Svobodný přístup k odborným informacím - výzva nebo hrozba? (Jindra Planková, David Piňos)
J. Planková se zaměřila na OA z pohledu vztahů uživatel-knihovník-vědecký pracovník (autor). Formy a principy OA ve vědecké komunikaci se vyvíjely již od 17. století, obecně jde o diskuzi a následný výzkum, dnes však zaznamenáváme určité změny (neformální výměna informací, preprinty). Tradiční přístup může být brzdou vědecké diskuze a výzkumu. Autoři příspěvku si položili otázku, co je to otevřený přístup k informacím a jak jej zajistit. Otevřený přístup je dle Budapešťské iniciativy přístup k článku bez ohledu na to, zda má knihovna předplatné časopisu, ve kterém byl článek publikován; uživatelé si mohou texty stahovat, šířit a používat bez oficiálního povolení autora, ovšem s tím, že uvedou informace o původu článku. V informační vědě existují tyto otevřené archívy: @rchiveSIC, DLIST a E-LIS (Electronic library and information science). David Piňos se zaměřil na otázku, nakolik je obtížné získávat data prostřednictvím archivů OA. Zdroje OA porovnal s placenými zdroji na základě vyhledávání 30 konkrétních článků. Archivy OA v tomto miniprůzkumu dopadly hůře, k plnému textu se ve zdrojích OA dostává obtížněji. Závěrem autoři shrnují: OA jsou významným fenoménem, otevřený přístup je podporován, články s otevřeným přístupem jsou stejně populární jako články publikované tradičně, je potřeba podporovat autory v publikování v časopisech OA.
(text přednášky)
(Jed)
Jsou zde 6 komentáře
Nemohl by mi někdo
Nemohl by mi někdo objasnit, v jakém smyslu byl použit ten miniprůzkum se vzorkem o velikosti 30 článků? Byl uvden jako zajímavost, a nebo jako premisa k nějakému tvrzení?
Četl jsem si přednášku a tam se hovoří o oborech fyzika a computer science v nichž archivy preprintu vznikly a jsou take nejvíce používány. Ale pro historiky už to asi tak výborné nebude.
odpoved
Nami uvadena sonda byla chapana jako prvotni pohled na moznosti otevreneho pristupu k odbornym informacim v nasem oboru, tj. informacni veda a knihovnictvi. Vychazeli jsme z citacnich indexu, kde jsme si vybrali casopisy z naseho oboru s nejvetsim impact faktorem a v ramci techto casopisu jsme vzdy provedli vyhledavani na tema "otevreny pristup". Z vysledku jsme potom vybrali nejrelevantnejsi clanky, ktere jsme se pokusili nalezt ve volne pristupnych zdrojich a elektronickych informach zdrojich pristupnych (licence) na fakulte. Srovnani nam prineslo vysledek, ze cca 50% clanku se vyskytovalo pouze v licencovanych zdrojich a dalsi cast v casopisech s OA. Nase uvahy smerovaly predevsim k tomu, abychom ukazali na stav OA v nasem oboru a take abychom ziskali prvotni podklady pro dalsi zkoumani a srovnavani.
V prispevku byly zmineny systemy v prirodnich vedach, kde je trendem zpristupnovani materialu v OA casopisech velky a domnivame se, ze takovy vyvoj bude i v humanitnich oborech.
Co se tyka historie tak doporucuji sledovat stranky "Directory of OA journals (http://www.doaj.org/) kde jsou uvedeny a postupne doplnovany zdroje jak pro historii (http://www.doaj.org/ljbs?cpid=11), tak i dalsi obory.
Zdravim a tesim se na dalsi dotazy.
Jindra Plankova
prvotni sonda
takze jestli to chapu spravne, miniprůzkum byl uveden jako zajímavost. Protože nehledě na velikost vzorku, mohli bychom polemizovat s tím, jakou odchylku způsobí výběr sousloví "open access" - je pravděpodobné, že autoři těchto článků zároveň vědí a využívají výhod publikování v open access časopisech, že ano?
Kdybychom ale vybrali třeba "DRM" nebo "OPAC" nebo "Information science" velmi pravděpodobně bychom se dopracovali k (pokaždé) jiným výsledkům - takže by pak někdo z druhé strany mohl říkat, že v OA časopisech lze nalézt pouze 10% relevantních článků.
Procenta lítají tam a sem a záleží na tom, kdo je autor a která interpretace se mu líbí víc ;-) Ale to, jak jsem pochopil, tady nemusíme řešit. díky
ad historie
jeste mi to neda, ostatni mohou srovnat seznam OA casopisu z historie
http://www.doaj.org/ljbs?cpid=11
s dalsim seznamem elektronickych casopisu predplacenych pro jednu knihovnu(ww.iue.it)
SerialsSolutions: : IUE : obor historie
ani jeden ze seznamu neni kompletni a nezahrnuje vse, jen pro zajimavost
a pro ty, kdoz chteji hard
a pro ty, kdoz chteji hard arguments
http://www.oxfordjournals.org/news/2006/06/13/oxford_journals_share_evidence_b/oxford_journals_share_evidence_b.html
srovnání citacnich
srovnání citacnich chovani, data extrahovani z OA journalu
http://eprints.rclis.org/archive/00006416/01/google.pdf