Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Projekt KT-DigiCult-Bg: digitalizace kulturního a vědeckého dědictví v Bulharsku (Nikola Ikonomov, Milena Dobreva)

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Projekt KT-DigiCult-Bg: digitalizace kulturního a vědeckého dědictví v Bulharsku (Nikola Ikonomov, Milena Dobreva)

2 comments
Autoři: 
Nikola Ikonomov

N. Ikonomov na začátku své prezentace zmínil základní pojmy a přístupy související s digitalizací kulturního dědictví. Jedním z nich je ochrana kulturního dědictví, druhým jeho zpřístupnění. Bulharské kulturní dědictví zahrnuje mj. 8500 křesťanských a 4000 islámským rukopisů a 35000 prvotisků. První fáze digitalizace v Bulharsku zahrnovala mj. digitalizaci některých vzácných rukopisů, 3D modely nemovitého kulturního dědictví a restaurování zvukových nahrávek. Projekt KT-DigiCult-Bg zahrnuje digitalizaci středověkých rukopisů, matematických prací, vytváření 3D objektů a audionahrávek. Po prvním roce řešení projektu již bylo připravena např. CD „Sofia. Religious Practice“ nebo XML editor pro rukopisná data. Projekt zohledňuje nejen doporučení EU, ale využívá i zkušenosti menších evropských zemí, zejména České republiky.

(js)

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
IKAROS, redakce. Projekt KT-DigiCult-Bg: digitalizace kulturního a vědeckého dědictví v Bulharsku (Nikola Ikonomov, Milena Dobreva). Ikaros [online]. 2005, ročník 9, číslo 5/2 [cit. 2021-09-20]. urn:nbn:cz:ik-11833. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11833

automaticky generované reklamy

Máme tu 2 komentářů

Včera jsem se díval na Tv a vaše bombastické prohlášení o zpřístupnění listinných materiálů středověku.Že jde, o přísně vzato matení veřejnosti, jsem poznal při rozkliknutí stránky manasterium.net Zaplať 2000 Kč a napiš žádost o licenci.Co kdybys náhodu okopíroval, kdo koupil před 600 léty již zbouraný dům.Určitě jste mne nepřekvapili.Jakbyste mohli mluvit pravdu.Vždyt historie a politika mají k sobě vztak více než úzký.

Doporučuji, abyste zašel do některé z participujícíh knihoven. Nedíval jsem se na detaily, jsem ale momentálně v Knihovně AV a přístup mám, takže hlavu vzhůru :-)

registration login password