Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Toolbary pro vyhledávání informací na internetu

Čas nutný k přečtení
14 minut
Již přečteno

Toolbary pro vyhledávání informací na internetu

2 comments

Většina čtenářů Ikara přichází dnes a denně do styku s mnoha více či méně užitečnými a poměrně "návykovými" utilitkami, které při správném použití značně usnadňují a zrychlují vyhledávání. Těchto skvělých pomůcek se v poslední době vyrojilo opravdu velké množství - a není divu. Cíleně proplouvat nezměrným obsahem internetu, aniž bychom přímo navštěvovali stránky vyhledávačů, je jedním z úkolů těchto utilit - v mnoha případech však nejen zprostředkují přístup na stránky daného vyhledávacího stroje (search engine - SE) přímo z vašeho internetového prohlížeče, ale nabízejí podstatně více. Ať již jde o blokování pop-up oken, paralelní dotazování několika vyhledávačů současně (metasearch), zvýrazňování vyhledaného textu na stránce či práci s dnes již velmi populárním RSS (Rich Site Summary).

Není ani příliš vzdálena doba, kdy jsme poprvé objevili krásu Google Toolbaru - od roku 2000, kdy tento gigant na poli vyhledávačů dal široké veřejnosti k dispozici svůj toolbar (stále ještě ve verzi beta), uplynulo však z hlediska informačních profesionálů mnoho vody. Tento článek se tedy pokusí přiblížit aktuální nabídku několika předních vyhledávacích utilit (celkový počet produktů této kategorie není možné díky jejich poměrně snadné tvorbě odhadnout, nicméně počet "použitelných výrobků" se dle autorova průzkumu blíží již ke dvěma stům - viz např. příslušná sekce na www.download.com), které jsou produktem jak hlavních hráčů na poli vyhledávání (Google, MSN, Yahoo, Copernic apod.), tak i menších a specializovanějších konkurentů, kteří se většinou netají s nemalými ambicemi. Jelikož je těžké v jakémkoliv směru jednotlivé toolbary kategorizovat a třídit, budeme raději používat pouhé řazení abecední.

I když je nabídka rozličných SE utilit pro uživatele internetu velmi pestrá, nesmíme nikdy zapomenout, že nejspolehlivější pomůckou pro jakékoliv vyhledávání je a každopádně vždy zůstane naše zkušenostmi výrazně podpořená šedá kůra mozková. A to i v případě, pokud v okně prohlížeče nějaký ten toolbar neustále čeká na náš dotaz, připraven okamžitě zkontaktovat svůj mateřský vyhledávač nebo dokonce i celou řadu jiných služeb.


Advanced Searchbar

Internet Explorer 5.0 a novější - Windows 98/NT/2000/ME/XP

SE001.gif

Pokud chcete najednou pracovat s více než 80 vyhledávači, nechat si překládat webové stránky, blokovat pop-up okna nebo potřebujete mít po ruce jednoduchou kalkulačku, jistě oceníte pomoc Advanced Searchbaru. Kromě obrovské kolekce vyhledávačů můžete využít i další zajímavé funkce, mezi něž patří různé diskové a systémové utility (celkem neokoukané a nevšední), pomůcky pro úpravu registru Windows, snadný přístup k News či přehrávačům médií.


AltaVista Toolbar

Internet Explorer 5.0 a novější - Windows 95/98/NT/2000/ME/XP

SE002.gif

V srpnu 2003 představila svůj toolbar společnost AltaVista. Díky němu můžete nejen přímo prohledávat část internetu indexovanou tímto vyhledávačem (včetně speciálního vyhledávání multimédií a News), ale vyhledané termíny také označovat či si danou stránku nechat rovnou přeložit (pomocí tzv. AltaVista´s Babel Fish Translation - užitečnost této funkce je však diskutabilní). Stejně jako Google či HotBot - které se ostatně tomuto toolbaru velmi podobají - nabízí AltaVista i blokování pop-up oken. Užitečnou pomůckou se může jevit i tzv. "shortcuts lookup". Ta nám poskytne informace např. o aktuálním čase světových metropolí, kurzech měn, počasí apod.

Zastavme se ještě na chvíli u funkce překladu, která není běžnou součástí konkurenčních produktů. AltaVista "umí" přeložit jednotlivá slova či celé stránky do angličtiny, španělštiny, francouzštiny, italštiny, němčiny, japonštiny, ruštiny, korejštiny nebo švédštiny.


Ask Jeeves Toolbar

Internet Explorer 5.0 a novější - Windows 98/NT/2000/ME/XP

SE003.gif

Kromě základního všeobecného vyhledávání nabízí Jeeves Toolbar také hledání v oblastech zpravodajství (News), prohlížení slovníků (definic), burzy cenných papírů, počasí nebo map. Pokud se zrovna Jeevese na nic neptáte, chrání váš počítač (jako řada jiných produktů) před obtěžujícími pop-upy. Jako jeden z mála však dokáže také přizpůsobit webovou stránku pro tzv. "1-page printing" a ušetřit tak mnohé problémy s pracným manuálním přeformátováním. Zjednodušuje také sdílení webových stránek s vašimi kolegy a přáteli, kterým můžete vámi navštívenou a zajímavou stránku poslat v podobě odkazu přímo prostřednictvím Jeevese. Stejně jako Google Toolbar se Jeeves sám udržuje ve stavu nejvyšší možné aktualizace, tudíž odpadá stahování novějších verzí.


Blinkx

Internet Explorer 6.0 a novější - Windows 2000//XP

SE004.gif

Další bezplatná utilita, která se teprve nedávno vynořila ze změti toolbarů a deskbarů, usnadňuje vyhledávání informací nejen na www či News serverech, ale i na pevném disku uživatelova počítače (soubory pdf, ppt, doc, xls, txt). Mimoto vám Blinkx pomůže indexovat a prohledávat i e-mailové zprávy (podporuje Outlook, Outlook Express a Eudoru).

Blinkx navíc využívá učícího se algoritmu, který programu umožňuje "porozumět" obsahu vašich dokumentů a při následném vyhledávání v on-line zdrojích respektovat vaše zájmy a představy. Je otázkou, do jaké míry se tyto schopnosti projevují i v prostředí dokumentů v českém jazyce.

Užitečným doplňkem pak může být i vizuální reprezentace naznačující vztah mezi vyhledanými výsledky. Autoři se nejspíše inspirovali službami Kartoo či Anacubis. Bohužel se zdá, že ne všechny funkce a možnosti Blinkxu jsou připraveny plnit požadavky uživatelů na sto procent. I když do budoucna jde jistě o nadějný produkt, vyplatí se s jeho instalací možná ještě chvíli počkat.


Copernic Meta Toolbar

Internet Explorer 5.0 a novější - Windows 98/NT/2000/ME/XP

SE005.gif

Jestliže jste se již setkali s některými produkty této společnosti (Copernic Agent, Summarizer apod.), budete jistě od Meta Toolbaru očekávat jen to nejlepší. A právem - metavyhledávání na webu, obrázků, zvuků, multimédií, slovníků, tezaurů, aukcí... To a ještě mnohem více nabízí tento spolehlivý a osvědčený pomocník. Pokud navíc disponujete i produktem Copernic Agent, síla Meta Toolbaru se ještě násobí, což oceníte nejen při prohledávání neviditelného webu. Pokud nejste spokojeni s připravenou nabídkou vyhledávačů, můžete si samozřejmě přidávat další (včetně úpravy všech kategorií) dle libosti. Samozřejmostí jsou i další funkce běžně dostupné u konkurenčních produktů.


Dogpile Search Toolbar

Internet Explorer 5.5 a novější - Windows 98/NT/2000/ME/XP

SE006.gif

Dogpile je znám a oblíben především jako jeden z prvních úspěšných metavyhledávačů, který své výsledky zakládá na spojení síly vyhledávačů jako Google, FAST nebo Inktomi (a samozřejmě velkém množství dalších více či méně známých SE). Dogpile Toolbar je pak již jen třešničkou na dortu a usnadněním přístupu k tomuto mocnému nástroji. Kromě toho nabízí však i vyhledávání ve specializovaných adresářích (žluté a bílé stránky), slovnících a tezaurech. Podle vyjádření zástupců společnosti Infospace se tento toolbar snaží vyplnit mezeru mezi prohlížením internetových stránek a vyhledáváním konkrétních informací v podobě map, burzovních zpráv apod. Tomu je přizpůsobeno i uživatelské rozhraní toolbaru, které se mění podle právě zadaného požadavku - pokud vyhledáváme například ve žlutých stránkách, přizpůsobí tomu Dogpile Toolbar i své uživatelské rozhraní. Prohledávat můžeme samozřejmě i mnoho dalších specializovaných databází a SE, které lze využít pro identifikaci obrázků, multimédií, souborů, News, příspěvků v diskusních skupinách, slovníkových hesel, akronymů apod.

Velké možnosti nabízí Dogpile i v oblasti personalizace a přizpůsobení toolbaru - pokud zadáme například datum svého narození a oblast, ve které se nacházíme, můžeme získat tlačítka ukrývající náš aktuální horoskop či počasí pro danou lokalitu. Na rozdíl od Googlu získáme také tyto funkce "navíc" bez nutnosti poskytovat komukoliv zprávy o našem pohybu v síti. Nakonec uveďme ještě jednu z nových zajímavých funkcí - SearchSpy. Díky tomuto "slídilovi" můžeme v reálném čase sledovat, jaká klíčová slova ostatní uživatelé vyhledávají.


GGSearch Toolbar

Internet Explorer 5.0 a novější - Windows 95/98/NT/2000/ME/XP

SE007.gif

Pokud vás ještě neomrzel Google a všechny možnosti, které tento gigant nabízí, určitě si najděte čas na odzkoušení GGSearch Toolbaru. Z jednoho místa tak budete moci přistupovat k mnoha specializovaným službám Googlu - na ukázku jmenujme třeba Google Groups, Uncle Sam, Google News, Froogle nebo Google Answers.


Google Deskbar

Internet Explorer 5.5 a novější - Windows 98/NT/2000/ME/XP

SE008.gif

Zjednodušená verze Google Toolbaru se instaluje do hlavního panelu Windows, odkud je potom možné vyhledávat, aniž by byl spuštěn internetový prohlížeč. Výsledky jsou potom zobrazovány v malém "vyskakovacím" okně (viz obrázek). Pro rozšíření možností vyhledávání (News, Froogle) slouží klávesové zkratky.


Google Toolbar

Internet Explorer 5.0 a novější - Windows 95/98/NT/2000/ME/XP

SE009.gif

Snad nejrozšířenější a (možná) nejoblíbenější utilitka, která se navíc sama stará o svoji aktualizaci. Část internetu indexovaná tímto vyhledávačem je sice (v poměru s ostatními) obrovská, nicméně možnosti Google Toolbaru jsou oproti konkurenci dosti omezené. Sice můžeme sledovat aktuální "PageRank" námi navštívené stránky, na druhou stranu však dáváme všanc přehled našeho putování webem. Pokud nás tato představa děsí, můžeme sice při instalaci zpětné odesílání informací o našem tápání na www zakázat, přicházíme tím však o mnoho užitečných vlastností toolbaru.

Google Toolbar nabízí vyhledávání v rámci právě zobrazované stránky, náhled její dřívější verze (tzv. "cached copy"), vyhledávání tematicky podobných stránek, "inteligentní" blokování pop-up oken (lze vytvářet tzv. "whitelisty"), automatické vyplňování formulářů dle dříve zadaných kritérií, vyhledávání pouze v rámci konkrétního státu apod.

Zajímavou funkcí pro uživatele, kteří provozují vlastní weblog, bude jistě tlačítko BlogThis, pomocí něhož můžete okomentovat právě navštívenou stránku ve svém weblogu. Pro příznivce prohlížeče Netscape existuje nadšenci vytvořená verze Google Toolbaru (který je původně určen jenom pro Internet Explorer) - Googlebar.


Groowe Toolbar

Internet Explorer 5.0 a novější - Windows 95/98/NT/2000/ME/XP

SE010.gif

Pouze několik pomůcek využitelných stejně dobře "běžnými smrtelníky" i informačními profesionály je distribuováno zdarma a nabízí takové množství užitečných funkcí. Kromě přímého vyhledávání v databázích Googlu můžete Groowe Toolbar využít i k dotazování mnoha dalších vyhledávacích služeb. Za všechny uveďme například Yahoo, Teomu, AllTheWeb, DogPile, AltaVistu nebo MSN. Silnou stránkou tohoto nepostradatelného pomocníka je pak především vyhledávání ve specializovaných adresářích.

Pokud vám bohatá nabídka vyhledávačů dostupných přes Groowe Toolbar nepostačuje, není nic jednoduššího než ho "dovybavit" vyhledávačem dle svého výběru. Na základě právě vybraného vyhledávače nebo adresáře disponuje toolbar různými funkcemi - jiné nabízí při vyhledávání pomocí Googlu, jiné při využívání databází Teoma.


HotBot Desktop

Internet Explorer 5.5 a novější - Windows 98/NT/2000/ME/XP

SE011.gif

HotBot Desktop je velmi sofistikovaným a ve světě "toolbarů" pokročilým nástrojem. Mimo své hlavní funkce (zpracování vyhledávacích dotazů centrálou HotBotu, která využívá čtyři přední SE - FAST, Google, Inktomi a Teomu) disponuje řadou mnohdy jedinečných schopností. Již spojení čtyř gigantických vyhledávacích centrál napovídá, že HotBot Desktop nebude žádnou běžnou utilitou - při jeho vývoji byly kladeny nejvyšší požadavky na jeho přizpůsobitelnost a možnosti personalizace.

Kromě čtyř předních SE pracuje HotBot Desktop i s více než 200 vyhledávači operujícími v oblasti tzv. "neviditelného" nebo také "hlubokého" (deep) webu, který je běžnými vyhledávači neindexovatelný. Jako jeden z mála nástrojů tak umožňuje uživateli sklouznout pod povrch běžně přístupného internetu a alespoň trochu ochutnat skutečné bohatství a velikost kyberprostoru.

Uživateli je umožněno vytvářet další odkazy (zvané "aliasy") na oblíbené vyhledávače a zahrnout je tak v několika krocích jako další volbu při strukturování rešeršního dotazu, či ukládat své dotazy a pracovat s nimi opět kdykoliv v budoucnu. Kromě toho disponuje tento deskbar dalšími užitečnými (či alespoň "zajímavými") funkcemi, mezi něž patří například kalkulačka (pracující i s římskými číslicemi), kalendář, překladač, konvertor měn nebo příkazový řádek DOSu. Svou výjimečnost získal Hotbot Desktop jistě také díky provázanosti s projektem "Dave´s Toolbar", který je vyvíjen jako open-source a opečováván tak nemalou komunitou vývojářů. Díky této "otevřenosti" není pro zkušeného programátora příliš obtížné doplnit požadované funkce. Také z tohoto důvodu se Lycos nesnaží omezit vyhledávání HotBotu pouze na čtyři předem dané SE - sami uživatelé přece nejlépe vědí, které vyhledávače jim přinášejí nejrelevantnější výsledky. Na tomto místě je již víceméně zbytečné doplňovat informace o blokování pop-up oken, zvýrazňování vyhledaných termínů nebo RSS.

HotBot Desktop se ale neomezuje jenom na vyhledávání v internetu. Jako první umožňuje prohledávat i obsah adresářů v Outlooku (nebo Outlooku Express) a všechny další dokumenty uložené na uživatelově pevném disku. Díky velkým možnostem personalizace si pak může uživatel zvolit, které složky (popřípadě kdy) neprohledávat a naopak.


MSN Toolbar

Internet Explorer 5.01 a novější - Windows 98/NT/2000/ME/XP

SE012.gif

Snahy společnosti Microsoft proniknout na trh ve všech oblastech souvisejících s informacemi vyústily ve vznik služby MSN Search, která se brzy dostala do popředí zájmu všech informačních specialistů. Lehce předvídatelným krokem pak byla tvorba MSN Toolbaru, který umí kromě indexované části internetu prohledávat i konkrétní stránky, zvýrazňovat vyhledané termíny či chránit uživatele před reklamními pop-upy. Kromě těchto nepříliš oslnivých možností disponuje navíc tlačítky pro rychlé spouštění služeb Microsoft Network (Hotmail, Messenger).


Teoma Toolbar

Internet Explorer 5.0 a novější - Windows 98/NT/2000/ME/XP

SE013.gif

Automaticky aktualizovaný Teoma Toolbar umí nejen prohledávat internet prostřednictvím technologie Teoma.com, ale je schopen k zadanému termínu poskytnout i slovníkové heslo. Samozřejmostí je zvýrazňování klíčových slov na stránce či přeposílání výsledků e-mailem.

Zajímavostí společnosti Teoma je pak prezentace výsledků ve třech stupních: Results, Refine a Resources. Zatímco výsledky (Results) jsou prostým odkazem na relevantní webovou stránku, nabídka "Refine" obsahuje návrhy na konkretizaci a zúžení dalšího vyhledávání. Poslední část výstupních dat - zdroje - obsahuje odkazy na adresáře tvořené odborníky a nadšenci v daném oboru. A to je vlastně téměř vše, co Teoma Toolbar nabízí - jeho možnosti jsou tak v porovnání s konkurencí značně omezené.


UCmore

Internet Explorer 5.0 a novější - Windows 95/98/NT/2000/ME/XP

SE014.gif

Uživateli často označován za inovativní, intuitivní, jednoduchý a přesto použitelný v mnoha směrech - to je UCmore. Tento "kmet" mezi výše zmiňovanými utilitami se mírně odlišuje svým určením. Spíše než klíčová slova zajímají UCmore základní referenční body zmiňující informace (navštívená www stránka), o něž máte zájem. Přestože nezadáváte toolbaru (v tomto případě to však můžeme nazývat spíše plug-in, neboť se v IE "usadí" na trochu nezvyklém místě) žádné příkazy, vyhledá vám bleskově stránky s podobnou tematikou. Přitom jde o poměrně jednoduchý princip - s pomocí "Predictive Analytical Engine" vygeneruje UCmore pro každou uživatelem navštívenou stránku seznam relevantních odkazů, přičemž využívá nejvíce katalog Open Directory Project (www.dmoz.org). Běžné "brouzdání" obsahem internetu i cílené vyhledávání tak získává nový rozměr a i když tento plug-in nedisponuje téměř žádnými dalšími (a u jiných toolbarů obvyklými) funkcemi, stojí jistě za vyzkoušení.


UltraBar

Internet Explorer 5.0 a novější - Windows 98/NT/2000/ME/XP

SE015.gif

Utilita podobná výše zmiňovanému Groowe zjednodušuje práci s mnoha vyhledávači, jejichž seznam můžete navíc sami doplňovat - a je vcelku jedno, zda jde o celosvětově uznávaný vyhledávač, databázi receptů obsahující jihomoravské speciality či váš vlastní intranetový server. Zjednodušeně řečeno: pokud To umí vyhledávat, můžete To do UltraBaru přidat.

Další vlastnosti toolbaru podobné Googlu zajišťují zvýrazňování vyhledaného textu nebo přeskakování kurzoru ke klíčovému slovu. Pokud pokládáte Google Toolbar za vynikající nástroj, kterému však chybí možnosti metavyhledávání, jistě UltraBar oceníte.


Vivisimo Toolbar

Internet Explorer 5.5 a novější - Windows 98/NT/2000/ME/XP

SE016.gif

Stále oblíbenější (především díky výrazné "přidané hodnotě", kterou uživatelům přináší při zobrazování výsledků) vyhledávač Vivisimo nabízí svým uživatelům ke stažení toolbar, který umí prohledávat nejen "své" databáze, ale pro výsledky sahá i ke konkurentům. Podobné vyhledávače také třídí do tematických skupin, čímž práci výrazně zjednodušuje. Kromě toho můžeme opět využít zvýrazňování slov, vyhledávání termínů na stránce, "inteligentní" blokování pop-up oken, poměrně rozsáhlé možnosti personalizace či aktualizace toolbaru.


Yahoo Companion

Internet Explorer 5.0 a novější - Windows 95/98/NT/2000/ME/XP

SE017.gif

Pokud se rozhodnete využívat služeb tohoto "společníka", můžete očekávat nejen pomoc při vyhledávání v databázích Yahoo, ale také například upozorňování na příchozí poštu (pokud využíváte službu Yahoo Mail) či možnost uložení oblíbených www odkazů on-line. Přičteme-li k tomu navíc kontrolu vašeho portfolia cenných papírů v reálném čase, blokování pop-up oken, zvýrazňování výsledků a možnost přizpůsobení dalších vlastností toolbaru individuálním potřebám uživatele, získáme další lehce nadprůměrnou pomůcku. Ta se ve své poslední verzi (která byla uvolněna těsně před dokončením tohoto článku) vymyká běžným standardům i možností vyhledat a odstranit tzv. "spyware" programy z vašeho počítače (Anti-Spy).

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
ŠIMRAL, Břetislav. Toolbary pro vyhledávání informací na internetu. Ikaros [online]. 2004, ročník 8, číslo 9 [cit. 2024-11-24]. urn:nbn:cz:ik-11685. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11685

automaticky generované reklamy

Máme tu 2 komentářů

Zdravím, zajímá mě, existuje-li nějaký program, kterému zadám základní adresu (např. www.pepyk.com) a hledaný termín a program mi pak vyhledá na této stránce + podstránkách co potřebuji. Měl by tedy umět načíst strukturu stránek, jejich kódy a v nich hledaný termín.. Neexistuje něco takového? Za případné odpovědi děkuji...

Existuje Exalead, kde, když dáte advanced search, vyjede možnost vyhledávání na určité stránce.