Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Když mizí místa a lidé

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Když mizí místa a lidé

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 
Ve čtvrtek 16. října 2008 z prozatím nezjištěných příčin lehlo popelem západní křídlo Průmyslového paláce na pražském holešovickém výstavišti. Obrovské materiální škody odhadované až na jednu miliardu korun jsou tíživé jen pro někoho (pojišťovna, vystavovatelé), nenávratné poškození stavby mimořádné svou architektonickou a historickou hodnotou však asi zasáhlo každého, jehož obzor nekončí za vlastním prahem. Průmyslový palác je v knihovnické obci po dlouhá léta znám především jako místo konání veletrhu Světa knihy, který si minimálně pro příští rok bude muset hledat jiné působiště. I když knihovny a knihovníky tato událost nezasáhla přímo, něco důležitého bylo navždy ztraceno. Chystaná rekonstrukce stavby podle originálních plánů už v případě západního křídla bude jen věrnou nápodobou, faksimilem originálu, který v polovině října spolykaly plameny.
Hodnoty však neztrácíme pouze katastrofami, ale i lidskými chybami a selháním kontrolních mechanismů. Alespoň to jsou podle prvních informací důvody, které vedly k poškození autenticity pražského Karlova mostu při jeho právě probíhající renovaci. Co přesně však v případě Karlova mostu, který byl po řadě povodní mnohokrát opravován, tou autenticitou nebo originalitou vlastně je? Rýhy každého jednotlivého kamene, tvar a celkové vzezření mostu s barokní sochařskou výzdobou (dnes pouze napodobeniny) a věžemi na obou koncích nebo jeho umístění mezi staroměstským a malostranským břehem s úžasnými pohledy na panorama Pražského hradu? Možná od každého něco, možná všechno dohromady – Karlův most je i ve své současné podobě jedinečný a jediný.
Ztráty kulturních hodnot zabolí, ale jak se říká, „škoda je dobrého člověka“. Jeden takový nás bohužel 6. října 2008 navždy opustil. Mgr. Marie Šírová, ředitelka Knihovny Národního muzea, prohrála svůj boj s těžkou nemocí. Zůstalo za ní však dílo, které svou hodnotou překonává krátký čas vymezený nám všem.

„Dušičkové“ ladění listopadového úvodníku vás nemá odradit od spousty pozitivních zpráv, které přinášíme v aktuálním čísle – naopak, doufáme, že se pilně pustíte do jejich čtení, ať už jde o rozhovor s bývalou ředitelkou Státní technické knihovny Evou Soškovou, nahlédnutí do interiérů Národní technické knihovny nebo zprávy z několika odborných akcí.

Hodnocení: 
Průměr: 1 (1 hlasování)
IKAROS, redakce. Když mizí místa a lidé. Ikaros [online]. 2008, ročník 12, číslo 11 [cit. 2024-04-17]. urn:nbn:cz:ik-12964. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/12964

automaticky generované reklamy