Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Viktorie Špidlová stíhá manžela po vile kvůli platům knihovníků

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Viktorie Špidlová stíhá manžela po vile kvůli platům knihovníků

2 comments
Autoři: 

Nevšední zážitek se v poslední době naskýtá Pražanům v pozdních večerních hodinách při pohledu na Kramářovu vilu, tradičním sídle českých premiérů - hbitě se míhající kruhové stíny v oknech decentně osvětleného objektu. Není to zloděj, není to kulový blesk, ba není to ani poněkud zmatený Vladimír Špidla, který - zvyklý na skromné podmínky své garsoniéry v Jindřichově Hradci - není schopný se ve svém novém bydlišti zorientovat, jak informovala senzacechtivá média. Není důvod panikařit: Je to blonďatá, nakrátko ostříhaná hlava Viktorie Špidlové!

Co ji však přivádí (totiž paní Špidlovou), aby pravidelně po vile pobíhala? Důvod je celkem prozaický: chce pomoci svým kolegyním a kolegům od tíživé finanční situace. Knihovníci konečně pochopili, že není třeba leštit kliky poslaneckých kanceláří, že je zcela zbytečné posílat prosebné dopisy ministru kultury, aby poukázali na směšně nízké příjmy. Chtějí-li dosáhnout svého, musejí udeřit na samotného premiéra a vybrat si přitom lobbistu, kterému nemůže uniknout - jeho ženu.

Její argumentace není sice věcná, ale emociální náboj přináší své ovoce. Achillovou patou pana premiéra, který je proslulý svými pevnými nervy a kamennou tváří za všech okolností, jsou totiž vzpomínky na jeho existečními těžkostmi poznamenanou minulost. I když zadýchaná (běh po rozlehlé vile se ukazuje i pro vitální ženu, zocelenou denními docházkami na pracoviště v Akademii věd, fyzicky náročný), dokáže paní Špidlová donekonečna připomínat, že to byla právě jindřichohradecká knihovna, kde se - ona, štíhlá, vysoká, po všech stránkách atraktivní mladá žena, a on, plachý, obrýlený pracovník místního muzea - seznámili. Že to byla právě knihovna, kde se po zavírací době poznávali, že to byla právě knihovna, kde se dělili o skromná sousta, že to byla právě knihovna, odkud ruku v ruce vyráželi za dlouhých letních večerů k Vajgaru, kde popíjeli při západu slunce laciné víno.

Jak se V. Špidlová svěřila na předvánočním večírku pražské organizace SKIP, manžel se chystá pozvat na kobereček dosud v této věci neoblomného ministra kultury a je rozhodnut kvůli svým vzpomínkám udělat třeba díru do státního rozpočtu. "Na schodišti do druhého podlaží se doslova zhroutil v slzách," dodala hrdě V. Špidlová. Když se to dozvěděl ministr financí B. Sobotka od Špidlovy důvěrnice M. Součkové, ministryně zdravotnictví, jen sarkasticky konstatoval: "Ještě že pan premiér není bigamista!"

Hodnocení: 
Průměr: 4.3 (hlasů: 4)
IKAROS, redakce. Viktorie Špidlová stíhá manžela po vile kvůli platům knihovníků. Ikaros [online]. 2002, ročník 6, číslo 13 [cit. 2024-07-21]. urn:nbn:cz:ik-11184. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11184

automaticky generované reklamy

Máme tu 2 komentářů

Kdyby tak knihovnice vedely co je to prace.

Jste blb, takhle vtipny clanek jsem nevidela roky. A ta mistrne zvladnuta cestina! Knihovnikum vyssi platy preji, zaslouzi si je.