O aprílovém počasí a jarní apatii
Vážení čtenáři,
Z kalendáře na nás kouká duben a příslovečné aprílové počasí je v plném proudu. V jednu chvíli se zvedá takový vítr, že se lidé musejí chytat zábradlí a pouličních lamp aby neuletěli, za okamžik je opět klid a na rozcuchané chodce praží z plných sil slunce, div se nerozpustí; a sotva se lidé převléknou do krátkých rukávů i nohavic a začnou se důkladně natírat krémy s několikacifernými UV faktory, spustí se déšť a všechny promáčí až na kost.
Zatímco počasí je skoro stejně rozmarné a nepředvídatelné jako situace na naší politické scéně, v knihovnách i na internetu je víceméně klid. Tedy ne, že by se nedělo nic zajímavého, ale většinou to zkrátka tolik neřešíme. Ještě minulý měsíc se poměrně intenzivně probíraly rozličné výzvy na obranu knih (kvůli plánovanému zvýšení DPH) či nejistá budoucnost analytického zpracování (po zrušení příslušného oddělení v NK ČR), ale teď už se o tom víceméně nemluví. Na internetu jsme zase byli svědky dlouho obávaného a očekávaného vyčerpání volných adres IPv4 (přičemž implementace IPv6 je stále v nedohlednu), ale ani tato informace nespustila žádnou paniku. Však ono se to všechno nějak „vyvrbí“...
Je ovšem otázkou, jestli to je dobře nebo špatně. Na jednu stranu je sympatické, že náš obor nepropadá kvůli každé maličkosti hysterii, a kvůli ztracené knize nebo výpadku knihovního katalogu se nepíší dramatické články opatřené palcovými titulky; ale na druhou stranu není žádoucí ani přehnaná apatie či rezignace. Veřejná diskuse kolem údajně „likvidační sazby DPH“ odplula do ztracena ještě rychleji než diskuse kolem nové budovy Národní knihovny ČR. A kupříkladu o přetrvávající neschopnosti našich vydavatelů a distributorů reagovat na trend e-knih se nemluví pro jistotu skoro vůbec.
Nezbývá než doufat, že až se počasí trochu ustálí, nabijí nás sluneční paprsky novou energií a bez větších obtíží vyřešíme všechny problémy naší informační společnosti. A když ne všechny, tak aspoň jejich většinu!
Do té doby můžeme sbírat síly třeba u stránek Ikara. V aktuálním čísle jsme si pro Vás mimo jiné připravili článek ke 120. výročí Městské knihovny v Praze, recenzi na publikaci o dlouhodobé ochraně digitálních dokumentů, představení projektu bezbariérová.knihovna.cz, podrobný článek o službě YouTube, či zápisky z Lipského knižního veletrhu. Ohlédneme se také za více než čtyřmi lety magazínu GRAND BIBLIO, jehož vydávání bylo z ekonomických důvodů k 31.3.2011 ukončeno.
Příjemné aprílové čtení Vám přejí
Jan Rylich & redakce