Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

PET ART v Regionální knihovně Karviná-Nové Město

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

PET ART v Regionální knihovně Karviná-Nové Město

0 comments

Knihomolíci - tak si říkají čtenáři regionální knihovny v Karviné – Novém Městě, kteří vědí, že ve své knihovně si mohou nejen půjčit  některou z krásných knih, ale že se také mohou pravidelně jednou za měsíc v knihovně sejít a něco hezkého si vytvořit.

Knihomolické dílničky si získaly za rok svého konání velkou oblibu. Odstartovali jsme je v loňském roce v měsíci březnu, kdy nás navštívila známá výtvarnice, paní Kornelie Němečková, a protože byl právě předvelikonoční čas, naučila nás zdobit vajíčka. Následovaly další dílničky, kde jsme kreslili na kameny, vyzkoušeli si ubrouskovou metodu, vytvořili vánoční ozdobný věnec, sněhuláka či obrázky ze špachtlí. Jedna šikovná maminka nás naučila ruličkovat, další dílničky jsme vedly my, knihovnice.

V pátek 15. dubna 2011 nás v knihovně navštívil velice milý host – přední karvinská výtvarnice, paní Renata Filipová. Jelikož se blížil 22. duben – Den Země, byla dílnička zaměřena ekologicky. Děti si přinesly PET láhve a paní výtvarnice nám ukázala, že z nich nemusí být jen odpad. Krásné tvary a barvy plastových láhví inspirovaly výtvarnici k tvorbě zvané PET ART, za kterou se jí dostalo mnoha ocenění. Přinesla na ukázku pár svých výtvorů – rybičku, květiny různých tvarů i barev, prasátko, berušku, poháry a dokonce i krásnou plastiku anděla.

Výtvarnice Renata Filipová a její kouzla s PET lahvemi Výtvarnice Renata Filipová a její kouzla s PET lahvemi

Výtvarnice Renata Filipová a její kouzla s PET lahvemi

V úvodu nám paní Filipová vyprávěla, jaké byly začátky její tvorby v tomto oboru, co jí inspirovalo a co všechno lze z tohoto „odpadu“ vyrobit. Nevěřili jsme, že  lze vyrobit dokonce i krásné šperky či zajímavé obrazy.

Jako první jsme se naučili vyrobit plastikový květ, pak přišel na řadu pohárek. Děti stříhaly a tvarovaly, všem to šlo hezky od ruky. Jen zdobení pohárku drobnými kolečky dostali všichni za domácí úkol, protože lepidlu přece jen chviličku trvá, než zaschne a naši malí výtvarnici si chtěli své výrobky odnést domů pro potěšení.

V knihomolické dílničce byla zábava pro děti i dospělé V knihomolické dílničce byla zábava pro děti i dospělé V knihomolické dílničce byla zábava pro děti i dospělé

V knihomolické dílničce byla zábava pro děti i dospělé

Pro všechny byla dílnička velkou inspirací a návodem, jak lze smysluplně trávit volný čas. A pokud se aspoň někdo z těch 36 lidiček rozhodl, že se bude místo sezení u televize nebo u počítače věnovat tvůrčí činnosti, pak budeme my, knihovnice i paní výtvarnice, velice spokojené. Již teď se těšíme na další setkání, kdy si vyrobíme například srdíčko pro maminku.

Ukázky dokončených květin a pohárků z PET lahví Ukázky dokončených květin a pohárků z PET lahví Ukázky dokončených květin a pohárků z PET lahví

Ukázky dokončených květin a pohárků z PET lahví

Hodnocení: 
Průměr: 5 (1 hlasování)
STOKLASOVÁ, Světlana. PET ART v Regionální knihovně Karviná-Nové Město. Ikaros [online]. 2011, ročník 15, číslo 5 [cit. 2023-05-31]. urn:nbn:cz:ik-13633. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13633

automaticky generované reklamy
registration login password