Vzdělávání na míru aneb Dialog s knihovnou
Zajímalo by vás, jak může v knihovně vypadat dialog s knihou, myšlením, technologií, přírodou...? Čtenáři a návštěvníci Knihovny Jiřího Mahena v Brně si takový dialog mohli osobně vyzkoušet, a to 13. října od 10.00 do 20.00 hod. v Ústřední knihovně. V příjemném prostředí moderně a pohodlně vybavené knihovny byla pro ně připravena prezentace nově pořízených technologií určených na podporu neformálního vzdělávání a osobního i společenského růstu. Při pořizování se myslelo jak na širokou veřejnost, tak na užší či specializované skupiny i osoby s handicapy. Během veřejné prezentace byla představena vylepšená čtecí místa s nabídkou čerstvých knižních novinek za příp. asistence doporučujícího knihovníka, zájemci si mohli vyzkoušet možnosti dotykového stolu včetně speciální aplikace o knihovně a jejím zakladateli Jiřím Mahenovi, v praxi byla předvedena interaktivní tabule aj. (podrobný program prezentace).
Veškeré novinky byly pořízených z projektu Knihovna pro město II. – vzdělávání na míru.
Vzdělávání na míru – design služeb
Dialog s knihovnou představuje posun služeb od pasivního naslouchání k interaktivním metodám umožňujícím bezprostřední zapojení do dění, tedy osvojení si nových poznatků vlastním prožitkem a tvorbou prostřednictvím adekvátních nástrojů. Koncept vzdělávání postavený na moderním prostředí a nástrojích vyšel z ideje služeb na míru. Přímo navázal na Dostavbu a reorganizaci Ústřední knihovny (2014) přinášející nové služby, prostory i rozšířenou otevírající dobu do 20.00 hod., a původní záměry plněji rozvinul. Realizací prvního projektu byly vytvořeny zejm. nové prostorové kapacity pro kulturní a vzdělávací programy v knihovně (nový multimediální sál, specializovaný prostor pro mládež, rodiče s malými dětmi, zvýšení klientského komfortu, modernizace internetu pro veřejnost, literární kavárna s klubem aj.), více viz Ochutnávka nových služeb a prostor Knihovny Jiřího Mahena v Brně. V rámci navazujícího projektu došlo k dovybavení uvedených prostor a interiérovým úpravám (přibyla např. relaxační místa na sezení, čtení a hraní s dětmi) a tedy k dalšímu zhodnocení knihovny jakožto vzdělávací instituce, v níž lze aktivním způsobem trávit volný čas.
Prostřednictvím přívětivého a bezpečného prostředí lze nyní adresněji působit na jednotlivé cílové skupiny, podporovat schopnost kritického myšlení, utváření vlastních názorů, napomáhat k rozvoji občanské gramotnosti apod. V případě realizace vzdělávacích programů a inovativních výukových metod se nabízí užší spolupráce s odbornou veřejností a partnery (Masarykova univerzita, střední školy, centra volného času, mateřská centra, organizace zdravotně postižených a další vzdělávací a kulturní organizace), rozšíření oblastí výuky i řady jejích příjemců. Nová technika umožní ve vzdělávání uplatnit formu webinářů.
Přidanou hodnotou projektu je též zaměření na osoby se specifickými potřebami, jimiž se v knihovně dlouhodobě a systematicky věnujeme. Právě pro tuto skupinu osob může průnik digitálních technologií do běžného života znamenat jisté ohrožení spojené s izolací či sociálním vyloučením. Rolí knihovny je pak umožnit přístup k informacím všem za pomoci vhodných nástrojů (lupa, odečítací zařízení, klávesnice s velkými písmeny aj.) či příp. asistence při jejich osvojování a následném užívání. Různá zvětšovací zařízení jsou vhodná nejen pro nevidomé či slabozraké čtenáře, ale pro i seniory, stejně jako pohodlný mobiliář.
Nové technologie a mobiliář
Nové vybavení a technika se nalézá napříč všemi odděleními Ústřední knihovny.
Nový mobiliář sloužící ke čtení, studiu i relaxaci
Zákaznické centrum a centrální hala (1. NP)
Zákaznické centrum umožňuje zejm. rychlý přístup k internetu pro veřejnost, a proto v rámci zvýšení komfortu služeb došlo k obměně PC stanic. Zájemci o práci s internetem mají k dispozici 13 nových PC míst, přičemž jedno PC je určeno výhradně pro osoby s handicapy. Instalace klávesnic s velkými písmeny u 2 PC zaručuje rovný přístup k internetu všem. V centrální hale a přilehlém Family Pointu se nacházejí PC kiosky s on-line katalogem knihovny. Vzhledem k charakteru místa umožňuje PC kiosek ve Family Pointu i přístup k internetu, jeho využití se zaměřuje nejen na zpřístupnění nabídky z fondu dětské literatury, ale i dalších informací souvisejících s dětmi, rodičovstvím apod. Další PC kiosky s on-line katalogem jsou umístěny v Knihovně pro dospělé (odd. beletrie a naučné literatury).
PC kiosek – Knihovna pro dospělé
Knihovna pro dospělé, Čítárna a studovna (2. NP)
Výraznou novinkou je interiérová úprava čtecích míst po obvodu celého oddělení, místo zde našla i stolní čtecí lupa pro slabozraké čtenáře vhodná i pro seniory. Právě zde se v rámci veřejné prezentace nástrojů vedl „dialog s knihou“.
Taktéž Čítárna a studovna je vybavena čtecí kapesní lupou a čtecím zařízením s hlasovým výstupem.
Knihovna pro děti a mládež (3. NP)
V Knihovně pro děti a mládež najdete kromě půjčovny dětskou klubovnu, místo pro nejmenší čtenáře i specializovaný prostor pro mládež. V rámci projektu byly technicky zhodnoceny a dovybaveny všechny jmenované prostory. Interiérově byla upravena zejm. půjčovna pro nejmenší a Dětská klubovna, která se profilovala do role studovny. Koncipována je tak, aby ji využívala veřejnost zejm. v odpoledních a večerních hodinách pro individuální a kolektivní studium. Její dispozice jsou proto doplněny interaktivní tabulí, notebooky s výukovým softwarem a vhodným variabilním nábytkem. Prostor se využívá i k realizaci vzdělávacích programů školních tříd a nově ke kurzům tréninku paměti. Vybrané lekce pro školy jsou doplněny o práci s tablety. Tablety a notebooky si lze půjčovat k individuálnímu studiu.
Dalším interaktivním zařízením disponuje půjčovna, a to dotykovým stolem se vzdělávacími a zábavnými aplikacemi. Stůl je zpřístupněn veřejnosti, ale své místo najde i při práci se školními družinami. V současné době nabízí unikátní aplikaci na míru Jiří Mahen a knihovna, která zábavnou formou představuje knihovnu a její služby včetně osoby jejího zakladatele. Do budoucna se plánuje vývoj dalších užitečných aplikací, zvažována jsou témata typu bezpečný internet, počítačová gramotnost apod. Ideální místo pro „dialog s hrou, technologií a myšlením“...
Hudební knihovna a Knihovna pro nevidomé a slabozraké (3. NP)
Taktéž Hudební knihovna využívá ke svým kulturním a vzdělávacím aktivitám klubovnu, jež byla obohacena o interaktivní dotykový panel, vizualizér, plátno, dataprojektor
a příslušný mobiliář. Takto vybavený prostor nachází své uplatnění při akcích pro veřejnost, ale i při práci se školními třídami, jednotlivci či kluby. Dále se v Hudební knihovně nachází PC stanice s přístupem k internetu pro registrované čtenáře. Nově zde najdou uzpůsobené PC se zvětšovacím programem a klávesnicí s velkými písmeny slabozrací čtenáři, kteří jej mohou využívat i mimo půjčovní dobu Knihovny pro nevidomé a slabozraké. Přímo v prostorách Knihovny pro nevidomé a slabozraké se nyní nachází digitální čtecí zařízení s hlasovým výstupem a lupa s osvětlením.
Digitální čtecí zařízení s hlasovým výstupem
Společenské sály (5. NP)
Dovybaveny AV technikou jsou oba dva sály v 5. NP. Malý společenský sál, jehož využití se váže především na akce komornějšího typu s různorodými prvky interakce a vysokou mírou zapojení publika, neoplýval k těmto účelům dostatkem přívětivé atmosféry, prošel tedy zásadnější proměnou. Koncept nového interiérového vybavení je variabilní, lze lehce přeskupit podle povahy té které akce, nutné jsou proto i úložné prostory pro právě nevyužity mobiliář. Další novinkou jsou vizuální a akustické instalace umožňující kvalitnější prožitek z účasti na pořadu, realizovány jsou především muzikoterapeutická a arteterapeutická setkání aneb „dialog s přírodou“. Velký společenský sál určený převážně k seminářům, přednáškám, autorským čtením, divadelním a filmovým projekcím byl doplněn o interaktivní dotykový panel, mikrofony, mixážní pult a techniku pro realizaci webinářů. Nabídka aktuálních pořadů v nových prostorách je dostupná v pozvánkách na akce.
Malý společenský sál – muzikoterapie
Podstatnou součástí projektu je zavedení výpůjční a ochranné technologie RFID umožňující pohodlnější proces půjčování a vracení knih jak klientům knihovny, tak i efektivnější práci knihovníkům. V současné době převádí knihovna na novou technologii veškerý fond Ústřední knihovny vkládáním čipů do jednotlivých knihovních jednotek. Jakmile bude tato práce dokončena, budou do provozu uvedeny i dvě samoobslužná zařízení, která byla v rámci projektu zakoupena, instalována jsou v Knihovně pro děti a mládež a v Hudební knihovně.
Projekt byl spolufinancován z Regionálního operačního programu NUTS 2 Jihovýchod. Investiční akce „Knihovna pro město II – vzdělávání na míru“ byla zařazena do schváleného rozpočtu města Brna s celkovými rozpočtovými náklady 9,6 mil. Kč a dotací ve výši cca 8,1 mil. Kč.