Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Slupka z banánu, slanina či plátkový sýr do knih nepatří!

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Slupka z banánu, slanina či plátkový sýr do knih nepatří!

0 comments
Autoři: 

Používáte záložky do knih? Koupili jste si někdy nějakou záložku v obchodě? Dostali jste nějakou reklamní zdarma? Vyrobili jste si někdy nějakou vlastní? A nebo jako záložku používáte, co máte zrovna „po ruce“?

Pokud jako záložku používáte něco, co máte zrovna po ruce, doufáme, že je to aspoň něco „normálního“, jako je účtenka, jízdenka, či průkazka do knihovny; protože existují lidé, kteří se v oblasti záložek nebojí experimentovat a kromě všelijakých papírků, karet nebo peněz neváhají použít ani plátkový sýr, slaninu nebo čepel pily. A dokonce takové „záložky“ nepoužívají jen u svých knih, ale i u těch půjčených z knihovny!

Již v roce 2009 vyšel na serveru The Guardian článek Meaty volume: the library book that came back with a bacon bookmark, ve kterém knihovnice Jan Bild zavzpomínala na nejpozoruhodnější věci, které za 30 let své kariéry našla ve vrácených knihách. Kromě relativně obyčejných věcí, jako je desetilibrová bankovka nebo tkanička od bot narazila i na již zmiňovaný plátek slaniny, špagetu, exkrement či balíček hašiše.

The Guardian se k tématu „podivuhodných záložek“ vrátil i letos v květnu ve článku Bacon, cheese slices and sawblades: the strangest bookmarks left at libraries, kde se objevily nové „záložkové experimenty“, jako je plátkový sýr, slupka z banánu, vařená brokolice, kondom či již zmiňovaná čepel pily.

Pro další zajímavé „tipy“ se můžete podívat například do článku  Things Found in Books, u kterého je již 6 let trvající diskuse s více než 150 komentáři, kde knihovníci a knihovnice přidávají další a další zajímavé nálezy, od relativně normálních (jako jsou bankovky, lístky na koncert či staré dopisy), až po nečekané „speciality“ jako vlasy, ponožky, žiletky či kuřecí kosti; a nechyběl ani mrtvý šváb či marmeládový sendvič.

Ať už vás tedy od čtení vyruší cokoliv, zkuste si stránku označit něčím aspoň trochu normálním a vyvarujte se potravin a dalších předmětů, které mohou knihu poškodit či znečistit. Zdá se, že k podobným situacím dochází zejména v zahraničí, ale i tak pro jistotu připomínáme, že banány, slanina či plátkový sýr do knih nepatří! :)

Hodnocení: 
Průměr: 5 (hlasů: 7)
IKAROS, redakce. Slupka z banánu, slanina či plátkový sýr do knih nepatří!. Ikaros [online]. 2018, ročník 22, číslo 6 [cit. 2024-07-24]. urn:nbn:cz:ik-18291. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/18291

automaticky generované reklamy
registration login password