Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Dívej se, poslouchej - jak vyhledávat multimediální informace (Marydee Ojala)

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Dívej se, poslouchej - jak vyhledávat multimediální informace (Marydee Ojala)

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Marydee Ojalová

Marydee Ojalová (ONLINE: Exploring Technology & Resources for Information Professionals, USA) svůj příspěvek zaměřila na vyhledávání multimediálních informací. Kdysi byly v online databázích dostupné pouze texty, uživatelé neměli např. u novinových článků k dispozici obrázky. Multimédia přednášející definovala velmi obecně – jako vše, co není text. Při vyhledávání obrázků se často setkáváme s chybami – obrázky mohou být špatně interpretovány (záměrně nebo náhodou). Většinou se při vyhledávání obrázků a videa spoléháme na popisky těchto objektů.

M. Ojala se následně věnovala metavyhledávačům obrázků – z nich uvedla vyhledávače Pixolu (jedná se o akademický projekt, není tedy zaručeno jeho udržení do budoucna; při zobrazení výsledků vyhledávání je nabízen tzv. tag cloud, položky v něm uvedené jsou však často poněkud neočekávané), Quintura (vyhledává také obsah na webu a video; k dispozici je i verze vyhledávače pro děti – nese název Quintura Kids), Ditto a Search Me (nabízí tzv. blended search, tj. smíšené vyhledávání).

Dále zmínila obrazové databáze – nabízejí je např. Google, Yahoo (nyní jsou k dispozici nové filtry), Live (na jeho příkladu M. Ojalová názorně ukázala, že výsledky vyhledávání jsou různé v různých zemích – porovnala ČR a USA) a Ask, velmi užitečná je také např. databáze Corbis či Getty Images.

Pokud se týká vyhledávání zvukových dokumentů, přednášející zmínila např. Voxalead (zatím nejde o finální produkt, je ve vývoji, umí např. převádět zvuk na text, provádět extrakci jmen), mezinárodní seznam rádií Radio Locator a seznam konferenčních hovorů BestCalls.

Dále se M. Ojalová zabývala vyhledáváním videa, což je vyvíjející se oblast. Kromě YouTube zmínila vyhledávač Blinkx, dále databáze Vimeo, Seesmic či Vodpod. Z hlediska vědeckých informací, resp. video zdrojů lze zmínit např. BiomedCentral či Scivee.

Z oblasti vyhledávačů multimédií přednášející uvedla také Internet Archive, vyhledávání nabízí také Yahoo (avšak nyní se zaměřuje na audio; Yahoo také vlastní Flickr), Google (vyhledávání obrázků, videa, YouTube, Picasa) a OAIster. Dále existují např. vyhledávače SearchMe.com, SearchVideo.com či SamePoint.com.

M. Ojalová také představila vyhledávače, které umějí výsledky vyhledávání zobrazovat vizuálně - Groxis (od Grokkeru), vizuální vyhledávání nabízené na platformě EBSCOhost či Kartoo. Existují také různé míchanice (mash-ups) či zobrazování výsledků pomocí časových řad (např. Dipity.com).

Poté, co obrázek vyhledáme, se musíme zajímat o to, zda obrázek či jiný multimediální objekt můžeme použít či jej např. vnořit (embed) do stránky.

V závěru M. Ojalová zmínila ještě jeden pozoruhodný projekt – evropský VideoActive.

 

 

 

 

(text konferenčního příspěvku)

(ls)

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
IKAROS, redakce. Dívej se, poslouchej - jak vyhledávat multimediální informace (Marydee Ojala). Ikaros [online]. 2009, ročník 13, číslo 5/2 [cit. 2024-03-29]. urn:nbn:cz:ik-13114. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13114

automaticky generované reklamy