Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

V knihovně v Jablonném v Podještědí

Čas nutný k přečtení
4 minut
Již přečteno

V knihovně v Jablonném v Podještědí

0 comments
Autoři: 

Když jsem dnes usedal k počítači, abych napsal pravidelný sloupek věnovaný webům knihoven, uvědomil jsem si, že tímto příspěvkem završím šestý rok. Ač se to nezdá, první příspěvek, mimochodem věnovaný stránkám Mahenovy knihovny v Brně , spatřil světlo světa v lednovém čísle Ikara už v roce 2002. Od té doby vyšlo přes padesát zamyšlení nad weby českých knihoven (výjimkou byl jen článek o knihovně dánského Aarhusu , takže je stále těžší a těžší najít nějaký zajímavý web české knihovny.

Když jsem dnes tak bezcílně brouzdal po internetu, narazil jsem na stránky Městské knihovny v Jablonném v Podještědí. Na poměrně barevně málo nápadité hlavní stránce (použita kombinace okrové barvy na názvy nabídek a modré podkladové barvy s černým textem informujícím, že knihovna má ve fondu 19 tisíc svazků knih a internet pro veřejnost) mne upoutala kresba kostlivce v pravé části stránek. Jablonečtí knihovníci si tak zřejmě představují knihomola, což potvrzuje nápis knihomol lemující obvod lebky. No vlastně proč ne? Názory na podobu knihomola se totiž dost různí. V uherskohradišťské knihovně knihomola znázorňují jako starého čaroděje – aspoň tak soudím podle čepice, zatímco nakladatelství Prodos jako brejlatého skřítka, který buď leží v knihách nebo nosí batoh a fotoaparát …

Z hlavní stránky vedl můj zrak k prohlídce všech devíti nabídek. Z nich snad za zmínku stojí ta s názvem Poplatky, protože knihovníci v Jablonném posílají i čtvrtou upomínku. Přitom většině českých knihovníků, jako například vyškovským končí trpělivost s neukázněnými čtenáři u třetí upomínky a pak už zahajují přestupkové řízení. Jablonečtí knihovníci ale nemají nejdelší výdrž. Tou se mohou pyšnit knihovníci v městské knihovně v Rtyni v Podkrkonoší, protože posílají dokonce šestou upomínku!

Na nabídce Provozní doba mi bylo sympatické, že týden se zde chápe od pondělí do neděle a nikoliv jen od pondělí do pátku, jak to můžeme vidět na stránkách Městské knihovny Boženy Němcové v Domažlicích. Jako ve většině českých knihoven je však v neděli i v Jablonném bohužel zavřeno. Je zajímavé, že na úplném konci týdne si lze tak zajít do knihovny pouze v několika malých místech. Stránky jičínské knihovny uvádějí neděli jako provozní den pro knihovnu v Holovousích, Sběři, Střevači, Údrnici a ve Zboží. U posledně jmenované knihovny si lze nedělní návštěvu dokonce s knihovníkem dohodnout. Tomu říkám služba a jen lituji, že ve větších místech tomu tak není. Přitom jindřichohradecká knihovna na svých stránkách věnovaných historii píše, že byla otevřena v 19. století každou neděli a svátek od 10-12 hodin. A tak se v neděli dostaneme do knihovny ve větším městě jen mimořádně. Naposledy to bylo v některých krajských knihovnách 28. října na Den kraje.

Nedostatkem webu knihovny v Jablonném v Podještědí je absence elektronického katalogu. Chcete-li se dozvědět, co knihovna v Jablonném nabízí, musíte vzít za vděk rubrikou Knižní novinky. Obsahuje anotace (na webu je použit neknihovnický výraz popis) téměř 200 knih. Jsou vyjádřeny několika větami, a to docela poutavě. Nejnovější román s názvem „Proč si muži berou potvory“ je charakterizován takto: „Popis:Určitě znáte nějakého hezkého sovbodného muže, který se oženil s naprosto obyčejnou dívkou a pokládáte si otázku: Co na ní proboha vidí? Odpověď najdete v této knize.“ Kvalitu obsahů zbytečně znehodnocuje řada překlepů. Místo sovbodného muže určitě mělo stát svobodný. U věty „Hrůzostrašný příběh jdnoho Pláka při cestě za svobodou“ si však nejsem jist, zda se mělo jednat o jednoho Poláka nebo ptáka… Sympatické je, že se jablonečtí knihovníci nesnažili okopírovat anotaci z některého knižního webu, jak to činí např. knihovníci z městské části Praha – Kolovraty. Ti v nabídce Knižní novinky z října letošního roku vystavili sice obsahy jen tří novinek, avšak ani jeden nevytvořili sami. Obsah první knihy překopírovali patrně z internetového knihkupectví ABZ, druhé ze serveru Knihycz.cz a třetí z internetového knihkupectví Kosmas. Nejsou však jediní, kteří si tak pomáhají, protože obsah knihy Anglický pacient vyjádřený úplně stejnou formulací najdeme i na serveru slovenského obchodního domu Emporium.

Ať už jsou to vlastní anotace nebo převzaté, návštěvníku knihovny pomohou při rozhodování, co si půjčit, a neměly by proto chybět na webu žádné knihovny. Protože však knihovníci nemají čas na to, aby všechny knihy přečetli, a na internetu ani nenajdou recenze všech knih, musejí si poradit jinak. Ve Vědecké knihovně v Olomouci už rok umožňují čtenářům, aby si navzájem knihy doporučovali. Slouží k tomu řádek pod každým záznamem v elektronickém katalogu, kam lze vepsat názor na publikaci. Od února letošního roku navíc mohou čtenáři knihy známkovat od jedné do pěti. Každý den se pak na stránkách olomoucké knihovny generují seznamy knih jak podle názoru a hodnocení, tak i podle žádanosti a půjčovatelnosti. Takovou službu asi v knihovně v Jablonném v Podkrkonoší tak brzy nezavedou. V první fázi by však měli opravit všechny překlepy a obsahy novinek doplnit dalšími anotacemi. Poslední byla totiž přidána 6. října loňského roku a nechce se mi věřit, že od té doby nepřibyla do fondu žádná další publikace.

Klíčová slova: 
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
BROŽEK, Aleš. V knihovně v Jablonném v Podještědí. Ikaros [online]. 2007, ročník 11, číslo 12 [cit. 2024-11-27]. urn:nbn:cz:ik-12671. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/12671

automaticky generované reklamy