Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Padesát odstínů, oskaroví vědci a síťová neutralita

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Padesát odstínů, oskaroví vědci a síťová neutralita

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

únor byl jako již tradičně poměrně zajímavý měsíc plný poměrně zajímavých událostí i výročí - a to jak příjemných, tak i těch smutných.  Tak například 13. února oslavil český internet své 23. narozeniny, přesněji 23. výročí oficiálního zahájení provozu počítačové sítě INTERNET v ČSFR. Naopak 14. února jsme si připomněli 70 let od náletu na Prahu, při kterém zemřelo přes 700 lidí.

V polovině února také došlo k významné "filmové / marketingové" události, když se do kin dostala filmová adaptace erotického bestselleru Padesát odstínů šedi. A navzdory podprůměrným recenzím filmu i literárně nepříliš kvalitní knižní předlohy trhala rekordy. U nás se například Padesát odstínů stalo nejnavštěvovanějším filmem v premiérovém týdnu (v historii).

U kultury ale ještě zůstaneme: 21. února se konal Český lev (ze kterého si do dalších let zapamatujeme pravděpodobně jen falešného Jima Carreyho) a hned 22. února se předávali Oskaři, kde letos zazářily i filmy týkající se tak trochu i naší oblasti, tj. informací a technologií – konkrétně Kód Enigmy o matematikovi, kryptoanalytikovi a zakladateli moderní informatiky Alanu Turingovi a Teorie všeho přibližující život významného fyzika Stephena Hawkinga. Oba filmy vřele doporučuji.

Další událost, která nepochybně vstoupí do historie, byť jen z těch nejhorších a nejsmutnějších důvodů, proběhla v úterý 24. února, kdy třiašedesátiletý Zdeněk Kovář zastřelil osm lidí v restauraci v Uherském Brodě a poté spáchal sebevraždu. Jednalo se v podstatě o první případ "masové střelby" u nás a současně druhou největší masovou vraždu v našich dějinách (osm mrtvých a o něco více zraněných měla na svědomí už jen Olga Hepnerová, která v roce 1973 najela nákladním autem na tramvajovou zastávku).

Poslední významná událost, kterou bych rád zmínil, je už ale naštěstí pozitivní: americká Federální komise pro komunikace (neboli FCC) ve čtvrtek 26. února ve večerních hodinách našeho času přijala nová pravidla na podporu tzv. síťové neutrality a současně klasifikovala internet jako veřejnou službu. Nová regulační opatření by tak měla zabránit poskytovatelům připojení zrychlovat či zpomalovat rychlost připojení ke konkrétním stránkám.

Tolik tedy ohlédnutí za posledními několika týdny. Co se týče nového čísla Ikara, také toho nebude málo. Máme pro vás například připravené ohlédnutí za konferencí EFI 2014, článek věnovaný roli knihoven v konceptu eHealth, zprávu z III. krakovské konference vědeckých knihoven, či druhý díl série článků o historii informačních systémů a služeb v Čechách od Rudolfa Vlasáka.

Dále se podíváme na 16. ročník mezinárodní konference knihovnických konsorcií ICOLC a přiblížíme si prezentace studentských projektů na semináři Počítačové hry jako sociokulturní fenomén. Sérii zpráv a reportáží pak doplní článek věnovaný kolegům z ciziny a překlad článku Digitalizace kulturního dědictví a autorské právo.

Příjemné čtení,

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Průměr: 5 (1 hlasování)
RYLICH, Jan. Padesát odstínů, oskaroví vědci a síťová neutralita. Ikaros [online]. 2015, ročník 19, číslo 2 [cit. 2024-11-24]. urn:nbn:cz:ik-17448. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/17448

automaticky generované reklamy