Předvánoční úvodník
Vážení čtenáři,
opět se přiblížil předvánoční čas a společně s všudypřítomnou předvánoční výzdobou, prvním předvánočním sněhem a hektickými předvánočními nákupy přichází i prosincové číslo časopisu Ikaros. Není naštěstí ani promrzlé, ani hektické, ale snad vás naopak potěší a zpříjemní vám celý závěr letošního roku.
Prosinec je ideálním obdobím k bilancování a ohlédnutí za uplynulém rokem. Jedno takové ohlédnutí si užijeme například ve článku mapujícím a komentujícím změny a novinky v uplynulém roce v Městské knihovně v Praze [4]. Kromě bilancování ale můžeme naopak i hledět kupředu a uvažovat o dalším vývoji a nových příležitostech - což nabízí třeba článek s optimistickým názvem Rok 2013 - příležitost pro open source v knihovnách [5]. A jestli nějaká knihovna přemýšlí, co si pořídit pod stromeček, může si společně s námi položit otázku jak si vybrat vhodný discovery systém [6].
Obsah prosincového čísla toho ale nabízí mnohem víc. Těšit se můžete například na článek věnovaný hodnocení výsledků vědy a výzkumu [7] na základě databáze RIV, na exkurzi do knihovny Amerického centra [8], na recenzi knihy Slovo za slovem [9] aneb s překladateli o překládání, případně se společně můžeme podívat, jak probíhal 14. ročník mezinárodní konference knihovnických konsorcií ICOLC [10].
Přinášíme vám také český překlad zajímavého a lehce provokativního článku amerického spisovatele Caleba Craina o tom, jak může digitalizace škodit bádání [11]. Naopak o výhodách a přínosech digitalizace pojednává článek o zpřístupňování kulturního dědictví v elektronickém prostředí [12]. A na koho začne padat únava, může si přečíst zajímavé pojednání o vnímání a pozornosti uživatelů [13].
V neposlední řadě doporučujeme i reportáž z konference Strategické plánování v knihovnách v ČR a zahraničí [14], která proběhla v listopadu v Národní technické knihovně jako součást projektu EFI (Efektivní informační služby), jehož je náš časopis mediálním partnerem.
S přáním příjemného čtení
Jan Rylich & redakce