Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Skrytá pocta Jaroslavu Kuncovi

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Skrytá pocta Jaroslavu Kuncovi

1 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Významnému českému (nejen) bibliografovi, který svůj profesní život spojil především s Městskou knihovnou v Praze, se dostalo nečekané (byť nelze než poznamenat, že trochu skryté) pocty přímo ze sousedního Klementina, resp. z Národní knihovny.

Ač zemřel již před více než třiceti lety, Národní knihovna neváhala a učinila z něj agenturu zajišťující původní katalogizaci mnohých svých autoritních záznamů. Pro vlažnější obdivovatele formátu MARC 21 doplňujeme, že to znamená, že Jaroslav Kunc obsadil podpole a pole 040 formátu MARC 21 pro autoritní záznamy.

Níže namátkou vybíráme několik zvláště vydařených záznamů (pozn. red.: pro čtenáře, kteří si potrpí na přesnost, dodáváme, že obrázky jsme pořídili 18. prosince 2015 tak nějak po poledni).

Záznam o Karlu Čapkovi
Záznam o Karlu Čapkovi

Záznam o Václavu Havlovi
Záznam o Václavu Havlovi

Záznam o Jaroslavu Kuncovi
Záznam o Jaroslavu Kuncovi samotném

Inu řekněte sami, dostalo se snad již některému z velikánů českého knihovnictví větší pocty než prokopírování do autoritních záznamů v nepochybně největší autoritní databázi u nás? Na druhou stranu nutno uznat, že velkému bibliografovi by snad ještě více slušela přítomnost v záznamech bibliografických... Slibujeme, že za Vás budeme bedlivě sledovat, zda Národní knihovna nepřistoupí i k udělení tohoto ještě vyššího, ba téměř nedosažitelného ocenění!

Hodnocení: 
Průměr: 2.8 (hlasů: 4)
IKAROS, redakce. Skrytá pocta Jaroslavu Kuncovi. Ikaros [online]. 2015, ročník 19, číslo 13 [cit. 2024-07-24]. urn:nbn:cz:ik-17647. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/17647

automaticky generované reklamy

Máme zde 1 komentář

Pro neznalého to asi vypadá komicky, protože u pole 040 v podpoli $a automaticky očekává knihovnu, která vytvářela záznam v počítači. Ale když se podíváme na všechna podpole, tak zjistíme, že v podpoli $a se uvádí ten, kdo záznam vytvořil a v podpoli $c ten, kdo záznam převedl do elektronické podoby (MARC s tím vzhledem ke svému téměř pravěkému původu ;-) počítal jako s běžnou praxí).
Takže pan Kunc popsal, Národní knihovna vložila do databáze...
Koneckonců, příběh Kuncovy kartotéky viz Ikaros 2012:
http://ikaros.cz/zverejneni-kartoteky-osobnosti-publicistu