Knihy, knihovny a internet & Facebook ve virtuální realitě
Vážení čtenáři,
na konci března 2013, tj. téměř přesně před rokem, byl oficiálně ukončen projekt internetizace knihoven [4]. Ačkoliv byl projekt dlouhá léta kritizován za výraznou předraženost, na ministerstvu kultury tento fakt nejprve dlouhodobě ignorovali (natož aby se pokusili vyjednat lepší podmínky) a nakonec projekt pro nedostatek financí ukončili. Knihovny se s tím nakonec naštěstí popraly bez vážnějších následků, protože na rozdíl od úředníků jsou zvyklé pracovat s omezenými finančními zdroji a svou práci berou především jako poslání. Nemluvě o tom, že většina knihovníků a knihovnic se na svých pozicích nestřídají po dvou až čtyřech letech jako někteří úředníci a politici..
Na tuto nedávnou kauzu jsem si vzpomněl nejen kvůli zmiňovanému ročnímu výročí, ale také proto, že téma knihoven a internetu je pro březen typické. Ostatně celý měsíc se nejčastěji nazývá "Březen, měsíc knihy", "Březen, měsíc čtenářů" či "Březen, měsíc internetu" (zejména v letech, kdy fungoval stejnojmenný propagační projekt pana Jaroslava Wintera a Sdružení BMI [5]). Stejnojmennný projekt "Březen, měsíc čtenářů [6]" organizuje například sdružení SKIP (včetně již patnáctého ročníku soutěže Biblioweb [7]); knihkupectví Martinus [8] zase uspořádalo soutěž "Největší knižní hrdina [9]". A o knihách, čtenářích a internetu bude i aktuální číslo časopisu Ikaros.
Ještě před tím, než se podíváme na obsah čísla, ale s dovolením zmíním alespoň dvě poměrně významné události, které se sice netýkají knih, ale týkají se nejvýznamnějších technologických společností součastnosti: Facebooku, Microsoftu a Apple. Obě události jsou poměrně významné - a stejně tak i kontroverzní. A obě novinky od sebe navíc dělí jen dva dny: v úterý 25. března Facebook oznámil akvizici společnosti Oculus VR a ve čtvrtek 27. března Microsoft oficiálně představil Office pro iPady.
Společnost Oculus VR [10] stojí za vznikem projektu Oculus Rift, velmi zajímavého a mimořádně úspěšného systému virtuální reality. Zejména v herní komunitě se jedná snad o nejčastěji skloňovaňou technologii za posledních několik let. Occulus Rift byl poprvé představen na herní výstavě E3 v roce 2012 a poté následovala mimořádně úspěšná kampaň na Kickstarteru [11], kde tvůrci požádali fanoušky o 250.000 dolarů na další vývoj - a nakonec získali téměř 2,5 milionu. Projekt byl úspěšný, již existuje i plně funkční kit pro vývojáře (a druhá verze [12] je na cestě) - a najednou přijde Facebook a provede akvizici za dvě miliardy dolarů.
Taková částka dá společnosti Oculus nepochybně dostatek prostředků na další vývoj – ale řadu fanoušků a uživatelů (a zejména podporovatelů na Kickstarteru) tato novinka velmi nepříjemně překvapila a zklamala. Facebook nemá s virtuální realitou pro hry v podstatě nic společného a i když Mark Zuckerberg slíbil [13], že Oculus bude mít i nadále nezávislost, potenciál technologie vidí především v oblasti virtuálních světů a virtuálních sociálních sítí. A upřímně řečeno, to poslední, co by hráči chtěli ve svých hrách vidět, jsou notifikace z Facebooku nebo kontextové reklamy..
Také druhá novinka je poměrně zajímavá, protože Microsoft [14] si se svou verzí balíku Office pro iPady dával docela na čas. O tabletové verzi Office (tj. Word, Excel a PowerPoint) se spekulovalo už od představení prvního iPadu v roce 2010 – a například verze pro iPhony byla uvedena již v polovině minulého roku. Teď už je ale zřejmé, že Microsoft rozhodl v plné síle expandovat i na platformu svého hlavního konkurenta (protože tablety Surface zatím iPadům konkurovat nedokáží) – a Apple naopak do svého ekosystému "pustil" potenciální konkurenci svých programů z balíku iWork (tj. Pages, Numbers a Keynote).
Microsoft Office je v současnosti jedním z nejstahovanějších programů na AppStore - ale jeho hodnocení je poměrně vlažné. Microsoft totiž neprodává aplikace samostatně a za jednorázovou cenu (jak je na AppStore obvyklé), ale Office je k dispozici jen formou předlatného ke cloudové službě Office 365 [15] - za 99 dolarů na rok. Kdo si službu objedná, získá automaticky i licenci na PC či Mac, což je skvělé - ale kdo by měl zájem jen o verzi pro iPad, má zatím smůlu – Microsoft totiž žádnou levnější či jednorázovou variantu nenabízí.
Pojďme ale zpátky k aktuálnímu číslu. Na stránkách Ikara se knihovnám a internetu se věnujeme docela pravidelně; tentokrát jsou ale tato témata ještě více propojená – například ve článku o digitalizaci v ČR [16] nebo v článku, který mapuje stav elektronického dodávání dokumentů [17]. Představíme si také aktuální výzkumy dětského čtenářství [18] – mimo jiné i ve vztahu k využití počítačů a internetu.
Dále se vypravíme na Lipský knižní veletrh [19] a Pařížský knižní salón [20], v recenzi knihy Nebezpečná literatura [21] se budeme věnovat tématu cenzury v literatuře, a podíváme se na zajímavé zdroje průmyslově-právních informací [22]. Vydáme se také na exkurzi do Parlamentní knihovny [23], představíme si dánský modelový program pro veřejné knihovny [24] či nově zrekontruovanou Rybářskou knihovnu ve Vodňanech [25].
Příjemné jarní čtení,
Jan Rylich & redakce