnává také databázi CSA Illustrata: Technology s databázemi z oblasti hutnictví, jmenovitě s databázemi METAL a METADEX. V souhrnné zprávě z několika Jinonických informačních pondělků, které se uskutečnily v letním semestru akademického roku 2007/2008, se věnuje mj. problematice přístupného webu, ale také například trikům, které je možné využít při práci s vyhledávačem Google. Ač se totiž může zdát, že Google dělá všechno za nás, není tomu tak – budeme-li vědět jak používat pokročilé funkce, můžeme naopak z Googlu vytěžit ještě více.
Digitální informace je však také potřeba uchovávat – odpovědi na otázku, jak k jejich uchovávání lze přistupovat, nabízí zpráva z konference CNZ 2008 – její název je doslova výstražný – CNZ totiž znamená Co po nás zbude... Související digitalizaci bylo věnováno také 2. kolokvium knihovních a informačních pracovníků zemí V4+, částečně byla tématu věnována i již zmiňovaná konference Knihovny současnosti 2008, zejména sekce Informační technologie, kterou moderoval Tomáš Gec.
Vzhledem k tomu, že začíná nový akademický rok, je bezpochyby na místě se věnovat také oblasti vzdělávání, až již informačnímu vzdělávání uživatelů či vzdělávání budoucích knihovnicko-informačních profesionálů.
Příjemné čtení přejí
Vaši redaktoři
Máme tu 3 komentářů
Docela zajímavé.
Docela zajímavé.
Názor
Docela zajímavý článek.
Zajímavý článek
Jelikož sem nenasel nic co by me zajimalo tak sem si vybral tady tenhle clanek ale trochu me zaujal.Bylo to celkem dobre