Slupka z banánu, slanina či plátkový sýr do knih nepatří!
Používáte záložky do knih? Koupili jste si někdy nějakou záložku v obchodě? Dostali jste nějakou reklamní zdarma? Vyrobili jste si někdy nějakou vlastní? A nebo jako záložku používáte, co máte zrovna „po ruce“?
Pokud jako záložku používáte něco, co máte zrovna po ruce, doufáme, že je to aspoň něco „normálního“, jako je účtenka, jízdenka, či průkazka do knihovny; protože existují lidé, kteří se v oblasti záložek nebojí experimentovat a kromě všelijakých papírků, karet nebo peněz neváhají použít ani plátkový sýr, slaninu nebo čepel pily. A dokonce takové „záložky“ nepoužívají jen u svých knih, ale i u těch půjčených z knihovny!
Dearest patrons, PLEASE stop using cheese as a bookmark. Please. We give away actual bookmarks for free. Or like use a receipt or something. Just not perishables. #librarylife [4]
— Anna Holmes (@annaholmeswrit1) May 1, 2018 [5]
Již v roce 2009 vyšel na serveru The Guardian článek Meaty volume: the library book that came back with a bacon bookmark [6], ve kterém knihovnice Jan Bild zavzpomínala na nejpozoruhodnější věci, které za 30 let své kariéry našla ve vrácených knihách. Kromě relativně obyčejných věcí, jako je desetilibrová bankovka nebo tkanička od bot narazila i na již zmiňovaný plátek slaniny, špagetu, exkrement či balíček hašiše.
When I worked in a library, a book was discovered to have been returned with a slice of bacon in it as a bookmark. It had clearly been returned some weeks earlier. Had to chuck the book out.
— (((me me me))) (@fandangomango) 27. listopadu 2018 [7]
The Guardian se k tématu „podivuhodných záložek“ vrátil i letos v květnu ve článku Bacon, cheese slices and sawblades: the strangest bookmarks left at libraries [8], kde se objevily nové „záložkové experimenty“, jako je plátkový sýr, slupka z banánu, vařená brokolice, kondom či již zmiňovaná čepel pily.
Please don't use bananas as bookmarks and definitely don't return your books to us with old and mouldy banana-bookmarks still in them. Thanks a bunch
— The University of Manchester Library (@UoMLibrary) 9. ledna 2018 [9]
Pro další zajímavé „tipy“ se můžete podívat například do článku Things Found in Books [10], u kterého je již 6 let trvající diskuse s více než 150 komentáři, kde knihovníci a knihovnice přidávají další a další zajímavé nálezy, od relativně normálních (jako jsou bankovky, lístky na koncert či staré dopisy), až po nečekané „speciality“ jako vlasy, ponožky, žiletky či kuřecí kosti; a nechyběl ani mrtvý šváb či marmeládový sendvič.
I also found a circular sawblade inside "Inside Every Woman" pic.twitter.com/yOeAXZWbaS [11]
— John McGraw (@mcgrawfeathers) 3. května 2018 [12]
Ať už vás tedy od čtení vyruší cokoliv, zkuste si stránku označit něčím aspoň trochu normálním a vyvarujte se potravin a dalších předmětů, které mohou knihu poškodit či znečistit. Zdá se, že k podobným situacím dochází zejména v zahraničí, ale i tak pro jistotu připomínáme, že banány, slanina či plátkový sýr do knih nepatří! :)