Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Od Turingova testu k digitální demenci

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

Od Turingova testu k digitální demenci

1 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

zatímco červnový editorial v minulém roce byl plný dramatických událostí jako záplavy a vládní krize, letos je příchod léta poměrně poklidný. To ovšem neznamená, že by se v posledních týdnech nic zajímavého nestalo. V Brazílii například začalo poměrně kontroverzní Mistrovství světa ve fotbale, na tradiční konferenci pro vývojáře Apple WWDC byl představen nový systém pro mobilní zařízení iOS 8 a společnost Google začala v rámci své služby Google Play nabízet i nákup filmů.

Na začátku června také uplynulo 60 let od úmrtí Alana Turinga, významného vědce a autora známého Turingova testu. Ten byl shodou okolností v médiích také velmi hojně skloňován, protože ho údajně poprvé nějaký počítač pokořil. Realita je bohužel (nebo bohudík) trochu jiná; podmínky testu byly poměrně svérázné a nejednalo se ani o "superpočítač", ale jen o skript imitující chatování. Na skutečnou "lidskou" umělou inteligenci si tedy budeme muset ještě chvíli počkat.

Útok inteligentních počítačů nám tedy zatím zřejmě nehrozí a můžeme se v klidu připravit na blížící se léto. K vodě si můžeme vzít například vodotěsnou verzi oblíbené čtečky Kindle, do přírody vyrazit s biosenzory a wearable technologiemi, nebo se podívat na něco zajímavého na YouTube. Například velmi známý virální videoklip Gangnam Style zde zrovna na začátku června pokořil další rekord: video si na YouTube přehrály už více než 2 miliardy lidí. A svůj účet na YouTube má nově i časopis Ikaros!

Co se týče aktuálního čísla, zaměřili jsme se tentokrát na velmi zajímavou a příjemně kontroverzní knihu Digitální demence od Manfreda Spitzera, která nedávno vyšla v českém překladu. Na knihu přinášíme hned dvě recenze: první od Jana Lukavce a druhou od Petra Lupače.

Vypravíme se také do světa literatury, konkrétně na veletrh Svět knihy 2014 a na nejstarší slovenský literární festival Slovesná jar. Oba festivaly zavzpomínaly mimo jiné i na slavného českého spisovatele Bohumila Hrabala, který by letos oslavil sté výročí od svého narození.

Dále si představíme informační systém abART, možnosti sbírání zpětné vazby v knihovnách, či způsoby zpřístupňování e-knih v knihovnách; podíváme se také na Univerzitní vědecký park Žilinské univerzity v Žiline a přiblížíme si život a dílo umělce a kurátora Jiřího Hůly, který letos oslavil 70. narozeniny a byl nominován na Cenu Ministerstva kultury.

Příjemné červnové čtení,

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
RYLICH, Jan. Od Turingova testu k digitální demenci. Ikaros [online]. 2014, ročník 18, číslo 6 [cit. 2025-01-14]. urn:nbn:cz:ik-14244. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/14244

automaticky generované reklamy

Máme zde 1 komentář

Turing považoval za běžně vnímanou konvenci, že kdo se jeví jako živý, skutečně živý je. Zatímco jsem se ještě před několika měsíci běžně zamýšlel nad věrným přednesem mužského hlasu ozývajícím se z reproduktorů pražského metra (opravdu tam mluví živý člověk? - Jednou jsem byl ve velíně na exkurzi a mikrofon trčící z pultu jsem tam viděl...!), nová podoba hlášení, uvedena cca v červnu 2014, je znatelně umělá a Turing by z ní velkou radost neměl. Syntezovaný ženský hlas je nyní nepříjemný, koncovky jsou bez intonace, projev nemastný-neslaný a neskutečně iritující.

Bohužel podobný trend jsem vysledoval třeba ve vlacích na letišti v Atlantě (nově nazývány rádoby módně "Plane Train"), kde po celá léta hovořil pomalý a vlídný hlas ženy středního věku [1]. A teď? Z nahrávky [2] mluví dívka ve věku cca 20 let, zřejmě vyšší rychlostí a s (opět velmi módní) třepenou fonací [3], [4]. Napadá vás někoho pozitivní příklad, nebo je každá změna k horšímu?

Zdraví
Pavel Farkas

[1] http://youtu.be/sVmYI_JFzFY
[2] http://youtu.be/Y9ld_akpRAI
[3] http://bibliografie.ujc.cas.cz/BIBLIOG/2004/0447508.HTM
[4] http://youtu.be/UsE5mysfZsY

registration login password