Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

V českotěšínské knihovně

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

V českotěšínské knihovně

0 comments
Autoři: 

Český Těšín byl název dalšího města, u něhož jsem si udělal v prosinci poznámku, že stránky jeho knihovny jsou natolik zajímavé, abych jim věnoval pozornost ve sloupku Ikara. Českotěšínští knihovníci totiž v roce 2004 nejen změnili design svých stránek, ale zavedli i řadu zajímavých podnabídek.

Hned hlavní stránka mne zaujala informací o tom, jak knihovna a žáci ze škol v Českém Těšíně podporují dostavbu prvního dětského hospice v Malejovicích. Kdo neví, kde Malejovice leží, tak vězte, že je to část obce zvané Uhlířské Janovice na Kutnohorsku. Dostavbu organizuje Nadační fond Klíček (na stránce knihovny je bohužel chyba: mezera navíc v url Nadačního fondu) a českotěšínská knihovna přispívá penězi. Ty získává prodejem kreseb, které namalovali žáci z osmi škol v Českém Těšíně a z polské Legnice. Není jedinou knihovnou, která se v dostavbě hospice angažovala: Městská knihovna v Šumperku již vybrala přes 26 000 Kč a další finanční prostředky snad získá i knihovna v Moravské Třebové. Ta prodává jak ručně malované pohlednice s vánoční tematikou, tak i pohlednice prázdné, aby je naše děti mohly domalovat a potěšit naše milé.

Zajímavé je, že se akce stala díky obrázkům z polské Legnice mezinárodní. Zasloužily se o to právě stránky českotěšínské knihovny tak, že jsou i v polštině a že je navštívila polská učitelka. Najít ikonu na stránkách knihovny pro změnu jazyka je přitom bohužel tentokrát méně snadné než dříve. Na staré verzi stránek za ikony sloužily ovály v českých a polských barvách, zatímco na nových stránkách jsou to jen nenápadné zkratky CZ a PL.

Na hlavní stránce mne dále zaujala ikona umožňující přechod na internetový časopis knihovny Babylon (je zajímavé, že kolega I. Brožek ho ve svém článku o současných českých elektronických knihovnických časopisech nezmínil) a ikona akce Moje kniha. U ní naštěstí není výzva, aby návštěvníci stránek dali hlas své nejoblíbenější knize v anketě, která skončila v říjnu 2004. Bohužel si to neuvědomili knihovníci v Otrokovicích či v Přibyslavi a k hlasování stále vybízejí…

Z hlavních stránek se návštěvník dostane do šesti bohatých nabídek, protože počet podnabídek se v nich pohybuje od šesti (u nabídky Kulturní akce) do třinácti (u nabídky Informace a Oddělení, kontakty), pouze nabídka Katalog je bez podnabídky. Přivítal jsem proto, že je na hlavní stránce umístěn prohledávač stránek českotěšínské knihovny. Škoda jen, že podobný prohledávač se nenajde na stránkách větších knihoven, jako je např. Městská knihovna v Praze. Mapa serveru je sice dobrá věc, ale ne vždy pomůže.

V nabídce Informace jsem si všiml, že podnabídka Historie byla loni aktualizována a byla doplněna údaji za rok 2003. Knihovníci v Přerově jsou však ještě hbitější a v jejich stejnojmenné podnabídce se již dočtu informace o významné události z 1. září 2004.

Obohacena byla i podnabídka FAQ-Rady čtenářům, která na starých stránkách měla jen tři otázky, na nových stránkách jich je 12. Zbrusu nový je i Knihovní řád, protože začal platit od 1. ledna letošního roku. Chudší je bohužel seznam sponzorů, který za rok 2002 ještě obnášel 41 jmen firem i soukromníků, za rok 2004 již jen 33. Ale i tak je to dlouhý seznam, určitě delší než seznam sponzorů na stránkách knihovny v Litovli, který uvádí jen čtyři firmy. A radostné je, že to nejsou jen stejné českotěšínské firmy jako v roce 2002, ale řada nových, jako je řeznictví Duo a klenotnictví Perla. Každopádně zveřejňování sponzorů na stránkách knihovny je dobrý nápad a je jen škoda, že této možnosti využívá málo knihoven. Přitom je to nic nestojí!

Na závěr jsem si nechal nabídku Katalog. Ta sice žádnou podnabídku nemá, jak jsem poznamenal již výše, ale je pozoruhodná tím, že umožňuje pracovat s méně běžným knihovním systémem DaWINci. Českotěšínská knihovna jej užívá od roku 2001 a z českých veřejných knihoven se najde, pokud se nemýlím, již jen v Regionální knihovně v Karviné, na Slovensku údajně v Městské knihovně v Bratislavě. Na stránkách katalogu knihovny v Českém Těšíně je sice uvedena možnost jednoduchého hledání, rozšířeného hledání, hledání podle autority a hledání výpůjček čtenáře, ale poslední dvě možnosti jsou "dočasně nedostupné". Docela by mne zajímalo, jak jsou českotěšínští knihovníci se systémem spokojeni. Já jsem v katalogu hledal bez problémů, jen mne překvapilo, že katalog hlásil všechny svazky Harry Pottera jako volné. Že by se nepůjčovaly nebo že by nebyl systém DaWINci zcela spolehlivý?

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
BROŽEK, Aleš. V českotěšínské knihovně. Ikaros [online]. 2005, ročník 9, číslo 2 [cit. 2024-12-11]. urn:nbn:cz:ik-11772. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11772

automaticky generované reklamy