Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

O knihách a cyklistice

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

O knihách a cyklistice

2 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

přesně před rokem jsme se v úvodníku únorového čísla věnovali provokativnímu tématu zániku knih, který ve svém článku v té době předpovídal například publicista Miloš Čermák. I dnes je situace velmi podobná a stejně jako byly knihy (a obecně knihtisk) podstatně levnější, dostupnější a efektivnější (na výrobu i distribuci) než škrábání do papyru nebo tesání do destiček, tak je digitální obsah nesrovnatelně levnější, dostupnější a efektivnější než informace tištěné.

Nelze to ale brát jako "válku" mezi knihou a displejem, je to zkrátka nový trend a součást vývoje. A stejně jako automobilismus nezahubil cyklistiku, tak ani elektronické informace nedokáží v plné míře a za všech okolností nahradit ty klasické, "analogové". Ostatně, ať už sedíme u počítače, jak dlouho chceme, stejně se nám lépe čte z papíru než z obrazovky a v hromadě lejster se orientujeme rychleji, než když máme otevřené různé dokumenty ve Wordu a scrollujeme kolečkem myši.

Není nic špatného na tom jezdit přes týden autem nebo MHD a projet se na kole jen když se o víkendu udělá hezky. Stejně tak není nic špatného na tom používat elektronické zdroje všude tam, kde nám "papír" vyloženě nebude chybět. Změna formátu navíc nemusí vždy probíhat jen od tisku k digitalizaci, ale může tomu být i naopak – viz kupříkladu tzv. print-on-demand, o kterém byla před rokem v závěru úvodníku také řeč.

V aktuálním čísle bude o službě print-on-demand řeč také – jeden z článků se totiž věnuje Wikipedii, která kromě jiného umožňuje právě i vytištění knihy složené z hesel dle vlastního výběru. Kromě Wikipedie se podíváme i na oblíbené sociální sítě - například ve článku o slovenských knihovnách v síti Facebook nebo v reportáži z konference Prečo o nás nevedia?, která se konala koncem listopadu ve Slovenské národní knihovně.

V dalších článcích pak kupříkladu oslavíme kulaté výročí Knihovny Jiřího Mahena v Brně, vypravíme se na exkurzi do Domu čtení, kterou v lednu uspořádala pražská organizace SKIP, představíme si zajímavý systém Rosetta od společnosti ExLibris a nebude chybět ani reportáž z již čtvrtého ročníku konference IKI.

Příjemné (digitální i analogové) čtení,

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
RYLICH, Jan. O knihách a cyklistice. Ikaros [online]. 2011, ročník 15, číslo 2 [cit. 2022-11-29]. urn:nbn:cz:ik-13599. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13599

automaticky generované reklamy

Máme tu 2 komentářů

A jestlipak víte o <em>Cycling for libraries</em> (http://www.cyclingforlibraries.org/)? :-)

Děkuji za odkaz, vypadá to zajímavě :) Možná by si to zasloužilo i nějaký článek :)