Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Knihy, knihovny a internet & Facebook ve virtuální realitě

Čas nutný k přečtení
4 minut
Již přečteno

Knihy, knihovny a internet & Facebook ve virtuální realitě

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

na konci března 2013, tj. téměř přesně před rokem, byl oficiálně ukončen projekt internetizace knihoven. Ačkoliv byl projekt dlouhá léta kritizován za výraznou předraženost, na ministerstvu kultury tento fakt nejprve dlouhodobě ignorovali (natož aby se pokusili vyjednat lepší podmínky) a nakonec projekt pro nedostatek financí ukončili. Knihovny se s tím nakonec naštěstí popraly bez vážnějších následků, protože na rozdíl od úředníků jsou zvyklé pracovat s omezenými finančními zdroji a svou práci berou především jako poslání. Nemluvě o tom, že většina knihovníků a knihovnic se na svých pozicích nestřídají po dvou až čtyřech letech jako někteří úředníci a politici..

Na tuto nedávnou kauzu jsem si vzpomněl nejen kvůli zmiňovanému ročnímu výročí, ale také proto, že téma knihoven a internetu je pro březen typické. Ostatně celý měsíc se nejčastěji nazývá "Březen, měsíc knihy", "Březen, měsíc čtenářů" či "Březen, měsíc internetu" (zejména v letech, kdy fungoval stejnojmenný propagační projekt pana Jaroslava Wintera a Sdružení BMI). Stejnojmennný projekt "Březen, měsíc čtenářů" organizuje například sdružení SKIP (včetně již patnáctého ročníku soutěže Biblioweb); knihkupectví Martinus zase uspořádalo soutěž "Největší knižní hrdina". A o knihách, čtenářích a internetu bude i aktuální číslo časopisu Ikaros.

Ještě před tím, než se podíváme na obsah čísla, ale s dovolením zmíním alespoň dvě poměrně významné události, které se sice netýkají knih, ale týkají se nejvýznamnějších technologických společností součastnosti: Facebooku, Microsoftu a Apple. Obě události jsou poměrně významné - a stejně tak i kontroverzní. A obě novinky od sebe navíc dělí jen dva dny: v úterý 25. března Facebook oznámil akvizici společnosti Oculus VR a ve čtvrtek 27. března Microsoft oficiálně představil Office pro iPady.

Společnost Oculus VR stojí za vznikem projektu Oculus Rift, velmi zajímavého a mimořádně úspěšného systému virtuální reality. Zejména v herní komunitě se jedná snad o nejčastěji skloňovaňou technologii za posledních několik let. Occulus Rift byl poprvé představen na herní výstavě E3 v roce 2012 a poté následovala mimořádně úspěšná kampaň na Kickstarteru, kde tvůrci požádali fanoušky o 250.000 dolarů na další vývoj - a nakonec získali téměř 2,5 milionu. Projekt byl úspěšný, již existuje i plně funkční kit pro vývojáře (a druhá verze je na cestě) - a najednou přijde Facebook a provede akvizici za dvě miliardy dolarů.

Taková částka dá společnosti Oculus nepochybně dostatek prostředků na další vývoj – ale řadu fanoušků a uživatelů (a zejména podporovatelů na Kickstarteru) tato novinka velmi nepříjemně překvapila a zklamala. Facebook nemá s virtuální realitou pro hry v podstatě nic společného a i když Mark Zuckerberg slíbil, že Oculus bude mít i nadále nezávislost, potenciál technologie vidí především v oblasti virtuálních světů a virtuálních sociálních sítí. A upřímně řečeno, to poslední, co by hráči chtěli ve svých hrách vidět, jsou notifikace z Facebooku nebo kontextové reklamy..

Také druhá novinka je poměrně zajímavá, protože Microsoft si se svou verzí balíku Office pro iPady dával docela na čas. O tabletové verzi Office (tj. Word, Excel a PowerPoint) se spekulovalo už od představení prvního iPadu v roce 2010 – a například verze pro iPhony byla uvedena již v polovině minulého roku. Teď už je ale zřejmé, že Microsoft rozhodl v plné síle expandovat i na platformu svého hlavního konkurenta (protože tablety Surface zatím iPadům konkurovat nedokáží) – a Apple naopak do svého ekosystému "pustil" potenciální konkurenci svých programů z balíku iWork (tj. Pages, Numbers a Keynote).

Microsoft Office je v současnosti jedním z nejstahovanějších programů na AppStore - ale jeho hodnocení je poměrně vlažné. Microsoft totiž neprodává aplikace samostatně a za jednorázovou cenu (jak je na AppStore obvyklé), ale Office je k dispozici jen formou předlatného ke cloudové službě Office 365 - za 99 dolarů na rok. Kdo si službu objedná, získá automaticky i licenci na PC či Mac, což je skvělé - ale kdo by měl zájem jen o verzi pro iPad, má zatím smůlu – Microsoft totiž žádnou levnější či jednorázovou variantu nenabízí.

Pojďme ale zpátky k aktuálnímu číslu. Na stránkách Ikara se knihovnám a internetu se věnujeme docela pravidelně; tentokrát jsou ale tato témata ještě více propojená – například ve článku o digitalizaci v ČR nebo v článku, který mapuje stav elektronického dodávání dokumentů. Představíme si také aktuální výzkumy dětského čtenářství – mimo jiné i ve vztahu k využití počítačů a internetu.

Dále se vypravíme na Lipský knižní veletrh a Pařížský knižní salón, v recenzi knihy Nebezpečná literatura se budeme věnovat tématu cenzury v literatuře, a podíváme se na zajímavé zdroje průmyslově-právních informací. Vydáme se také na exkurzi do Parlamentní knihovny, představíme si dánský modelový program pro veřejné knihovny či nově zrekontruovanou Rybářskou knihovnu ve Vodňanech.

Příjemné jarní čtení,

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
RYLICH, Jan. Knihy, knihovny a internet & Facebook ve virtuální realitě. Ikaros [online]. 2014, ročník 18, číslo 3 [cit. 2024-11-22]. urn:nbn:cz:ik-14214. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/14214

automaticky generované reklamy
registration login password