Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Šumná bibliothéka: ojedinělá sbírka knih na pražském Břevnově

Čas nutný k přečtení
5 minut
Již přečteno

Šumná bibliothéka: ojedinělá sbírka knih na pražském Břevnově

0 comments

Šumná bibliothéka vznikla ve spolupráci s občanským sdružením Šumná města a pražskou Knihovnou materiálů matériO. Najdete v ní kolem sedmi set unikátních publikací převážně v anglickém jazyce, které se zaměřují na architekturu, design a materiály, a tak je bibliothéka významným zdrojem inspirace pro kreativní sféru.

Knihovnu na pražském Břevnově letos v létě slavnostně pokřtil architekt David Vávra, který věnoval spolu s dalšími členy sdružení Pavlou Melkovou, Lucií Havlovou, Tomášem Hendrychem a Radovanem Lipusem, do sbírky vybrané knihy.

„Hledám dlouhodobě inspiraci v oblasti dřevěných výrobků a využití dřeva v interiérech,“ říká studentka Kateřina, která do Šumné bibliothéky přišla na celé odpoledne. „Prošla jsem si časopisy o architektuře, ročenky a katalogy výstav i knihy o interiérovém designu z celého světa. Překreslila jsem si některé zajímavé nápady a načrtla si spoustu svých, které mě v souvislostech napadly.“ Další návštěvníci zmiňují například náhodně nalezenou ukázku práce od designéra či výrobce, jehož celkovou tvorbu si pak vyhledali na internetu.

Správce knihovny Jan Petrš vidí jedinečnost knihovny především v tom, že většinu jejích titulů u nás v jiných větších knihovnách neseženete. Jako student architektury vzpomíná, jak dostával od vedoucího ateliéru zajímavá doporučení na zahraniční knihy. Publikace však nebyly k sehnání ani v Národní technické knihovně, jejíž nabídku považuje zejména v oblasti architektury za omezenou, a jejich kupní cena byla pro studenta nepřijatelná. „Pro toho, kdo chce pracovat inovativně a ve světovém kontextu, je taková sbírka titulů k nezaplacení,“ dodává.

Interiér Šumné knihovny na pražském Břevnově Interiér Šumné knihovny na pražském Břevnově
Interiér Šumné knihovny na pražském Břevnově

Anna Špuláková Beránková z Knihovny materiálů matériO doporučuje například knihu Materiology od Elodie Ternaux a Daniela Kula. Kniha poskytuje ucelený a srozumitelný přehled o přírodních i syntetických materiálech, jejich vlastnostech, výrobě a možnostech technologického zpracování. Tato publikace slouží jako hlavní skripta k zajímavému předmětu „Materiologie“, jejím studiem tak získáte náhled do učiva studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.

Milovníci švýcarské architektury se mohou pokochat pětidílnou monografií, která mapuje dvacet osm let Zumthorovy tvorby mezi lety 1985 a 2013. Petr Holman daroval Šumné bibliothéce Básnické spisy / Opera poetica, ve kterých se poeticky naladěné duše mohou nechat oblažit latinským překladem úplného básnického díla českého symbolisty Otokara Březiny. Neobvyklá kniha, která se vymyká zaměření břevnovské sbírky, vyšla letos zjara a spolu s dalšími čeká na své čtenáře na Břevnově.

Práce na bibliothéce probíhaly v několika vlnách

„Nejprve bylo nutné podívat se, jaké knihy tu vůbec jsou, a podle jejich tematiky vytipovat kategorie, do nichž budeme knihy řadit,“ vysvětluje knihovnice Tereza Šírová, která se starala o katalogizaci, označení i zařazení knih. „S vedením matériO jsme se dohodli na základních kategoriích A-architektura, D-design a M-materiály. Jak knih přibývalo, založili jsme ještě podkategorie Aa-architekti, Da-autoři designu, Mt-textilie, Mp-plasty a polymery a Msk-sklo a keramika.“

Kromě tří hlavních kategorií a jejich podkategorií v Šumné bibliothéce najdete také menší, ale neméně zajímavé sekce V-výtvarné umění, O-ostatní a Č-časopisy. „Mě osobně asi nejvíce zaujaly některé knihy z kategorie Ostatních. Fascinoval mě tematický rozsah této sekce, kde vedle sebe skončily knihy o každodenní filozofii, květinách, významu náboženství pro ateisty nebo o termojaderné fúzi. To dokazuje, že si zde „svou“ knihu, která ho zaujme, může najít opravdu každý, nejen architekt či designér,“ usmívá se Šírová.

Po určení tematických kategorií už přišla na řadu mravenčí práce s katalogizací v knihovnickém programu. „Všech sedm set titulů jsem do katalogu zanášela kolonku po kolonce,“ říká knihovnice. Knihovnické programy sice umožňují import informací například z Amazonu nebo z českých online knižních databází, ale protože Šumnou bibliothéku tvoří jak knihy anglické, tak i české, a programy umí importovat obvykle jen z jedné databáze a ne vždy je výsledek importu bezchybný, rozhodla se knihovnice pracovat „ručně“.

Po zaznamenání do katalogu už zbývalo jen knihu označit přírůstkovým číslem a signaturou a mohla putovat do regálu. „Coby knihovnice jsem si užívala zejména tuto fázi – rukama mi procházely překrásně zpracované knihy, s jakými jsem se dosud nesetkala. Vyšívané vazby, obálky ze zvláštních materiálů, vysoce kvalitní papír a překrásné fotografie,“ popisuje Šírová. „Byla to radost. Vyrovnal se jí snad jen pohled na hotovou bibliothéku, když jsme po týdnech práce najednou zjistili, že dosud prázdně vypadající prostor už najednou prázdně nevypadá.“

Šumná bibliotéka obsahuje zhruba sedm set unikátních publikací Šumná bibliotéka obsahuje zhruba sedm set unikátních publikací
Šumná bibliotéka obsahuje zhruba sedm set unikátních publikací

Systém ušitý na míru

Pro usnadnění orientace v Šumné bibliotéce je k dispozici software LSoft, který byl vybrán knihovně na míru. „Požadavkem bylo, aby katalog obsahoval náhledy obálek knih,“ říká Šírová. „Velmi důležitá byla také jednoduchost a intuitivní ovládání softwaru, zejména snadné zanášení nových knih, úpravy starších záznamů a snadné vyhledávání.“ LSoft umožňuje vyhledávání podle názvu, jména autora, témat a dalších parametrů. Orientaci v knihovní sbírce napomáhá systém signatur a náhledy obálek jednotlivých knih, návštěvníkům jsou k dispozici i odborní pracovníci z Knihovny materiálů matériO.

Knihy a časopisy jsou vzhledem ke své cennosti dostupné pouze k výpůjčkám na místě v útulném prostředí bibliothéky s příjemným studijním zázemím. V neposlední řadě se v patře při návštěvě knihovny můžete občerstvit lahodnou kávou či zákusky domácí výroby přímo z kavárny Kuzebauch, nacházející se v přízemí.

Otevírací doba bibliothéky je každý všední den od 10.00 do 17.00 hodin. Studenti a nekomerční sféra za vstup do bibliothéky zaplatí 50 Kč, ostatní 100 Kč, členové a návštěvníci matériO mají vstup zdarma.

V případě zájmu o návštěvu bibliothéky je třeba se objednat na e-mailu  '; // -->  nebo na telefonním čísle 733 715 663. Aktuální seznam knih a časopisů je k dispozici onlineTipy na vybrané knihy můžete sledovat na facebookové stránce matériO.

Hlavním cílem občanského sdružení Šumná města je upozorňovat na ohrožené památky a objekty architektury 19. a 20. století. Od 23. prosince 2014 do 23. Ledna 2015 je na Novoměstské radnici v Praze k vidění výstava Šumné stopy - Šumná města. Vystaveny jsou velkoformátové panoramatické černobílé fotografie z kalendářů projektu Šumná a bezbranná z posledních několika let.
Knihovna materiálů matériO je informační a vzdělávací centrum pro inovativní materiály. Poskytuje konzultace, materiálové poradenství a systematicky koncipované semináře o inovativních materiálech. K fyzické knihovně, která čítá 1200 materiálových vzorků náleží i on-line databáze s 6700 kartami inovativních materiálů. Knihovna sídlí na v Říčanově ulici na pražském Břevnově. Vstup do knihovny je zpoplatněn.
Poznámka: Autorem fotografií jsou Kateřina Zvelebilová a Jan Petrš.
Hodnocení: 
Průměr: 5 (1 hlasování)
ZVELEBILOVÁ, Kateřina a ŠÍROVÁ, Tereza. Šumná bibliothéka: ojedinělá sbírka knih na pražském Břevnově. Ikaros [online]. 2014, ročník 18, číslo 12 [cit. 2024-07-24]. urn:nbn:cz:ik-14303. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/14303

automaticky generované reklamy