Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Návrat do budoucnosti

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Návrat do budoucnosti

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

jak už jsem zmínil v minulém úvodníku, říjen je poměrně "akční" období, co se týče novinek a zajímavostí - a stejně jako jich září přineslo celou řadu (od nových iPhonů po historický start systému Windows 10), i říjen v tomto trendu velmi intenzivně pokračoval.

Asi o největší překvapení se hned na začátku měsíce postarala společnost Microsoft, která měla 6. října "Windows 10 Devices Event", na kterém představila nečekané množství nových produktů a technologií - od špičkových telefonů Lumia 950 a 950 XL, přes novou verzi tabletu Surface Pro 4, až po fitness náramek Microsoft Band 2 - a to jsou jen věci, které se víceméně očekávaly. Krom toho ale Microsoft představil i svůj historicky první notebook, Surface Book s odepínatelným displejem; a jako bonus na eventu proběhlo i interaktivní demo technologie rozšířené reality HoloLens.

A když už jsme u úžasných technologií budoucnosti, ve středu 21. října byl "Back to the Future Day", neboli den, do kterého přicestoval Marty McFly s doktorem Brownem v legendárním filmu Návrat do budoucnosti. Tehdy byl ovšem rok 2015 až fantasticky vzdálený. Představa roku 2015 ve filmu se tak v mnoha ohledech nenaplnila; například hoverboardy (antigravitační skateboardy) zatím nemáme (až na prototyp od Lexusu, který funguje na principu magnetického pole) a ani létající auta zatím nikde moc nelétají; ale zase se nám podařilo propojit celý svět do sítě internetu a naše smartphony mají mnohonásobně větší výkon než tehdejší sálové počítače. Tak trocha té "budoucnosti" tady snad přeci jen je.

Ostatně, i když ještě nemáme létající auta, mílovými kroky se blíží jiná budoucnost - autonomní vozidla. Společnost Tesla v minulých týdnech vydala klíčovou aktualizaci svých vozů a majitelé Modelu S získali poměrně úžasnou novou fukci: autopilota. Díky celé řadě senzorů (GPS, kamery, radar) dokáže auto sledovat své okolí a například samo udžovat vytyčenou trasu nebo rychle zareagovat např. na blížící se auto v protisměru. Řidiče tato funkce zatím nenahradí (a ani nahradit nemá), ale rozhodně je to velký první krok.

Jinak co se týče aktuálního čísla, také tak trochu zavítáme "do budoucnosti", respektive do světa moderních technologií - ať už ve formě e-knih a sociálního čtení, interaktivního festivalu SIGNAL nebo nových technologií v Knihovně Jiřího Mahena v Brně.

Příjemné podzimní čtení,
Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Průměr: 5 (1 hlasování)
RYLICH, Jan. Návrat do budoucnosti. Ikaros [online]. 2015, ročník 19, číslo 10 [cit. 2024-07-24]. urn:nbn:cz:ik-17609. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/17609

automaticky generované reklamy
registration login password