Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Střípky z výstavy ONLINE INFORMATION 99

Čas nutný k přečtení
4 minut
Již přečteno

Střípky z výstavy ONLINE INFORMATION 99

0 comments

Povaha našeho podnikání mi už od roku 1991 každoročně (s jedinou výjimkou) velí vydat se ve druhém prosincovém týdnu coby prostý návštěvník do Londýna na International Online Information Meeting, přesněji řečeno na doprovodnou výstavu této vynikající akce. Konference i výstava se konala 7. - 9. 12. 1999 opět ve veletržním paláci Olympia ve čtvrti Kennsington, jen jednu stanici metrem od dalšího londýnského veletržního místa - Earl’s Court. Svou stručnou reportáž, bohužel, musím omezit pouze na výstavu - souběžná konference mi vzhledem k množství jednání s partnery opět unikla.

Ačkoliv definitivní čísla budou teprve zveřejněna, výstavy se zúčastnilo okolo 300 vystavovatelů. Počet návštěvníků odhaduji na podobné úrovni, jako v roce 1998 (okolo 18 000).

Onl1.jpg (43988 bytes)
Pohled z galerie směrem na východní štít haly.
Onl2.jpg (45755 bytes)

Pohled na západní stranu výstavní haly, výstava pokračuje v prvním patře přilehlé budovy.

Jak charakterizovat letošní Online?

  • celý informační průmysl je zjevně v období konsolidace a přerodu. O tom svědčí jednak neustále probíhající spojování firem (zlé jazyky tvrdí, že za 2-3 roky budou na Online jenom 3-4 velké stánky, každý zabírající půl patra) i pohyb lidí “mezi stánky” (řada letitých protagonistů se letos objevila na jiných stáncích než v minulosti)
  • skutečně převratných technologických novinek bylo poskrovnu, i když na každém stánku byla prezentována řada zajímavostí a vylepšení stávajících produktů a služeb

Na výstavě bylo přesto k vidění hodně zajímavých věcí - vybírám z nich jen několik příkladů za všechny:

The Dialog Corporation představila hned několik novinek. K nejzajímavějším patří GOLDeDOCS - propojení na plné texty odborné literatury (e-journals), které bude od ledna k dispozici uživatelům služby DataStar a CD-ROM titulů provozovaných se softwarem Dialog@Site Gold. Dlouholeté uživatele TradStatu patrně nejvíce potěší nová internetová verze služby TradStat Web, která umožňuje skutečně interaktivní práci se statistickými daty mezinárodního obchodu. Zajímavou novinku představuje PowerPortal - brána umožňující uživatelům Dialogu zadávat interaktivním způsobem SDI rešerše v databázích Dialogu a na www. Máte-li účet u Dialogu, rozhodně stojí za vyzkoušení! Pro oblast knowledge-managementu představila TDC nový produkt K-working, který využívá unikátní technologii Infosort, původně vyvinutou pro službu Profound. Její velmi zajímavou vlastností je “učení se” na základě vyhledávaných a zobrazovaných dokumentů - každý uživatel si tak nevědomky přizpůsobuje systém právě svým požadavkům. Podle prvních sdělení pracovníků TDC má být K-working připraveno i pro češtinu a slovenštinu! Na této technologii je založena i služba Webtop a utilita K-check, která umožňuje prohledávat databáze i web pouhým přenesením klíčových slov na ikonu K-check na pracovní ploše.

Onl3.jpg (42886 bytes)

Stánku The Dialog Corporation vévodila červená kulička "ball of relevance", která je ústředním motivem TDC

Společnost Bell+Howell Information & Learning se představila na dvou stáncích - jednak na stánku původní Bell+Howell I&L a také na stánku Chadwyck-Healey, se kteroužto firmou se na podzim spojila. Zatím bylo příliš brzy na ohlášení konkrétních nových společných produktů, ale na distributorském setkání jsme měli možnost se přesvědčit, že vnitřní integrace obou částí je již v pokročilém stádiu. Pokračuje vylepšování služby ProQuest SiteBuilder, která umožňují její využití k výuce. Na jejím využití jsou založeny tzv. ProQuest CoursePacks - sady materiálů předpřipravené autory z řad vyučujících na mezinárodních školách. Z nejzajímavějších novinek divize Chadwyck-Healey je třeba zmínit KnowEUrope - novou online službu poskytující komplexní informace o EU.

Firma SilverPlatter nás tentokrát potěšila nejen ohlášenými novinkami (např. SilverLinker II), ale především jako obchodní partnery. AiP/AiB dosáhly na Online 99 významného uznání naší práce: pro rok 2000 jsme jako jediní pro ČR a SR získali statut distributora SilverPlatter úrovně “A” (nejvyšší) a jako jediní máme právo provozovat tzv. Partner-Hosted Server. To znamená, že zákazníci AiP/AiB dostávají nejvyšší úroveň služeb a technické podpory. Samozřejmě se budeme snažit tento statut nejen udržet, ale své služby i nadále zlepšovat.

Chapman&Hall/CRC se nyní orientuje také na www přístup. Již nyní je k dispozici velmi zajímavý a cenově přístupný produkt ENGNetBASE, během jara roku 2000 budou tímto způsobem dostupné i produkty orientované na chemii - Combined Chemical Dictionary, jednotlive Dictionary of … Products a další, zcela nové služby.

A nakonec něco zadarmo - služba Northern Light, resp. její část NLResearch, určená pro informační profesionály. Ve srovnání s většinou “volných” vyhledávačů na www zde máte možnost prohledávat vedle “volných” zdrojů také databázi článků z řady odborných periodik. Ke každému se vám zdarma zobrazí shrnutí článku, pokud máte zájem o plný text, lze jej většinou koupit velmi levně (např. za $1,-), potřebujete k tomu ovšem mezinárodní platební kartu.

Onl4.jpg (38537 bytes)

Po rušných dnech na výstavě přicházejí chvilky uvolnění a odpočinku. Tento hudebník nám spolu se svým synem hrál na večerní distributorské party firmy Bell+Howell I&L.

Jak již jsem napsal, pro naši společnost je návštěva této výstavy “povinná” - je to ideální příležitost potkat většinu našich partnerů na jednom místě a navíc v době, kdy se plánují aktivity na příští rok. Mohu ji však doporučit všem zájemcům o elektronické informační zdroje - skutečně asi neexistuje jiné podobné místo, na kterém by byla taková koncentrace producentů dat, agregátorů a dodavatelů informací v elektronické podobě. Jistě by se našla řada dalších zajímavých produktů a služeb, o kterých jsem se zatím nezmínil. Rozsah a záběr Online Information je takový, že by bylo bláhové chtít tuto akci popsat v jediném příspěvku - věřím však, že se s dalšími novinkami setkáte ať již v Ikaru, na našich www stránkách nebo na akcích, které pro Vás v průběhu roku připravíme.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
KAREN, Vladimír. Střípky z výstavy ONLINE INFORMATION 99. Ikaros [online]. 2000, ročník 4, číslo 1 [cit. 2024-07-25]. urn:nbn:cz:ik-11084. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11084

automaticky generované reklamy
registration login password