Předvánoční přehled novinek a zajímavostí
Vážení čtenáři,
většina z nás se už pravděpodobně těší na vánoční svátky, ať už kvůli příjemné atmosféře, setkání s rodinou a přáteli, očekávaným i neočekávaným dárkům nebo přinejmenším kvůli několika dnům zaslouženého volna a bezstarostné pohody – tedy pokud člověk nepočítá hektické nákupy na poslední chvíli, celodenní předvánoční i povánoční úklid, cestu na pohotovost s rybí kostí v krku a podobné vánoční kratochvíle. Společně s Vánocemi ale přichází také prosincové číslo časopisu Ikaros, které sice není vyloženě sváteční a nedá se ani sníst (na rozdíl od cukroví), ale snad vás i tak potěší.
Nejprve bych se ale jako obvykle rád vrátil k několika zajímavým událostem posledního týdne – mezi které patří např. Stratocaching, který proběhl v polovině listopadu, krátce po naší poslední uzávěrce. Jednalo se o experiment, při kterém bylo z meteorologického balónu ve stratosféře nad Českem vypuštěno 12 modulů ve tvaru javorového semínka s GPS a rádiovými moduly. Cesta balónu do 30km výšky a zpátky byla v reálném čase streamována na internetu a vypuštěné moduly s GPS se staly cílem v geolokační hře geocaching [4]. Každý modul měl svého sponzora a nálezci tak mohli získat zajímavé ceny. Podrobnosti o projektu najdete například na stránkách stratocaching.idnes.cz [5].
Ostatně projekt Stratocaching si kromě zájmu technické veřejnosti vysloužil i zvláštní cenu serveru Lupa.cz. ve středu 20. listopadu byly totiž vyhlášeny výsledky ankety Křišťálová Lupa 2013 [6]. V anketě letos zvítězil srovnávač cen Heureka.cz [7], mobilní aplikace Mapy.cz [8], server Stream.cz [9] a jeho pořad Peklo na talíři [10], zpravodajský server iDNES.cz [11], netradiční ale skvělý komix Opráski sčeskí historje [12], projekt Potraviny na pranýři [13] či donášková služba DámeJídlo.cz [14]. Ocenění získala také datová žurnalistika [15] na serveru IHNED.cz, online kampaň Karel na hrad a nástroj apiary.io [16]. Anticenu získal dosavadní monopol společnosti Chaps na data o jízdních řádech. Osobností roku se stal Petr Koubský.
Na konci listopadu byly také vyhlášeny výsledky soutěže o společensky nejpřínosnější aplikace využívající otevřená data. Soutěž Společně otevíráme data jsme v krátkosti představili [17] na začátku července, a 28. listopadu byly vyhlášeny výsledky [18]. Do soutěže se přihlásilo 25 mobilních a webových aplikací, přičemž oceněno bylo 13 z nich. První místo v kategorii pro veřejnost získal projekt fondyeu.eu [19] zaměřený na příjemce dotací z EU a podpořené projekty; ve studentské kategorii zvítězila aplikace najdi-lekarnu.cz [20] umožňující vyhledávání lékáren a léků. Speciální ocenění od České asociace paraplegiků získala mapa bezbariérových míst v ČR Vozejkmap [21].
Prosinec jistě potěšil milovníky hudby. Na český trh totiž vstoupila hudební streamovací služba Spotify. Jedná se o významného hráče, jehož katalog čítající 20 milionů skladeb může konkurovat i službě Google Music [22], která na náš trh vstoupila 1. října (viz říjnový editorial [23]). Velikou výhodou Spotify [24] proti konkurenci (kam patří kromě Google Music například Deezer [25] a Rdio [26]) je Free verze, která umožňuje neomezené streamování v nižší kvalitě a s reklamami (což je vlastně podobné jako klasická komerční rádia). Prémiová verze za 5.99 EUR (cca 165 Kč) měsíčně je samozřejmě bez reklam a umožňuje např. poslouchání hudby offline, tj. bez nutnosti být neustále na internetu.
Zajímavé věci proběhly i na českém trhu e-knih. V pátek 6. prosince spustila mediální skupina MAFRA nový internetový obchod s elektronickými knihami na knihy.idnes.cz [27]. Partnerem a provozovatelem obchodu je firma Palmknihy [28]. V nabídce je cca 8.000 titulů od 200 vydavatelů, přičemž třetina je k dispozici zdarma. A možná budou i placené knihy brzy ještě dostupnější; provozovatel internetového obchodu Palmknihy se totiž chystá prodávat e-knihy přes společnost Palmbooks S.à r.l registrovanou v Lucembursku, protože zatímco u nás je DPH na knihy 21%, v Lucembursku to jsou jen 3%.
Příjemné předvánoční čtení,
Jan Rylich & redakce