Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Zemřel PhDr. Evžen Lukeš

Napsal uživatel Jan Rylich dne 24. Září 2017 - 22:30.

S lítostí oznamujeme, že v pondělí 18. září 2017 ve věku 92 let zemřel významný český knihovník, literární historik a překladatel PhDr. Evžen Lukeš.

PhDr. Evžen Lukeš byl v roce 1968 jedním ze zakládajících členů SKIP a působil mj. v Pedagogické knihovně J. A. Komenského či jako ředitel Knihovny Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

Zprávu o úmrtí Dr. Lukeše oznámil ve čtvrtek 21. 9. jeho syn Martin Lukeš prostřednictvím PhDr. Víta Richtera v konferenci Knihovna. Poslední rozloučení se bude konat konalo v pondělí 25. 9. 2017 v 11:40 hodin v Ústřední obřadní síni na Olšanských hřbitovech v Praze.

Máme zde 1 komentář

Pana doktora Lukeše jsem poznala v zoufalé situaci - bylo mi patnáct, nedovedla jsem si představit, že mám prožit svůj život jinak, než jako knihovnice, nejlépe někde v Krkonoších, taková zapadlá vlastenkyně. Po úspěšně složených zkouškách na Střední knihovnickou školu, jsem byla na základě posudku ze základní školy, odmítnuta. Jedna dobrá duše mě poslala za panem doktorem Lukešem do Státní pedagogické knihovny. Okamžitě mi nabídl, že bych mohla "pracovat" tam, ovšem bezplatně, ale, pokud se osvědčím, tak s doporučením pro příští přijímačky.Hned mě zavedl za ředitelem dr. Pavoslavem Hykešem. Ten moje přijetí okamžitě posvětil a ještě mi stačil říci, že bude mým druhým otcem. Celá šťastná z přijetí, ale neskutečně rozpačitá z té "adopce" jsem pak v knihovně pracovala asi dva týdny, byl to risk, neměla jsem razítko v občance, rodiče na mě nebrali přídavky. Po těch dvou týdnech, kdy jsem opravdu byla šťastná, bavilo mě i zakládání katal.lístků, byla jsem nadšená, si mě zavolal v době nějaké delší nepřítomnosti pana doktora Lukeše, ředitel Hykeš a starostlivě mi sdělil, že musím okamžitě skončit, protože co by on tak asi dělal, když by mi spadl na hlavu regál? A byl to zase pan doktor Lukeš, kdo mi zařídil, tam už za nějaký drobný peníz, brigádu v knihovně Fakulty Všeobecného lékařství v Kateřinské ulici u pana doktora Choce. Tam jako bonus byl i skvělý kolektiv. Pak ještě pár měsíců pod křídlem pana doktora Petrtýla v Městské knihovně Taky v režii pana doktora Lukeše, abych měla praxi různorodou. S krásnými posudky jsem byla přijata!
Měla jsem radost, když jsem četla v knize vzpomínek sochaře Olbrama Zoubka,jak jeho dceři pan doktor lukeš taky pomohl na jeji vysněnou knihovnickou školu. A do třetice i dceři pilora RAF, jejíž jméno bych teď asi nenapsala správně.Možná nás bude ještě víc, ale i tak by to stačilo - třem děvčatům v nepříznivé době pomoci, aby nepřišly o svůj sen a daly základ sve budoucnosti. Díky, pane doktore Lukeši.

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Email addresses will be obfuscated in the page source to reduce the chances of being harvested by spammers.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Email addresses will be obfuscated in the page source to reduce the chances of being harvested by spammers.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
registration login password