Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Uživatelé Internetu houfně přecházejí k prohlížeči Firefox

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

Uživatelé Internetu houfně přecházejí k prohlížeči Firefox

1 comments

Webový prohlížeč Firefox (pojmenovaný podle pandy červené) pokračuje ve svém úspěšném útoku na pozice svého hlavního konkurenta - Microsoft Internet Exploreru (MSIE). Na pozice, které se ještě loni zdály neotřesitelné. "Pamětníci" interentového dávnověku se musejí ptát: vypukne opět mezi prohlížeči "válka" (termín "browser war" se v polovině 90. let běžně v odborné literatuře a na Internetu používal).

S napětím jsou proto očekávány avizované nové verze Firefoxu (1.1 - plánována na září 2005) a MSIE (7.0 - ???).

Z nedávno publikované statistiky služby Navrcholu.cz vyplývá, že v květnu 2005 "tržní podíl" Firefoxu činil 14,09 procent (tj. o 8 procentních bodů více než před půl rokem a o témeř třináct ve srovnání s březnem 2004), zatímco všech verzi MSIE zhruba 79 procent. Tento závěr se opírá o data pocházející z měření 15 000 webů registrovaných službou Navrcholu.cz. Ještě příznivější výsledky se dočteme na serveru XiTi.com (francouzský originál; anglický překlad), který přínáší přehled podílů Firefoxu v jednotlivých evropských zemích - nejpopulárnější je Firefox ve Finsku (30,9 %), Česku patří čtvrté místo (18,86 %)!

Na tuto situaci (naštěstí) reagují i české banky, které dosud Firefox nebraly v úvahu - jejich klienti byli nuceni používat MSIE v elektronickém bankovnictví. Např. nová verze tohoto systému v ČSOB, která byla spuštěna 29. července, podporuje i Firefox, Mozilla Suite, Netscape a Operu.

Podle serveru Spread Firefox, jehož cílem je marketingová podpora vývojářského týmu Firefoxu, bylo dosud staženo 75 miliónů kopií tohoto prohlížeče.

Jaké jsou důvody takového zájmu? Berme v úvahu jen ty praktické: větší bezpečnost, což ocení zejména lidé připojující se k Internetu z domova, blokování vyskakovacích oken, manažer stahování souborů z Internetu, prohlížení v panelech, změna vzhledu (a vůbec možnost leccos měnit podle své potřeby), automatické doplnění hesel (pokud si to přejete). V neposlední řadě je k dispozici množství tzv. rozšíření, v některých případech i v českém provedení - např. okénko pro vyhledávání v Google, otevírání stránek v MSIE (zvláště užitečné rozšíření, protože existuje mnoho stránek, které si ve Firefoxu - ne jeho vinou - prostě nezobrazíte, včetně stránky www.microsoft.com), přehrávání MP3, předpověď počasí, čtečka zpravodajských zdrojů RSS, otevírání PDF souborů atd. (Více praktických informací o rozšířeních najdete mj. v článku B. Šimrala.)

Pro úplnost dodejme, že Firefox (dřívě Firebird a ještě předtím Phoenix) vznikl jako "odlehčená" verze prohlížeče Mozilla - pod lehce modifikovaným názvem (Mozilla Suite) se dnes skrývá softwarový balík obsahující vedle prohlížeče např. program pro elektronickou poštu a editor webových stránek.

Chcete-li se dozvědět více o Firefoxu, doporučuji server CZilla, kde lze také získat aktuální lokalizovanou verzi (nyní 1.0.6).

Klíčová slova: 
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
VOJTÁŠEK, Filip. Uživatelé Internetu houfně přecházejí k prohlížeči Firefox. Ikaros [online]. 2005, ročník 9, číslo 8 [cit. 2024-05-24]. urn:nbn:cz:ik-11901. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11901

automaticky generované reklamy

Máme zde 1 komentář

Když se lehce zamyslíme, proč má Internet Explorer tolik bezpečnostních problémů, tak (pokud nejsme fanatičtí zastánci OpenSource) dojdeme k tomu, že napadány jsou programy a systémy, které jsou nejpoužívanější. Není to o tom, že by Microsoft zaměstnával neschopné lidi, co neumějí programovat. Firefox (jehož jsem spokojený uživatel, to jen na potlačení příadné flamewar) se rozšířil a rozšiřuje tempem, které je impozantní a které by jakémukoliv komerčnímu výrobci SW přineslo milióny USD. S tímto růstem se ale objevují problémy s bezpečností. Najednou je Firefox zajímavý pro šťouraly, kteří vědí, že tudy vede cesta do našich PC (ruku na srdce, budu vymýšlet exploit na software, který používá 0,0001 procent uživatelů?).
Pro objektivní pohled na fenomén jménem Firefox doporučuji několik odkazů:
http://www.securityfocus.com/news/11155
http://www.lupa.cz/clanek.php3?show=4204
http://www.securityfocus.com/bid/14242