Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Emmanuel Macron, WWDC a 30 let s GIFy

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Emmanuel Macron, WWDC a 30 let s GIFy

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

letní prázdniny jsou v plném proudu, a i když se tradiční „okurková sezóna“ příliš nedostavila a v médiích se pořád něco děje, alespoň u nás v redakci jsme přešli na „letní provoz“, což se v praxi projevuje zejména tím, že nové číslo vychází s drobným „prázdninovým“ zpožděním. Ale žádný strach, až venku přestane být tak hezky, zase to všechno doženeme.

Co se týče novinek a událostí ze světa techniky, za zmínku tentokrát stojí zejména červnová vývojářská konference Apple WWDC 2017, která přinesla jednak informace o operačních systémech (macOS, iOS 11, watchOS 4 a další), jednak dva nové profesionální tablety, iPad Pro 10.5“ a iPad Pro 12.9“ (s novým 120Hz HDR displejem, vyšším výkonem, špičkovou kamerou a podporou Apple Pencil) a reproduktor HomePod, který by měl nabídnout špičkový zvuk a podporu hlasové asistentky Siri.

Co se týče zahraniční politiky, v červnu proběhlo v USA poměrně dlouho očekávané slyšení v Senátu, na kterém vystoupil bývalý šéf FBI James Comey a uvedl, že nepochybuje o ruském vměšování do amerických prezidentských voleb. V Evropě byly asi nejvýznamnější událostí červnové prezidentské volby ve Francii, ve kterých zvítězil středový kandidát Emmanuel Macron, který porazil protikandidátku nacionalistů Marii LePen. Oproti tomu britské parlamentní volby skončily bez jednoznačného vítěze.

Co se týče ČR, premiér Bohuslav Sobotka se poměrně překvapivě rozhodl skončit v čele ČSSD, Evropská komise dospěla k závěru, že mediální prostředí v Česku neohrožuje demokracii (v reakci na údajné ovlivňování médií Andrejem Babišem), předseda Senátu Milan Štěch se „proslavil“ svými výroky na adresu OSVČ a objevila se i jedna dobrá zpráva: poslanci schválili zákaz kožešinových farem.

A alespoň telegraficky: GIF oslavil 30 let a zatím se zdá, že jsou krátké animované obrázky čím dál populárnější, v Praze se začínají objevovat chytré lavičky a poměrně zajímavé byly také výroky starosty Prahy 7 Jana Čižinského o tom, že bychom měli pohřbít těla z kontroverzní výstavy Body. Smutnou zmínku si zaslouží i tragický požár v Londýně, který si vyžádal minimálně 58 obětí (s odhady až k 80).

Co se týče aktuálního čísla, politiky v něm moc nenajdete, ale za to se budeme věnovat knihám, dětem i médiím. Konkrétně se můžete těšit na výpravu na květnový veletrh Svět knihy 2017, květnovou diskusi o důvěryhodnosti médií či červnovou diskusi Děti a rodiče pod digitálním tlakem.

Krom toho se podíváme také na květnovou konferenci Elektronické služby knihoven, na nové geografické rozhraní MapRank Search v geografické databázi GEOBIBLINE a chybět nebude ani další díl memoáru doc. Rudolfa Vlasáka o informačních systémech a službách v Čechách.

S přáním příjemného prázdninového čtení,

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Průměr: 5 (1 hlasování)
RYLICH, Jan. Emmanuel Macron, WWDC a 30 let s GIFy. Ikaros [online]. 2017, ročník 21, číslo 6 [cit. 2024-07-25]. urn:nbn:cz:ik-18072. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/18072

automaticky generované reklamy