Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Šok – redakční médium odhalilo pravý důvod vystavení Ďáblovy bible v Praze!

Čas nutný k přečtení
4 minut
Již přečteno

Šok – redakční médium odhalilo pravý důvod vystavení Ďáblovy bible v Praze!

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

V živé paměti nejen české odborné veřejnosti je výstava originálu jedinečného rukopisu Codex gigas (zvaného též Liber gigas nebo Ďáblova bible), který ze Švédska zapůjčila a ve své Galerii Klementinum vystavila Národní knihovna České republiky. Rukopis byl k vidění do 9. března 2008, pak se vrátil zpět do Švédska.

S údajně největší středověkou knihou na světě je spojena řada záhad: kdo ji napsal, proč obsahuje tak naturalistické zpodobnění ďábla, co skrývaly stránky, které byly z rukopisu odstraněny, a spousta dalších otázek, které jsou živnou půdou pro různé, často až mystické spekulace.

My k nim v tomto textu přidáme ještě jednu, která je však založena na zcela pravdivých a doložitelných událostech. Ke kořenům této záhady se musíme vrátit do roku 2005. Tehdy, přesně 4. září 2005 v 11:51:11, poslal při přípravě podkladů pro silvestrovské číslo nejmenovaný člen redakce Ikara redaktorce Lindě Skolkové tento e-mail (dostupný v archivu redakce):

Ahoj Lindo,

zapis si prosim dalsi podnet do Silvestra:

Neco v tomto smyslu: Po letosnim fenomenalnim uspechu ceskeho knihovnictvi v Parizi, kdy NK ziskala neznamy rukopis Dalimilovy kroniky, pousti se reditel V. Jezek do dalsi unikatni akvizice. Nedavno navstivil Stockholm, aby primo se svedskym kralem dojednal vraceni nejvetsi knihy 13. stoleti a udajne celeho stredoveku, Liber Gigas (Kniha Gigant), ktera byla za 30lete valky ukradena v Cechach Svedy (dnes se ovsem politicky korektne hovori o "transferu"). Liber Gigas byl sepsan v podlazickem klastere a krome opisu SZ a NZ obsahuje take opis Kosmovy kroniky. Rozmery knihy jsou cca 50 x 90 cm a k jejimu zvednuti je zapotrebi 3 osob. Do Svedska se proto pro knihu vypravi nejen V. Jezek a Z. Uhlir, ale i byvaly reditel NK, V. Balik. Jeho letite odborne zkusenosti [zde odkaz na drivejsiho silvestra - Balik - stehovaci sluzba] budou vyuzity zejmena pri prevozu knihy. Po prevozu bude Liber Gigas ihned digitalizovan a jeho 10x zvetsena faksimile se stane zakladem obnoveneho Pamatniku knihy ve Zdaru nad Sazavou.

atd atd... ;-))

[podpis]

Pro další text si tohoto nejmenovaného člena redakce označme jako Věštce. Syžet silvestrovského článku navrženého Věštcem nebyl nic než rozmarnou hříčkou, která měla ke konci roku inteligentním způsobem pobavit čtenáře silvestrovského Ikara. V době, kdy tento námět vznikl, šlo o bohapustý výmysl. Jaký byl však šok Věštce, když si 6. října 2005, tedy o zhruba měsíc později, přečetl v MF Dnes článek nazvaný „Vzácná Bible se vrátí do Prahy – na výstavu“, který poprvé českou veřejnost informoval o chystané zápůjčce Codexu gigas do Prahy. V článku mj. byla zveřejněna slova tehdejšího ředitele Národní knihovny ČR Vlastimila Ježka: „Po úterní návštěvě premiéra Jiřího Paroubka ve Švédsku je téměř jisté, že nám vyhoví a knihu budeme moci vystavit v Klementinu spolu s dalšími středověkými svazky“. Věštec pak ihned (6.10.2005, 17:23) redakci Ikara napsal tuto zprávu:

Tak tohle je sok - ona je to skutecne (temer) pravda (viz priloha, vyslo dnes v MF Dnes) - ale ja o tom fakt nic nevedel. Sice pro to mam urcite logicke vysvetleni, ale stejne to mnou otraslo. Asi silvestrovsky clanecek budeme muset pozmenit ve smyslu "Knihovnicke medium odhalilo rok utajovanou pravdu o Liber gigas" + spekulace o tom, ze ve spojitosti s Codexem gigas neboli Dablovou bibli predpokladame dalsi mimoradne ukazy (napr. Paroubek zaridil jeji prevoz proto, ze ji pricita magickou moc a chce si pojistit vitezství ve volbach apod.) ;-) Da se tam ten puvodni mejl (i s dolozenim jeho autenticity) a overi se, zda nahodou NK nevypustila tu informaci driv nez 4.9.2005.

K publikaci těchto skutečností nakonec nedošlo. S odstupem času se však redakce k tomuto materiálu vrátila a zjistila, že lze skutečně očekávat „další mimořádné úkazy“. Historie totiž dala Věštci za pravdu: Paroubek sice celostátní volby v roce 2006 nevyhrál, zato sociální demokracie triumfovala v letošních krajských volbách a má našlápnuto i k vítězství v příštích volbách celostátních. Žádný rozumný a racionálně uvažující člověk nemůže popřít, že tu souvislost s Ďáblovou biblí je: proč jinak by se Jiří Paroubek tak vehementně snažil ji dostat do Čech?

Principy vesmíru jsou však neúprosné a zákon zachování energie platí i pro subtilní matérii. Zatímco tedy Ďáblova bible přinesla – byť s odstupem – sociálnědemokratickému vůdci vítězství, Vlastimil Ježek nakonec musel odejít z postu ředitele Národní knihovny ČR a navíc ani neuspěl v krajských volbách. Hlavním argumentem pro Ježkovo odvolání byl problematický návrh novostavby Národní knihovny. Mnoho lidí se podivovalo, proč vlastně byl Ježek odvolán, když jeho nástupce, Pavel Hazuka, v jeho plánech na novostavbu pokračuje, a považovalo Ježkovo odvolání za iracionální. Ano přátelé, ono bylo nejen iracionální, ono bylo dokonce mystické, jak dokazují Věštcovy náznaky souvislostí s výstavou Codexu gigas v Praze. Na rozdíl od Václava Klause se tak nedomníváme, že česká politika je vyprázdněná – naopak, od nedávné doby je naplněna mystickým duchem Ďáblovy bible.

Další Věštcovy naplněné předpovědi zveřejníme zase až po třech letech. Myslíme, že se máte na co těšit. Už dnes totiž Věštec po celé Praze v antikvariátech shání a postupně kompletuje sebrané spisy V. I. Lenina a J. V. Stalina. Proč tak činí, zatím neprozradil ani nám. Prý si ale máme do redakce pořídit cyklostyl – zatím nevíme, co to je, ale prý bude nejpozději v roce 2010 určitě potřeba. Rovněž si prý na cesty na Slovensko pomalu máme brávat maďarsko-český slovník, čemuž však už nerozumíme vůbec.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
IKAROS, redakce. Šok – redakční médium odhalilo pravý důvod vystavení Ďáblovy bible v Praze!. Ikaros [online]. 2008, ročník 12, číslo 13 [cit. 2024-05-30]. urn:nbn:cz:ik-12999. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/12999

automaticky generované reklamy
registration login password