17. mezinárodní konference knihovnických konsorcií ICOLC
Mezinárodní konference evropských knihovnických konsorcií ICOLC se konala v hotelu Scandic Solli v norském Oslu, pořadatelem bylo norské konsorcium CRISTin. Jednání konference se ve dnech 4. – 7. října 2015 zúčastnilo 107 zástupců evropských a mimoevropských konsorcií z 32 zemí světa (USA, Kanada, Japonsko, Katar, Jižní Korea, Jihoafrická republika, Zimbabwe, Srí Lanka,…).
Exteriér a interiér Národní knihovny v Oslu
Na konferenci odeznělo více než 40 příspěvků. Tradiční „grilování“ vydavatelů letos proběhlo netradičním způsobem - zástupci firem Elsevier, Sage a Institut of Physics diskutovali na téma „Jak mohou konsorcia přispět ke zlepšení vztahů a spolupráci s vydavateli“.
Velmi zajímavé byly informace (Anne Powell) o podpoře budování univerzitních knihovnických konsorcií v rozvojových zemích Afriky (např. Etiopie, Keňa, Zimbabwe), Latinské Ameriky (např. Bolívie, Honduras) a Asie (např. Nepál, Srí Lanka, Bangladéš). Charitativní organizace INASP registrovaná ve Velké Británii pomáhá těmto vznikajícím konsorciím s organizací, s jednáním s vydavateli a se zajištěním podmínek pro dlouhodobý přístup k vědeckým informacím.
Několik příspěvků bylo věnováno problematice Open Access (OA), současnému stavu a možným cestám dalšího vývoje. Byly diskutovány výhody a nevýhody různých modelů OA jak z hlediska finančního, tak i oborového, zazněly zkušenosti z vyjednávání s různými vydavateli. Zdůrazněna byla důležitost mezinárodní spolupráce v této oblasti a vybudování globální strategie. Například anglické konsorcium JISC (Liam Earney) připravilo vzorové smlouvy a pomáhá autorům během celého cyklu otevřeného publikování. V pilotním provozu spolupracují s vydavatelstvím Sage, Wiley a Springer. V Rakousku také probíhá pilotní projekt (Kerstin Stieg), který zahrnuje kombinaci předplatného a OA. V letech 2014-16 se na tomto projektu podílí Rakouský vědecký fond a Institut of Physics, na další období let 2016-18 je připravena spolupráce s vydavatelstvím Springer.
Významnou činností konsorcií je sledování a vyhodnocování statistik přístupů do elektronických informačních zdrojů. Zástupkyně švédského konsorcia BIBSAM (Britt-Marie Wideberg) informovala o průběhu pilotního projektu zaměřeného na využívání portálu JUSP (Journal Usage Statistics Portal), jehož cílem je zjednodušit sběr statistických dat na konsorciální úrovni, zkvalitnit jejich zpracování a výstupní analýzy. Portál JUSP aktuálně využívá 170 institucí ve Velké Británii, francouzské konsorcium Couperin a UKB v Holandsku. Zástupkyně JISC (Ross MacInryte) představila podrobně možnosti portálu JUSP, konkrétní výstupy a jeho přínos.
Konsorcia se intenzivně věnují nastavení optimálních cenových modelů. Pro vyjednávání cen s vydavateli i následné rozdělení poplatků mezi členské instituce využívají různá kritéria. Některá konsorcia používají rozdělení dle FTE (akademici + vědci + Mgr. + PhD. s rozdílnou váhou dle typu instituce, využívání i oboru), jiná kombinaci FTE a využívání databází. Kanadské konsorcium CRKN a konsorcium JISC ve Velké Británii využívají systém cenových pásem (Banding System). Cílem je nastavení takových kritérií, které dovolí optimalizovat cenový model pro jednání s vydavateli a zároveň umožní transparentně a spravedlivě rozdělit poplatky mezi členy konsorcií. Pro správu a řízení e-zdrojů na konsorciální úrovni je nezbytností vhodný Electronic Resource Management Systém (ERMS). Konsorcia v Dánsku (DEFF) a Německu (Bavarian State Library) upřednostnila před nabízenými komerčními produkty vytvoření vlastního systému, který přesně vyhovuje jejich potřebám. Systém zahrnuje celé workflow, podrobné informace o všech procesech a umožňuje přístup členům konsorcia k části týkající se jejich institucí.
Ve zprávách o zkušenostech konsorcií při vyjednávání licenčních smluv a cen téměř všichni zástupci konsorcií, které hradí přístup k informačním zdrojům v domácí měně, poukazovali na velký problém s navýšením nákladů z důvodu sílícího kurzu amerického dolaru a anglické libry. O této problematice by se mělo jednat na setkání ICOLC v příštím roce.
Na konferenci se představila knihovnická konsorcia KESLI a JUSTICE. Konsorcium KESLI (Jižní Korea, Jeong Hwan Kim) zahrnuje 632 institucí a má velmi široký rozsah působnosti: sjednávání licenčních smluv na přístup do databází, souborný katalog, knihovnické vzdělávání a zajišťování MMVS. Japonské konsorcium JUSTICE (Kaoru Shiode) má 525 členů a v roce 2014 uzavřelo smlouvy s 69 vydavateli na 234 databází. Věnovali se také SWOT analýze svých činností, v dalších letech by se chtěli více zaměřit na public relations a zintenzivnit spolupráci s ostatními konsorcii.
Závěr konference byl věnován změnám v organizaci i obsahové náplni pravidelných konferencí. Změny jsou vyvolané generační obměnou ve vedení amerického konsorcia Lyrasis a jsou konzultovány s American Library Association (ALA) a zástupci konsorcií ze severní Ameriky. Do budoucnosti je třeba ustanovit oficiální řídící výbor, stanovit cíle a odpovědnosti a navrhnout témata, kterými by se měla konference zabývat. Diskuse o dalším vývoji ICOLC je očekávána na jarním (americkém) jednání v Los Angeles a na následném (evropském) setkání v Amsterdamu na podzim roku 2016.