Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Způsobí disky Digital Video Express (Divx) konec videopůjčoven?

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Způsobí disky Digital Video Express (Divx) konec videopůjčoven?

0 comments
DVD (Digital Versatile Disk, Digital Video Disk) je novou generací optických disků, které přesto, že již existují několik let, nevzbudily zatím příliš velký zájem. Důvodů je několik, počínaje problémy se schvalováním standardu DVD, přes problémy kolem kapacity disků DVD-ROM a DVD-R (DVD-RAM) s vlastním pojmenováním standardu a v neposlední řadě zatím i vysokou cenou přehrávačů. K tomu všemu se však ještě v pondělí 8. září 1997 přidalo oznámení o novém vylepšení DVD – Digital Video Express (Divx).

Vývoj Divx začal již před třemi roky v laboratořích Circuit City na popud známé hollywoodské právní firmy Ziffren, Brittenham, Branca & Fischer. I přesto, že se jedná o poměrně novou technologii, řada významných firem již oznámila jeho podporu - Disney (Buena Vista), Paramount, Universal, Dream Works, Matsushita (Panasonic), Thomson (RCA/Proscan/GE) a Zenith.

Divx představuje nový způsob pronájmů filmů (a možná i programů), zakoupený Divx disk umožňuje totiž pronájem filmu po určitou dobu (dvou dnů) nezávisle na datu koupě vlastního disku, po tomto dvoudenním termínu je disk nefunkční a za opětovný pronájem filmu musíte zaplatit (disk funguje na principu pay-per-view). Platba se realizuje prostřednictvím modemu připojeného k Divx přehrávači na bezplatné telefonní číslo, kde vám za poplatek 3 USD film opět na 48 hodin aktivují. Některé disky mohou být aktivovány i na delší dobu či dokonce odblokovány (Gold disk) úplně ovšem za příslušný poplatek.

Každý Divx disk je opatřen sériovým číslem a ochrana proti kopírování zajištěna vodoznakem a trojitým DES šifrováním. Právě v šifrování je jeden z problémů, doposud není zcela jisté zda bude možné Divx technologii vyvést mimo území USA. Nejedná se ovšem o problém zcela ojedinělý, objevuje se totiž otázka, je možné zabránit dekódování šifry Divx? Zcela jistě nikoli, bude jen otázkou několika dnů či týdnů, než se to podaří, vždyť například provozovatelé kódovaných satelitních kanálů vynakládají zcela zbytečně značné částky na boj s piráty, kteří kód rozluští do několika týdnů. Dalším vážným problémem je nemožnost přehrávat divxové disky na stávajících mechanikách DVD i zvýšení ceny divxových DVD přehrávačů, mimo jiné lze očekávat i zvýšení ceny DVD disků bez možnosti pronájmu, či problémy způsobené špatným naúčtováním platby za pronájem. Lze tedy opravdu brát zcela vážně reklamní slogan: "Žádné penále za pozdě vrácenou kazetu!"

Divx se však může použít i pro pronájem software a jak dodává John C. Dvorak je docela možné, že by mohla vzniknout i zcela nová kategorie softwaru, jakýsi rentware. Technologie Divx by mohla umožnit novou cestu distribuce shareware či vzniku jakýchsi softwarových knihoven, které by mohly půjčovat programy podnikům, které by se nemusely obávat pokuty za pirátství, zajímavá myšlenka nemyslíte?

Bližší informace o tomto standardu můžete najít stránkách:

http://www.dvdresource.com
http://www.divx.com
http://www.dvdcity.com
http://www.bandivx.com

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
KAPLICKÝ, Jiří. Způsobí disky Digital Video Express (Divx) konec videopůjčoven?. Ikaros [online]. 1998, ročník 2, číslo 4 [cit. 2023-12-05]. urn:nbn:cz:ik-10194. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/10194

automaticky generované reklamy
registration login password