Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Správa věcí veřejných ve 3. tisíciletí

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Správa věcí veřejných ve 3. tisíciletí

0 comments

Platforma i2010 - logo

Jak si vládnutí prostřednictvím internetu, nových informačních a digitálních technologií představuje státní moc? Jaké výhody ze zavedení e-governmentu budou mít obyčejní lidé a jaké soukromé firmy?

V rámci červnového semináře Platformy i2010, která sdružuje odborníky na informační a komunikační technologie, byly představeny projekty Ministerstva informatiky v této oblasti.

Informační a komunikační technologie se na ekonomickém růstu našeho státu podílejí 25 %. Z necelé poloviny (40 %) se podílí na růstu produktivity práce ve státech EU, v USA je to však už více než z poloviny – 60 %. „Informační a komunikační technologie přímo zvyšují konkurenceschopnost ekonomiky“, prohlásil na semináři Platformy i2010 Ing. Luděk Hrajnoha z odboru projektů e-governmentu Ministerstva informatiky ČR.

Prezentoval zde statistiku Eurostatu, podle níž české podniky v četnosti vyhledávání informací na webových stránkách veřejné správy daleko předčí své kolegy jak z evropské patnáctky, tak i pětadvacítky. Zatímco u nás cestu k úřadům prostřednictvím internetu využíváme ze 73 %, v EU25 je to 51 % a v EU15 o procento méně. 65 % českých podnikatelů využívá možnost stahování formulářů z webových stránek veřejné správy. V EU25 je to přesná polovina a 49 % v EU15.

Celá Evropská unie včetně Česka zatím pokulhává v možnostech online vyplňování a odesílání formulářů pro orgány veřejné správy. Jak v Česku, tak v unii je procento shodné: něco málo přes 30 %.

Hrajnoha na semináři představil zejména existující webové stránky českého e-governmentu (www.portal.gov.cz), v rámci kterých existuje služba eLearning a eTržiště. Poukázal na skutečnost, že zatímco počátkem loňského roku se v rámci eTržiště obchodovalo za stovky milionů korun, ke konci roku 2005 to byly obchody již za více než miliardu.

Portál veřejné správy ministerstvo považuje za hlavní pilíř online služeb pro občany a firmy, díky němuž se jim nejen otevírá brána do světa informací státní a veřejné správy, ale je to jediný portál, který bezplatně poskytuje ověřené a státem garantované informace ze všech sfér společenského života (kromě zákonů, vyhlášek a jiných nařízení nebo elektronických formulářů jsou to i informace například o počasí a o kultuře).

Mezi další projekty Ministerstva informatiky patří zavedení ePodpisu, vytvoření Registru dlužníků nebo Hospodářského registru.

Cílem e-governmentu je podle Hrajnohy nejen rychlejší, spolehlivější, levnější poskytování služeb úřadů, ale zejména dosažení stavu, kdy občan bude mít možnost vyřizovat své záležitosti se státní a veřejnou správou co nejjednodušším způsobem.

Platforma i2010 vznikla s cílem šířit informace o nejnovějších výsledcích výzkumů a trendech v oblasti informatiky a informačních technologií. Sloužit k tomu bude řada seminářů a vzdělávacích programů, které povedou přední domácí a zahraniční odborníci, zejména z České vědeckotechnické společnosti pro informatizaci a informační technologie, Institutu mikroelektronických aplikací, s.r.o., a Českého vysokého učení technického.

Projekt Platforma i2010 je spolufinancován Evropským sociálním fondem a rozpočtem ČR.

Redakční poznámka: Prezentace ze semináře jsou dostupné na adrese http://www.hkp.cz/index.php?menu=platforma-i2010.

Klíčová slova: 
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
KÁBELOVÁ, Andrea. Správa věcí veřejných ve 3. tisíciletí. Ikaros [online]. 2006, ročník 10, číslo 7 [cit. 2024-03-29]. urn:nbn:cz:ik-12192. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/12192

automaticky generované reklamy
registration login password