Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

V jevíčské knihovně

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

V jevíčské knihovně

0 comments
Autoři: 

První, čeho jsem si všiml, když jsem se dostal na nové stránky knihovny v Jevíčku, bylo neobvyklé logo. Neobsahuje totiž kresbu knihy, jak je u většiny log českých knihoven zvykem, ale zástupce živočišné říše. Není to však ani moudrá sova, kterou můžeme vidět v logu soběslavské knihovny (v tomto případě oblečená dokonce do školní uniformy) či knihovny v Orlové, ani chytrá kmotra liška, kterou v logu semilské knihovny ztvárnil malíř Miloslav Jágr. Je to kupodivu motýlek, jako by i on byl představitelem vzdělanosti či jako by se jevíčská knihovna specializovala na lepidopterologii. To by však musela mít ve svém fondu aspoň Encyklopedii motýlů jako kopřivnická knihovna, což její katalog od firmy Clavius popírá. Ale abych nebyl příliš protivný a neriskoval, že přívrženci jevíčské knihovny ohodnotí tento článek nedostatečnou, přidávám hned pochvalu. Logo s motýlkem je po grafické stránce totiž docela zdařilé a zapamatovatelnější než některá abstraktní knihovní loga včetně loga Městské knihovny v Praze.

Nebylo to však jen logo knihovny, které mne na stránkách upoutalo. Byl to i "vozíčkářský" piktogram v levém dolním rohu hlavní stránky upozorňující tělesně postižené na bezbariérový přístup. Je všeobecně známý a porozumí mu i ten, kdo nemluví česky. Odpadá tak nutnost bezbariérový přístup složitě popisovat, což si na rozdíl od jevíčských knihovníků neuvědomili bruntálští knihovníci a piktogram na svých stránkách neužili.

Nápisy na úvodní stránce Hlavní nabídka, O knihovně, Katalog, Střípky a Doporučujeme již tak neobvyklé nebyly. Do Hlavní nabídky byly zařazeny podnabídky Úvod, Aktuality, Historie. Aktuality zvaly na dvě literární akce a na kurz počítačové gramotnosti pořádaný pod záštitou Ministerstva informatiky. Docela by mne zajímalo, kdo bude v Jevíčku školitelem, protože jsou sice již známy výsledky grantu MI NPGG, ale nezdá se mi, že by uspěla nějaká instituce z Jevíčka či z jejího okolí.

V podnabídce Historie jsem ocenil, že knihovna archivuje akce za posledních šest let. Z jejích stránek jsem se tak dozvěděl, že v r. 2000 knihovna uspořádala vernisáž Vladimíru Komárkovi a že od té doby zorganizovala desítky výstav. V této podnabídce jsem se dočetl mnohé i z historie města. Bylo by logičtější, kdyby do této podnabídky byly zařazeny staré fotografie Jevíčka, které jsou dnes v podnabídce Fotogalerie v nabídce O knihovně. Jako osoba, která dosud toto město nenavštívila, mi pohlednice bez popisků nic neříkaly. Možná že jevíčským rodákům je jasné, co fotografie znázorňují, ale já bych přivítal podobné řešení, jaké zvolili v Mostech u Jablunkova.

Nabídka Střípky naproti tomu ve mě zanechala dobrý dojem. Zveřejnění notového záznamu „písničky pro dobré ráno“ je užitečný nápad, ale jako knihovník bych dal přednost nějaké melodii opěvující knihovnu a ne jen Jevíčko. Chápu, že píseň z finského webu se jevíčským knihovníkům nehodila, protože se v ní zpívá, že služby v knihovně jsou bezplatné. (Mimochodem, na webu knihovny jsem nikde nenašel ceník!) Ale odkázat na píseň ze serveru na podporu výuky by nebylo na škodu. Sice je v angličtině, ale melodii má chytlavou a popisuje situaci, která může nastat i u nás. Vždyť se v ní zpívá, že v televizi je nudný program, a proto jdu do knihovny…

Kdo si pročte podnabídku Místopis osobností, bude překvapen, kolik známých osob se narodilo, žilo nebo zemřelo v Jevíčku. Bohužel do biografie profesora Cejpka bude nutné připsat, že zemřel na konci loňského roku.

Zklamán jsem byl po prohlídce poslední nabídky se slibným názvem Doporučujeme. Obsahovala totiž pouze dvě podnabídky. V první byl jen odkaz na stránky města, v druhé bylo odkazů více, ale převládaly odkazy na knihovny. Čím blíže k Jevíčku knihovna leží, tím větší je šance, že bude adresa jejího webu na stránkách zmíněna. Naprázdno tak odchází krajská knihovna v Pardubicích, ač určitě přiděluje jevíčské knihovně prostředky na regionální funkce. Navíc uvedená adresa Reguly Pragensis www.ecn.cz již není funkční, nyní platí http://regula.ecn.cz/knihovna.htm.

Ale abych jen nevytýkal. Pokud se někdo chce zasmát, nemusí čekat na konec roku, až se objeví další Klementýnum Dementýnum v silvestrovském čísle Ikara. Na stránkách knihovny v Jevíčku je totiž podnabídka nazvaná A přece se vždycky domluvíme obsahující humorné dotazy návštěvníků jevíčské knihovny.

Hodnocení: 
Průměr: 5 (1 hlasování)
BROŽEK, Aleš. V jevíčské knihovně. Ikaros [online]. 2006, ročník 10, číslo 2 [cit. 2024-04-21]. urn:nbn:cz:ik-12020. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/12020

automaticky generované reklamy
registration login password