Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

V tisku řádí nepřátelé Internetu

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

V tisku řádí nepřátelé Internetu

0 comments
V listopadu se český tisk hemžil články o Internetu, v souvislosti s protestní akcí Internet proti monopolu. Objevily se mezi nimi i vyslovené paskvily. V Lidových novinách (7. 11.) byl na titulní stránce otištěn článek Na Internetu řádí "nepřátelé Telecomu". Celý text pojednává o lidech, nabízejících věčné telefonní karty. Poslední odstavec je ale naprosto neuvěřitelný: "Aby toho však nebylo málo, čeští provozovatelé internetových stránek připravují na 18. listopad bojkot jakýchkoli služeb Telecomu. Důvod? Tato vlčí cenová politika mne doslova existenčně ohrožuje, stěžuje si Ondřej Neff, provozovatel známého serveru Neviditelný pes na snahu Telecomu zdražit od ledna opět své tarify." LN zde nečiní rozdíl mezi někým, kdo si se nepokrytě živí okrádáním Telecomu, a lidmi, kteří se připojili k protestní akci proti monopolu Telecomu vyvolané v souvislosti s připravovaným zdražováním telefonních poplatků.

Použít termín "řádit" v souvislosti s peticí a následným demonstračním bojkotem, který nikoho neohrozí, je přinejmenším zavádějící. Nevědět, o co se jedná, představila bych si scény ne nepodobné záběrům z thrillerů: lidé napojení na Internet, ozbrojeni kulomety, právě dobyli hlavní sídlo Telecomu a zrovna drancují kancelář ředitele.

Pokud všechny články v Lidových novinách jsou na této úrovni, tak je asi lepší je nečíst vůbec. Druhá možnost je, že tento postoj je zcela úmyslný a cílený, přesvědčit s věcí neobeznámenou veřejnost o tom, že pravdu má Telecom a protestuje proti tomu jen lůza, div ne kriminální živly. Zdražování je nutné neboť "lidi po minulém zdražení telefonují málo" :-), jak píše Lupa. Většina lidí informacím ve sdělovacích prostředcích bezmezně a nekriticky důvěřuje. Internet má smůlu, že je vesměs prezentován negativně, pro média je zajímavé jen kolik je na Internetu pornografie a podvodníků, zpráva např. o nové stránce Národního muzea se objevila hluboko uvnitř vydání, a to jen ve vybraném tisku. Za informaci např. o Google v hlavní zpravodajské relaci jakékoliv televizní stanice by asi šel někdo ke zdi.

V souvislosti s informováním médií o bojkotu mne napadlo, že se některá média nemohou rozhodnout na čí stranu se mají přidat (např. MF Dnes se přidala zcela průkazně k bojkotu). Že by se bála ztratit organizaci s nepřehlédnutelným objemem reklamy? Nebo je lepší zachovávat neutralitu? A nebo by konec Internetu vítala, jakožto pád konkurence?

Dokud nebude rozšířen Internet natolik, aby si každý mohl učinit sám představu o co skutečně jde, nebude možné přesvědčit toho, kdo s Internetem nepracuje, že není o nic horší, než ostatní média. A masového rozšíření Internetu nebude dosaženo dříve, než bude rozbit monopol Telecomu. Je to začarovaný kruh - Telecom by asi stál o masové rozšíření Internetu, ale za ceny, které si nadiktuje, a dokud bude mít vysadní postavení, tak k masovému rozšíření Internetu nedojde.

Klíčová slova: 
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
JONÁKOVÁ, Karolina. V tisku řádí nepřátelé Internetu. Ikaros [online]. 1998, ročník 2, číslo 10 [cit. 2021-09-23]. urn:nbn:cz:ik-10485. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/10485

automaticky generované reklamy
registration login password