Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Google pro pokročilé (Ondřej Pečený)

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Google pro pokročilé (Ondřej Pečený)

2 comments
Autoři: 

Od roku 2001 bylo na Inforu věnováno Google celkem 26 příspěvků. Google sice nabízí vyhledávání stránek česky, ale nefunguje stoprocentně. Spolehlivější je příkaz „site:.cz“. Google oproti Jyxo nebo Morfeo neumí ohýbat slova a pracovat s diakritikou. Přidáním „+“ je možno do dotazu zahrnout i slova, která jinak patří mezi tzv. stopslova. Uzavření dotazu do uvozovek vyhledá frázi. V rámci fráze je možno k rozšíření použít také hvězdičku. Operátor OR funguje standardně, jako operátor AND NOT pak slouží „-“. Omezit vyhledávání jen na určitý typ formátů je možné prostřednictvím příkazu „filetype:formát“ (formáty mohou být jakékoli). Příkaz „intitle:“ najde první zadané slovo v názvu stránky, další slovo kdekoli na stránce. Příkaz „allintitle:“ vyhledá všechna slova v názvu stránky. Obdobně funguje „inurl:“ a „allinurl:“. Příkaz „inanchor:“ nalezne první slovo v odkazu a další kdekoliv na stránce, „allinanchor:“ je třeba brát s rezervnou, příliš nefunguje. Příkaz „site:doména“ omezí vyhledávání na doménu, „link:adresa“ najde stránky odkazující na určitou stránku (může posloužit ke kontrole citací), „related:adresa“ najde stránky podobné uvedené stránce. Příkaz „info:adresa“ zobrazí informace o dané stránce, „cache:adresa“ potom zobrazí danou stránku z cache, „~” před slovem vyhledá synonyma (pouze v angličtině), „define:termín” najde různé definice termínu. Příspěvek byl vtipně zakončen příklady tzv. Google bombingu.

(ls)

Hodnocení: 
Průměr: 3.1 (hlasů: 20)
IKAROS, redakce. Google pro pokročilé (Ondřej Pečený). Ikaros [online]. 2004, ročník 8, číslo 5/2 [cit. 2024-06-21]. urn:nbn:cz:ik-11612. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11612

automaticky generované reklamy

Máme tu 2 komentářů

Jak mě upozornil Marek Prokop, příkaz inanchor (a obdobně allinanchor) v Googlu nehledá stránky obsahující zadaný text v odkazech, nýbrž stránky, na které vedou odjinud odkazy se zadaným textem.

Google oproti Jyxo nebo Morfeo neumí ohýbat slova a pracovat s diakritikou - již neplatí, Google již umí jak skloňování (některých slov), tak diakritiku.

registration login password