Z Ikarových záložek
V tomto čísle jsme provedli průzkum českých knihovnických (více či méně) periodik na Internetu. Posuďte sami, jak dopadl. Ač má elektronické publikování obzvláště v malonákladových periodikách celou řadu výhod, knihovny zatím jeho hodnotu nedoceňují. Pokud se budou chtít redaktoři uvedených periodik vyjádřit k popsanému stavu, rádi jejich dopisy zveřejníme.
Časopis Národní knihovna naleznete ve fulltextu i na Internetu. Má to jeden háček, vystaveno je pouze poslední číslo (v současné době č. 5). Málo užitečný je i předmětový rejstřík článků z roku 1997, neboť se jedná skutečně jen o seznam článků, bez možnosti si nalezené články přečíst. Téměř jako provokace působí neplatný odkaz na e-mail ve spodní části stránky Základní informace o časopisu.
Rozporuplným dojmem působí i prezentace vydávaných pulblikací AV ČR. Stránky periodik Knihy a dějiny, Informace a Linca plus info jsou sice ve fulltextu vystaveny, ale poslední čísla jsou překvapivě neaktuální.
Další knihovnické periodikum - Čtenář - se na síti prezentuje pouze obsahem čísel a to v nepříliš efektní podobě.
Bezútešně působí i periodikum Státní vědecké knihovny v Hradci Králové U nás. Vystaveno je jediné číslo, a to 1/98.
Mezi internetovými verzemi českých časopisů s knihovnickou tematikou suverénně zvítězil časopis SVK Olomouc Knihovnické obzory. Vystavena jsou plná čísla z let 1993-1998.
Kupodivu jiná moravská knihovna, a to Moravská zemská knihovna v Brně nepovažuje za nutné prezentovat své periodikum Duha na Internetu, na stránkách MZK naleznete pouze číslo 3/1997.