Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Předvánoční úvodník

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Předvánoční úvodník

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

opět se přiblížil předvánoční čas a společně s všudypřítomnou předvánoční výzdobou, prvním předvánočním sněhem a hektickými předvánočními nákupy přichází i prosincové číslo časopisu Ikaros. Není naštěstí ani promrzlé, ani hektické, ale snad vás naopak potěší a zpříjemní vám celý závěr letošního roku.

Prosinec je ideálním obdobím k bilancování a ohlédnutí za uplynulém rokem. Jedno takové ohlédnutí si užijeme například ve článku mapujícím a komentujícím změny a novinky v uplynulém roce v Městské knihovně v Praze. Kromě bilancování ale můžeme naopak i hledět kupředu a uvažovat o dalším vývoji a nových příležitostech - což nabízí třeba článek s optimistickým názvem Rok 2013 - příležitost pro open source v knihovnách. A jestli nějaká knihovna přemýšlí, co si pořídit pod stromeček, může si společně s námi položit otázku jak si vybrat vhodný discovery systém.

Obsah prosincového čísla toho ale nabízí mnohem víc. Těšit se můžete například na článek věnovaný hodnocení výsledků vědy a výzkumu na základě databáze RIV, na exkurzi do knihovny Amerického centra, na recenzi knihy Slovo za slovem aneb s překladateli o překládání, případně se společně můžeme podívat, jak probíhal 14. ročník mezinárodní konference knihovnických konsorcií ICOLC.

Přinášíme vám také český překlad zajímavého a lehce provokativního článku amerického spisovatele Caleba Craina o tom, jak může digitalizace škodit bádání. Naopak o výhodách a přínosech digitalizace pojednává článek o zpřístupňování kulturního dědictví v elektronickém prostředí. A na koho začne padat únava, může si přečíst zajímavé pojednání o vnímání a pozornosti uživatelů.

V neposlední řadě doporučujeme i reportáž z konference Strategické plánování v knihovnách v ČR a zahraničí, která proběhla v listopadu v Národní technické knihovně jako součást projektu EFI (Efektivní informační služby), jehož je náš časopis mediálním partnerem.

S přáním příjemného čtení

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
RYLICH, Jan. Předvánoční úvodník. Ikaros [online]. 2012, ročník 16, číslo 12 [cit. 2024-05-23]. urn:nbn:cz:ik-14010. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/14010

automaticky generované reklamy