Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Summit v Singapuru, fotbalisté v Thajsku, E3, plagiátorství a alternativní léčba

Čas nutný k přečtení
4 minut
Již přečteno

Summit v Singapuru, fotbalisté v Thajsku, E3, plagiátorství a alternativní léčba

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

zatímco v minulém čísle jsme po dokončení přechodu k o.p.s. konečně začali pomalu ale jistě dohánět úvodníkové resty s tím, že v dalším čísle už snad vše zdárně doženeme, pro změnu na nás zaútočila tradiční doba dovolených (v redakci i mezi autory), které následně vystřídala menší „právní bitva“, ke které se pro jistotu podrobněji vrátím až ve chvíli, kdy bude za námi.

Výsledkem toho všeho je další menší (respektive větší) skluz, za který se jednak omlouváme, a který se vám zároveň pokusíme ještě do konce roku co nejvíce vynahradit.

Tak či tak, jako obvykle je nejvyšší čas dohnat pár dalších restů. Jedním z takových restů, který jsme v předchozích editorialech zapomněli zmínit, byla jednak historická schůzka vůdců Severní a Jižní Koreje, a zejména pak neméně historická schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una, kterou prezident Trump nejdříve zrušil, následně byla obnovena jednání, a oba představitelé se nakonec 11. června na summitu v Singapuru skutečně sešli, a slíbili, že se „změní svět“ (byť to samozřejmě ukáže až čas).

Další významnou mezinárodní událostí byla dramatická záchrana dvanácti thajských fotbalistů a jejich trenéra, kteří zůstali po povodních a záplavách uvězněni v nepřístupném jeskynním komplexu. Skupinu chlapců se podařilo najít až po dlouhých devíti dnech pátrání a další cca týden trvalo, než se záchranářům podařilo všechny chlapce zachránit. Záchranná akce byla velmi medializována a pomoc ve formě mini-ponorky nabídl mj. i šéf Tesly a SpaceX Elon Musk. Zmínit musíme také jméno Samana Gunana, záchranáře a bývalého člena thajského námořnictva, který při záchraně chlapců zemřel.

Co se týče novinek ze světa techniky, v červnu se konala každoroční vývojářská konference Apple WWDC 2018, na které byl představený mj. operační systém iOS 12, či herní festival E3 v Los Angeles, přinášející celou řadu herních novinek. Bez odezvy nezůstalo ani oznámení, že společnost Microsoft koupí vývojářskou platformu GitHub, a to v přepočtu za 165 miliard Kč a hráče téměř legendární hry No Man’s Sky (nejprve díky řadě zklamání a nesplněných slibů, později díky sérii významných updatů) potěšilo vydání dlouho očekávaného mega-updatu No Man’s Sky: NEXT přinášejícího mj. multiplayer.

Za zmínku také stojí mj. výročí 200 let od narození Karla Marxe, tragicky nepovedený projekt #bullyhunters „bojující“ proti kyber-šikaně ve hrách, ale postavený na vymyšlených statistikách a nefunkčním řešení; odstoupení USA od jaderné dohody s Íránem, další ročník pěvecké soutěže Eurovize, kde se zástupce z ČR umístil na slušném šestém místě, summit Donalda Trumpa s Vladimírem Putinem, či svatba britského prince Harryho s americkou herečkou Meghan Markleovou, která se stala jednou z nejsledovanějších akcí v historii – v televizi a na internetu ji údajně sledovaly až 2,5 miliardy lidí. Podobně jako červencové „stoleté“ zatmění Měsíce.

Co se týče událostí o poznání smutnějších, v USA došlo k další masové střelbě, tentokrát na střední škole v Texasu, která si vyžádala 10 obětí. Srážka autobusu a nákladního vozu v Číně si vyžádala 18 mrtvých, zatímco havárie autobusu v Indii téměř 50. Afghánistán zasáhl další bombový útok a požáry v Řecku si vyžádaly více než 70 obětí.

Co se odchodu významných osobností týče, ve věku 88 let zemřel herec a dlouholetý člen Divadla na Vinohradech Ilja Racek, ve věku 61 let spáchal sebevraždu „hvězdný šéfkuchař“ a moderátor Anthony Bourdain a ve věku nedožitých 34 let zemřel po několikaletém boji s rakovinou známý herní kritik a komentátor John Bain alias TotalBiscuit.

Zatímco v zahraničí probíhaly dramatické události a přepisovala se historie, u nás se nejvíce ze všeho řešilo plagiátorství. Ačkoliv jsme se osm měsíců po volbách konečně dočkali jmenování vlády, která nakonec získala důvěru, koncem června vyšlo najevo, že nastupující ministryně spravedlnosti Taťána Malá opisovala ve své diplomové práci (a podle všeho to nebyl jediný případ) a nakonec po dvou týdnech rezignovala. A ani ne o týden později se podezření z plagiátorství objevilo i u nového ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála, který nakonec také rezignoval. Problém s chybějícími odkazy se objevil i u ministra obrany Lubomíra Metnara, který ale situaci nakonec ustál.

A téma plagiátorství se objevilo i v souvislosti s představením nového loga Národní galerie, které v zakázce za 1,3 milionu Kč připravilo studio Najbrt. Krátce po jeho představení se totiž ukázalo, že je velmi podobné jednak současnému logu Art Gallery of West Australia, a jednak plánovanému návrhu pro Galerii Hlavního města Prahy od studia Art. Lebedev.

Co se týče dalších událostí z českých luhů a hájů, v televizi se objevila investigativní reportáž o alternativní léčbě v centru Aktip, prezident Miloš Zeman na krátkém a podivném happeningu spálil červené trenýrky, které před třemi lety nad Hradem vyvěsila skupina Ztohoven, a Česká národní banka odebrala povolení k činnosti směnárně Chequepoint, která dlouhodobě „obírala“ turisty. V létě se také utopili dva hledači kešek (hráči tzv. „geocachingu“) a došlo k ukončení soudního sporu klientů H-System s insolvenčním správcem, v jehož důsledku jim hrozí, že budou muset vyklidit domy, ve kterých léta žijí.

Nicméně aby tento úvodník vůbec někdy skončil, pár dalších restů si nechám na příště - a raději se (alespoň ve stručnosti) podíváme na obsah aktuálního (neméně „doháněcího“ a „restového“) čísla. Podíváme se v něm například na databázi TOXCENTER, práci se seniory v Litvínově, do Knihovny Jiřího Mahena či na výsledky soutěže BIBLIOWEB 2018. A také na někdy skoro až tajemné nařízení GDPR a informační zdroje, které se této legislativy týkají.

Příjemné čtení,

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Průměr: 3 (hlasů: 2)
RYLICH, Jan. Summit v Singapuru, fotbalisté v Thajsku, E3, plagiátorství a alternativní léčba. Ikaros [online]. 2018, ročník 22, číslo 3 [cit. 2024-11-27]. urn:nbn:cz:ik-18265. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/18265

automaticky generované reklamy
registration login password