Uživatelé Internetu houfně přecházejí k prohlížeči Firefox
Webový prohlížeč Firefox (pojmenovaný podle pandy červené [4]) pokračuje ve svém úspěšném útoku na pozice svého hlavního konkurenta - Microsoft Internet Exploreru (MSIE). Na pozice, které se ještě loni zdály neotřesitelné. "Pamětníci" interentového dávnověku se musejí ptát: vypukne opět mezi prohlížeči "válka" (termín "browser war" se v polovině 90. let běžně v odborné literatuře a na Internetu používal).
S napětím jsou proto očekávány avizované nové verze Firefoxu (1.1 - plánována na září 2005) a MSIE (7.0 - ???).
Z nedávno publikované statistiky služby Navrcholu.cz [5] vyplývá, že v květnu 2005 "tržní podíl" Firefoxu činil 14,09 procent (tj. o 8 procentních bodů více než před půl rokem a o témeř třináct ve srovnání s březnem 2004), zatímco všech verzi MSIE zhruba 79 procent. Tento závěr se opírá o data pocházející z měření 15 000 webů registrovaných službou Navrcholu.cz. Ještě příznivější výsledky se dočteme na serveru XiTi.com (francouzský originál [6]; anglický překlad [7]), který přínáší přehled podílů Firefoxu v jednotlivých evropských zemích - nejpopulárnější je Firefox ve Finsku (30,9 %), Česku patří čtvrté místo (18,86 %)!
Na tuto situaci (naštěstí) reagují i české banky, které dosud Firefox nebraly v úvahu - jejich klienti byli nuceni používat MSIE v elektronickém bankovnictví. Např. nová verze tohoto systému v ČSOB, která byla spuštěna 29. července, podporuje i Firefox, Mozilla Suite, Netscape a Operu.
Podle serveru Spread Firefox [8], jehož cílem je marketingová podpora vývojářského týmu Firefoxu, bylo dosud staženo 75 miliónů kopií tohoto prohlížeče.
Jaké jsou důvody [9] takového zájmu? Berme v úvahu jen ty praktické: větší bezpečnost, což ocení zejména lidé připojující se k Internetu z domova, blokování vyskakovacích oken, manažer stahování souborů z Internetu, prohlížení v panelech, změna vzhledu (a vůbec možnost leccos měnit podle své potřeby), automatické doplnění hesel (pokud si to přejete). V neposlední řadě je k dispozici množství tzv. rozšíření, v některých případech i v českém provedení - např. okénko pro vyhledávání v Google, otevírání stránek v MSIE (zvláště užitečné rozšíření, protože existuje mnoho stránek, které si ve Firefoxu - ne jeho vinou - prostě nezobrazíte, včetně stránky www.microsoft.com [10]), přehrávání MP3, předpověď počasí, čtečka zpravodajských zdrojů RSS, otevírání PDF souborů atd. (Více praktických informací o rozšířeních najdete mj. v článku B. Šimrala [11].)
Pro úplnost dodejme, že Firefox (dřívě Firebird a ještě předtím Phoenix) vznikl jako "odlehčená" verze prohlížeče Mozilla - pod lehce modifikovaným názvem (Mozilla Suite [12]) se dnes skrývá softwarový balík obsahující vedle prohlížeče např. program pro elektronickou poštu a editor webových stránek.
Chcete-li se dozvědět více o Firefoxu, doporučuji server CZilla [13], kde lze také získat aktuální lokalizovanou verzi (nyní 1.0.6).