Od Turingova testu k digitální demenci
Vážení čtenáři,
zatímco červnový editorial v minulém roce [4] byl plný dramatických událostí jako záplavy a vládní krize, letos je příchod léta poměrně poklidný. To ovšem neznamená, že by se v posledních týdnech nic zajímavého nestalo. V Brazílii například začalo poměrně kontroverzní [5] Mistrovství světa ve fotbale, na tradiční konferenci pro vývojáře Apple WWDC [6] byl představen nový systém pro mobilní zařízení iOS 8 a společnost Google začala v rámci své služby Google Play [7] nabízet i nákup filmů.
Na začátku června také uplynulo 60 let od úmrtí Alana Turinga, významného vědce a autora známého Turingova testu [8]. Ten byl shodou okolností v médiích také velmi hojně skloňován, protože ho údajně poprvé nějaký počítač pokořil [9]. Realita je bohužel (nebo bohudík) trochu jiná [10]; podmínky testu byly poměrně svérázné a nejednalo se ani o "superpočítač", ale jen o skript imitující chatování. Na skutečnou "lidskou" umělou inteligenci si tedy budeme muset ještě chvíli počkat.
Útok inteligentních počítačů nám tedy zatím zřejmě nehrozí a můžeme se v klidu připravit na blížící se léto. K vodě si můžeme vzít například vodotěsnou verzi oblíbené čtečky Kindle [11], do přírody vyrazit s biosenzory a wearable technologiemi [12], nebo se podívat na něco zajímavého na YouTube. Například velmi známý virální videoklip Gangnam Style [13] zde zrovna na začátku června pokořil další rekord: video si na YouTube přehrály už více než 2 miliardy lidí. A svůj účet na YouTube má nově i časopis Ikaros [14]!
Co se týče aktuálního čísla, zaměřili jsme se tentokrát na velmi zajímavou a příjemně kontroverzní knihu Digitální demence od Manfreda Spitzera, která nedávno vyšla v českém překladu. Na knihu přinášíme hned dvě recenze: první od Jana Lukavce [15] a druhou od Petra Lupače [16].
Vypravíme se také do světa literatury, konkrétně na veletrh Svět knihy 2014 [17] a na nejstarší slovenský literární festival Slovesná jar [18]. Oba festivaly zavzpomínaly mimo jiné i na slavného českého spisovatele Bohumila Hrabala, který by letos oslavil sté výročí od svého narození.
Dále si představíme informační systém abART [19], možnosti sbírání zpětné vazby v knihovnách [20], či způsoby zpřístupňování e-knih v knihovnách [21]; podíváme se také na Univerzitní vědecký park Žilinské univerzity v Žiline [22] a přiblížíme si život a dílo umělce a kurátora Jiřího Hůly [23], který letos oslavil 70. narozeniny a byl nominován na Cenu Ministerstva kultury.
Příjemné červnové čtení,
Jan Rylich & redakce