Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Webík - soutěž o nejlepší webové stránky dětských knihoven

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

Webík - soutěž o nejlepší webové stránky dětských knihoven

1 comments
Autoři: 

Již potřetí vyhlásily Klub dětských knihoven SKIP a sdružení BMI Praha internetovou soutěž Webík. Mohou se jí zúčastnit všechny děti do 15 let, které mají velkou fantazii a jsou schopny zpracovat svou představu webových stránek dětského oddělení. Do letošního ročníku se původně přihlásilo 27 knihoven z celé republiky. Soutěžní stránky však nakonec poslalo pouze 17 z nich (MěK Brušperk, MěK Děčín, MěK Havířov, Knihovna Hnojník, Knihovna města Hradce Králové, MěK Jablonné v Podještědí, Krajská knihovna Karlovy Vary, MěK Lipník nad Bečvou, MěK Milevsko, MěK Nová Paka, MěK Nový Bydžov, Knihovna města Plzně, MěK Rokycany, MK Sepekov, Knihovna B. B. Buchlovana v Uherském Hradišti, MěK Valašské Meziříčí a MěK Žďár nad Sázavou). Ty si teď můžete prohlédnout na adrese www.webpark.cz/webikskip. Nenajdete tam však stránky z Děčína a Rokycan - byly totiž tak rozsáhlé, že jsme pro ně museli vytvořit samostatné adresy – www1.webinec.cz a www2.webinec.cz.

Všechny práce hodnotila porota složená ze studentů, knihovníků i odborníků, kteří se tvorbou webových stránek profesionálně zabývají. Vítězi se nakonec stali Martin Sádovský ze Žďáru nad Sázavou, Martin Milichovský z Liberce (ten byl také jedním z vítězů další nominační soutěže JuniorWeb), Radek Šimko z Milevska, Martin Borek z Uherského Hradiště a Tomáš Novotný z Nového Bydžova. Je zajímavé, že tato soutěž je doménou kluků. Děvčata se zatím nezúčastnila ani jednoho ročníku. Jinak, prosím, případné odborníky, kteří by si práce dětí prohlíželi. Nesuďme je moc přísně. Mnohé děti tvořily webové stránky poprvé v životě a některé z nich dokonce nemají doma ani počítač. (Pracovaly na nich ve škole, u kamarádů nebo v knihovně). Oceňte hlavně to, že Webíku věnovaly svůj volný čas a byly ochotné něco nového se naučit.

Soutěžící ze všech 17 knihoven byli pozváni na konferenci Junior Internet, která se konala 20. března 2004 v pražském Klubu Lávka a na které jsou každoročně vyhlašovány výsledky nominačních soutěží Junior Internetu, tedy i Webíku. Konference je součástí projektu, jenž má být odrazovým můstkem pro mladé kreativní lidi, kteří na Internetu vytvářejí zajímavé věci. A že tento cíl plní ukázala přednáška Jiřího Peterky ml., který nás seznámil se současnými aktivitami vítězů předešlých ročníků. Většina z nich ve svých 16 či 17 letech podniká, jiní své vítězné práce prodali renomovaným firmám nebo studují v zahraničí. Myslím si, že to bylo velké povzbuzení pro ty, kteří s Internetem teprve začínají.

Do letošního ročníku přišlo 211 přihlášek z České republiky i ze Slovenska a poprvé se ho zúčastnili také zdravotně postižení. Pro neslyšící byl proto program tlumočen do znakové řeči.

Obdivovala jsem tlumočnici, jak dokáže přeložit všechny odborné termíny, kterými se to jen hemžilo, a některé přednášky zároveň překládat ze slovenštiny. Jeden vítěz dokonce svou literární práci o Internetu přečetl tak rychle, že jsem čekala, kdy si "zauzluje" ruce.

Jak jsem se již zmínila, byly na konferenci vyhlášeny výsledky všech nominačních soutěží, tedy i našeho Webíku. Vítězové představili své soutěžní práce a byli také po zásluze odměněni knihami a CD-ROM s výukovými programy. O přestávce navíc probíhala anketa, ve které účastníci konference dávali hlasy nejlepším dvěma projektům. Výherci ankety pak ještě obdrželi zvláštní ceny ministra informatiky Vladimíra Mlynáře a primátora Prahy Pavla Béma. (Webík bohužel mezi nimi nebyl. Snad příště). Zkrátka nepřišli ani ostatní, kteří si díky štědrým sponzorům odnášeli spoustu materiálů k Internetu a cen vyhraných v tombole (např. myši, klávesnice, knihy, CD-ROM, předplatné časopisu VTM atd.). Největší odměnou byla ale konference samotná, která všem přinesla množství nápadů a rad. A já hlavně oceňuji to, že celý projekt vymyslely a připravují děti, kterým s organizací pomáhá BMI sdružení. Myslím si, že konference měla vysokou úroveň, skvělí byli i moderátoři a že mnohý profesionál by se od nich mohl učit.

A mně nezbývá než dodat, že o průběhu konference i o aktivitách Junior Internetu se můžete dočíst na adrese www.juniorinternet.cz. A nezapomeňte si prohlédnout množství fotografií.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
KOCHOVÁ, Dana. Webík - soutěž o nejlepší webové stránky dětských knihoven. Ikaros [online]. 2004, ročník 8, číslo 4 [cit. 2024-02-28]. urn:nbn:cz:ik-11531. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11531

automaticky generované reklamy

Máme zde 1 komentář

Akci JuniorInternet dobre znam,jezdila jsem tam se svymi detmi od prvniho rocniku, je moc fajn, ze se aktivita rozsirila i na knihovny, je to asi prirozeny vyvoj a podle me spravna cesta.

registration login password