Problémy s technikou aneb datové déjà vu
Vážení čtenáři,
není to tak dávno, co jsem si na tomto místě postěžoval, že mi selhal systémový disk v počítači a společně s ním zmizela i řada více či méně důležitých dat a dokumentů. A i když z toho nejsem ani trochu nadšený, před pár dny mi systémový disk odešel znovu. Jako na potvoru asi čtyři měsíce po skončení záruky – a jak už se pomalu stává tradicí, těsně před vydáním nového čísla.
Inu, tak dlouho se píše úvodník, až se harddisk utrhne. Omlouvám se tedy za zpoždění. Kdybych byl býval častěji zálohoval.. však to jistě znáte sami. A omlouvám se také za případné překlepy – sedím totiž u starého záložního notebooku, kterému vynechává hned několik kláves, pokud do nich člověk nebouchá jak do psacího stroje. Njn, aspoň se člověk nenudí.. :)
Ale otočme list. Rád bych se zde věnoval i trochu příjemnějším věcem než je můj celoživotní boj se stávkující technikou. Docela pěknou záminkou k oslavám a dobré náladě jsou různá výročí - a poslední měsíc jich byl doslova plný. Tak například Wikipedie oslavila již 13 let působení (od svého vzniku 15. ledna 2001), přibližně před dvaceti lety odstartoval fenomén blogování, legendární počítač Apple Macintosh oslavil dokonce 30 let a své první narozeniny před pár týdny oslavila i populární aplikace Vine.
V minulém čísle jsme vás také upozornili na veřejnou konzultaci k přezkoumání unijního autorského práva, kterou začátkem prosince vyhlásila Evropská komise. Své názory a připomínky k těmto chystaným změnám mohl napsat každý – tedy nejen autoři či kolektivní správci, ale i koncoví uživatelé (knihovny nevyjímaje). Původní uzávěrka byla 5. února, ale termín pro vyplnění dotazníku byl nakonec posunut na 5. března 2014. Stále je tedy možné se zapojit.
Co se týče aktuálního čísla, přinášíme vám například ohlédnutí za Open Access Week 2013, zprávu ze semináře o svobodě na internetu a kyberbezpečnosti, článek věnovaný vydavatelským aktivitám knihoven, či recenzi knihy s názvem Pirátství. Boje o duševní vlastnictví od Gutenberga po Gatese. Představíme si také nejstarší slovenskou knihu, podíváme se do British Library a nebude chybět ani série reportáží – z konference ICOLC, ze semináře AKS Koha či z Open Access Conference v Berlíně.
Příjemné únorové čtení,
Jan Rylich & redakce