Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Z Ikarova zápisníku

Čas nutný k přečtení
6 minut
Již přečteno

Z Ikarova zápisníku

0 comments
Autoři: 

Každý z nás jistě sleduje elektronické konference v oborech, které ho zajímají (anebo které sledovat prostě musí). Každý z nás má tedy jistě vypracované vlastní metody, jak zprávy nejen třídit, ale hlavně se jich zbavovat. Pokročilejší uživatelé elektronických konferencí mají možná i sofistikované postupy, jak vyhodnocovat zprávy a případně i stanovovat psychologický model jejich pisatele. Rádi bychom se s vámi podělili o naše zkušenosti. Předně, uživatelé konferencí se dělí na:

  • stabilní grafomany
  • cyklické grafomany
  • zoufalce
  • tiché pozorovatele.

Stabilní grafoman píše každé pondělí o tom, co ho napadlo přes víkend, ve středu ztrhne v konferenci hádku (většinou sám se sebou, případně ještě s cyklickým grafomanem, nechá-li se tento vyprovokovat), ve čtvrtek prožívá post-traumatické období, kdy se všem omlouvá a které doznívá v pátek, kdy přeje všem krásný víkend. V sobotu pak sedne a napíše několik dalších zpráv, které v nedělní dávce poněkud přehodnotí.

Cyklický grafoman píše v záchvatech a je proto daleko méně vypočitatelnější (a tím pádem hůře odfiltrovatelnější) postavou dramatu. Cyklický grafoman se zpravidla chopí tématu, které je sice naprosto out-of-context v rámci konference, ale které ho zajímá natolik, že bez jeho vyřešení by zcela jistě zahynul (a nebo to aspoň tak vypadá). Zpravidla vyprovokuje po čase i ty normální uživatele, kteří začínají mít pocit, že se k tématu musí také vyjádřit a v tu chvíli cyklický grafoman opět upadne do nečekaného mlčení.

Zoufalec je člověk, který považuje elektronickou konferenci za fórum na výměnu názorů, zkušeností a informací relevantních oboru, pro který byla konference zřízena. Aby jeho zoufalství bylo úplné, dodržuje ještě navíc všechna psaná i nepsaná pravidla chování v konferencích a v časech nejvyššího zoufalství se snaží ostatní donutit - etickými prostředky - k témuž.

Tichým pozorovatelem je, jak jsme zjistili, většina účastníků konference, kteří jen tiše a útrpně přihlíží dění v konferenci. Po čase si založí speciální složku, do které začnou automaticky konferenční příspěvky přesměrovávat. Díky tomu pak mají z konference zcela odlišný zážitek než její aktivní účastníci: mohou totiž s odstupem času a v patřičných informačních dávkách sledovat dění v konferenci s jakýmsi makropohledem.

Pro účely didaktické i jiné vám nyní nabízíme transkript z nejmenované konference odborníků z oblasti knihovnictví a informačních služeb:


Dr. Sova Milé kolegyně, vážení kolegové, rád bych vás pozval na odborný seminář, který pořádá naše fakulta ve spolupráci se Státní technickou knihovnou. Více informací najdete na našich WWW stránkách, pozvánku a přihlášku přikládám. Rád bych především upozornil na to, že jsme pozvali profesora Smithe, který přednáší na Harvardské a Yallské universitě.
Lída Pane doktore, ráda bych se přihlásila na tu vaší konferenci. Prosím ještě o informaci, zda tam bude nějaké občerstvení. Děkuji.
Dr. Sova Milá kolegyně, občerstvení bude k dispozici účastníkům během přestávek na kávu, oběd bude podáván formou studeného rautu. Rád bych vás ještě požádal, abyste nám v přihlášce specifikovala, která ze tří odborných sekcí vás zajímá. Můžete se totiž přihlásit pouze na jednu ze tří odborných sekcí, které poběží paralelně. Děkuji.
Toman Vážený pane doktore, mohl byste mi prosím zapsat ten výběrový seminář, který jste učil před třemi roky a na jehož jméno si nyní nemohu vzpomenout? Víte, určitě byste si na mě měl udělat čas, protože mi to fakt musíte zapsat no a taky by mě mohli vyhodit ze školy. Přece nechcete, aby vyhodili někoho tak talentovanýho jen kvůli vám! Nedíval jsem se kdy máte konzultačky, protože moc nechodím do školy, tak mi to posímvás napište. Díky.
Roman Hele, Tomane, nepiš to do konference, jo? Kdo to má pořád mazat! D Ě K U J I E-8
Toman Já se tedy všem moc omlouvám, ten dopis, co jsem psal, víte, on byl určený jen pro pana doktora, abyste tomu teda rozuměli. Takže ho smažte, prosím.
Toman Já se tedy všem moc omlouvám, ten dopis, co jsem psal, víte, on byl určený jen pro pana doktora, abyste tomu teda rozuměli. Takže ho smažte, prosím.
Toman Já se tedy všem moc omlouvám, ten dopis, co jsem psal, víte, on byl určený jen pro pana doktora, abyste tomu teda rozuměli. Takže ho smažte, prosím.
Toman Tak já se teda ještě jednou omlouvám, že jsem to asi poslal víckrát. Von mi nějak blbne mejl.
Roman Ty blbečku, přestaň tady zahlcovat konferenci, koho to zajímá, ty tvoje kydy!
Vratislava Moudrá Ráda bych upozornila všechny účastníky konference, že soukromé maily mají posílat pouze na adresu adresáta nikoliv do celé konference. Děkuji VrM
Bohumilka Zdravím vás všechny, lidičky! Mojí hodné švagrové se narodila tři roztomilá koťátka (tedy ne jí, ale její miloučké kočičce :-)) a její skvělý manžel je chce utopit ve studené vodě. Prosímvás, máte-li někdo zájem o heboučké, hodňoučké a čistotné stvořeníčko, dejte mi vědět! Má vás všechny moc ráda!
Dr. Sova Rád bych se obrátil na toto odborné fórum s dotazem, zda někdo nemá kopii článku od doktora Fafejty, který byl publikován v roce 1962 na téma šumů v informačních systémech. Doktor Fafejta tehdy přišel s revoluční teorií založenou na pokusech s děrnými štítky namočenými do vody a obalenými v pilinách. Jedině tak bylo možné dokázat, že šum v systémech, byť založených na pokrokové sovětské technologii, je možný.
Aňa Jano, prosímtě, stav se u mě, až půjdeš z oběda, mám pro tebe ty pudry, jaks chtěla. Jo a taky mám nové drby od Ivy.
Jana Jasně, a máš taky ten perleťově růžovej? Hele a to víš, že Rudu zavřeli do blázince?
Vratislava Moudrá Žádám dámy Aňu a Janu, aby si svou osobní korespondenci laskavě nevyřizovaly přes toto odborné fórum. Pro vysvětlení: ostatní účastníky přece nezajímá váš pudr ani Ruda v blázinci! Děkuji VrM
Roman No tak paní kolegyně, zrovna to začínalo být zajímavé...
Vratislava Moudrá Oznamuji všem účastníkům konference, že uživatel Roman byl vyřazen ze seznamu. Kdo si ze mě bude dělat srandičky, toho nemilosrdně vyrazím z mailing listu! Děkuji VrM
Ing. Admin No tak moment, to mohu udělat jedině já! Ing. Admin
Vratislava Moudrá Budu muset informovat správce systému, že moje vedení atakuje jakýsi inženýr! To přece není možné.
Bohumilka Chci se zeptat, zda už jste všichni poslali příspěvěk na knihy chudým a negramotným dětěm v Kongu. Navrhuji, aby se tam zřídila dětská knihovna, co říkáte, lidi?
Roman Prosímvás, nehádejte se tady pořád!
Ing. Admin No vida, Roman je stále v konferenci, takže jsem měl pravdu já! Ing. Admin
Dr. Sova Rád bych upozornil kolegu a kolegyni, že "prosímvás" se nepíše dohromady, ale ve dvou slovech: prosím a vás, každé je tedy zvlášť. Domnívám se, že by toto neplatné psaní výrazu prosímvás (tedy jak už víme, správně je teď prosím vás) mohlo obtěžovat účastníky konference.
Roman Co je to tady za blbý kecy! Vy bando intelektuálská, kdo to má pořád řešit. A ještě jim to diriguje ňákej inženýr! To jsem teda nežral todle....
Ing. Admin Oznamuji všem účastníkům konference, že uživatel Roman byl vyřazen ze seznamu. Kdo si ze mě bude dělat srandičky, toho nemilosrdně vyrazím z mailing listu! Ing. Admin
Dr. Sova Omlouvám se za zpoždění v reakci, ale nejdříve jsem měl za to, že "kecy" je nespisovný výraz. Dříve, než jsem na to stihl kolegu upozornit, byl nejen vyřazen z konference, ale především jsem dotazem na Ústav literatury české zjistil, že "kecy" je dnes již běžně užívaný výraz a lze jej považovat za spisovný.
Lída Vážená paní kolegyně, měla bych zájem o jedno koťátko. Prosím pošlete mi jej na adresu lida@vs.knihovna.cz. Děkuji.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
IKAROS, redakce. Z Ikarova zápisníku. Ikaros [online]. 2004, ročník 8, číslo 13 [cit. 2023-04-02]. urn:nbn:cz:ik-11741. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11741

automaticky generované reklamy