Říjnové informační lahůdky
Vážení čtenáři,
právě začínáte číst (tedy ti z Vás, kteří začínají editorialem) první letošní podzimní číslo časopisu Ikaros. Je věnováno řadě aktuálních témat, zejména zprávám z nedávno proběhlých odborných akcí. Nad zprávou z plzeňského semináře knihovníků muzeí a galerií [4] se vám jistě budou sbíhat sliny (až si zprávu přečtete, pochopíte, že si nevymýšlíme), s reportáží z archivů v pobaltských zemích [5] si můžete virtuálně zacestovat, díky zprávě z CONiáše [6] se ocitnete ve světě fantasy, další příspěvek vám prozradí, co znamená zkratka EFG [7], v článku věnovanému práci s ohlášenými knihami na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity [8] i ve zprávě z konference Knihovny současnosti 2008 [9] zjistíte mj. řadu podnětných nápadů, jak vylepšit akvizici.
Říjnový Ikaros bohužel přináší i smutnou zprávu o skonu PhDr. Františka Choce [10], který se významným způsobem zasloužil o rozvoj knihovnicko-informačních služeb v oblasti lékařství.
Nové číslo však rovněž nabízí příspěvky věnované vyhledávání – poodhaluje tajemství nově představeného vyhledávače Cuil [11], jehož tvůrci původně pracovali pro vyhledávač Google, srovnává také databázi CSA Illustrata: Technology s databázemi z oblasti hutnictví, jmenovitě s databázemi METAL a METADEX. V souhrnné zprávě z několika Jinonických informačních pondělků [12], které se uskutečnily v letním semestru akademického roku 2007/2008, se věnuje mj. problematice přístupného webu, ale také například trikům, které je možné využít při práci s vyhledávačem Google. Ač se totiž může zdát, že Google dělá všechno za nás, není tomu tak – budeme-li vědět jak používat pokročilé funkce, můžeme naopak z Googlu vytěžit ještě více.
Digitální informace je však také potřeba uchovávat – odpovědi na otázku, jak k jejich uchovávání lze přistupovat, nabízí zpráva z konference CNZ 2008 [13] – její název je doslova výstražný – CNZ totiž znamená Co po nás zbude... Související digitalizaci bylo věnováno také 2. kolokvium knihovních a informačních pracovníků zemí V4+ [14], částečně byla tématu věnována i již zmiňovaná konference Knihovny současnosti 2008 [9], zejména sekce Informační technologie, kterou moderoval Tomáš Gec.
Vzhledem k tomu, že začíná nový akademický rok, je bezpochyby na místě se věnovat také oblasti vzdělávání, až již informačnímu vzdělávání uživatelů [15] či vzdělávání budoucích knihovnicko-informačních profesionálů [16].
Příjemné čtení přejí
Vaši redaktoři