Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Návštěva univerzitní knihovny Humboldtovy univerzity (Jakob-und-Wilhelm-Grimm-Zentrum)

Čas nutný k přečtení
4 minut
Již přečteno

Návštěva univerzitní knihovny Humboldtovy univerzity (Jakob-und-Wilhelm-Grimm-Zentrum)

0 comments
Anglicky
English title: 
A brief look at the building of the Humboldt University Library in Berlin
English abstract: 
This short text introduces a visitor to one of the newest architectural additions in the proximity of the Berlin Museum quarter. Swiss architect Max Dudler’s modern building was open to operations in October 2009 and offers over 2 million of books.

Humboldtova univerzita je nejstarší berlínskou univerzitou. Byla založena již v roce 1810 (pod prozaickým názvem Berlínská univerzita), přičemž o dvacet let později zde začala vznikat univerzitní knihovna. Humboldtova univerzita byla během své existence umístěna v mnoha budovách. V tomto příspěvku se zaměříme na tu poslední, kde knihovna sídlí od roku 2009.

Knihovnu na univerzitě najdete pod názvem Jacob-und-Wilhelm-Grimm-Zentrum. Jak pravila při prohlídce paní Katharina Tollkühnová, v budově už není pouze knihovna, a proto ve svém názvu nese slovo „centrum“ a nikoliv „knihovna“. Při příchodu k sídlu Centra si nejprve asi všimnete náspu železniční trati příměstských vlaků, a pokud se na budovu nepodíváte z odstupu, nejspíš vám nijak zajímavá nepřijde. Klasický kvádr však nepodceňujte a vstupte dovnitř. Kromě toho, že budova dobře zapadá mezi ostatní domy, vás určitě zaujme symetrie stavebních prvků. Styl její venkovní fasády odráží i rozlehlé atrium studoven. Velká okna členěná sloupy propouští dovnitř světlo. Okna vnitřní haly mají i další funkci, ale o tom až později.

Jakob-und-Wilhelm-Grimm-Zentrum - Centrální knihovna Humboldtovy univerzity v Berlíně Jakob-und-Wilhelm-Grimm-Zentrum - Centrální knihovna Humboldtovy univerzity v Berlíně

Jakob-und-Wilhelm-Grimm-Zentrum - Centrální knihovna Humboldtovy univerzity v Berlíně

V budově najdete centrální univerzitní knihovnu, ale také soukromou knihovnu bratří Grimmů a vědeckou studovnu pro studium starých a vzácných tisků. A teď pár čísel. Knihovna má 1,5 milionu jednotek přístupných ve volném výběru (byť v regálech je místo na další půlmilion). Návštěvníci mají k dispozici přes 1.000 studijních míst v nejrůznějších podobách (od klasické studovny po uzavřený studijní kabinet pro jednoho studenta či skupinové studovny např. pro třídu). Otevřeno má od osmi do půlnoci během pracovního týdne a od deseti do šesti o víkendu.

Po vstupu do budovy se ocitnete ve velké hale, kde jsou umístěny šatny pro odložení oděvů, kavárna a stolky se židlemi. Jsou zde také pohovkové čtverce a počítače s přístupem na internet. Toto je také jediné místo knihovny, kde lze bez omezení jíst a pít. Návštěvníci knihovny zde najdou také „self-checky“ na vracení knih. Fungují na principu technologie RFID a po vstupu dále do uzavřených prostor knihovny je možné prosklenými okny vidět, jak knihy putují po posuvných pásech do připravených vozíků podle toho, do kterého patra míří.

Prostorná vstupní hala Interiér jedné ze studoven

Vlevo: prostorná vstupní hala, vpravo: interiér jedné ze studoven

Největším prostorem je hala studoven, která prochází téměř všemi patry, a jednotlivé části jsou terasovitě umístěny nad sebou. Pokud máte při studiu rádi vzdušnost, tato velká otevřená studovna se vám bude líbit. Vstupy jsou z jednotlivých pater, a protože i stěny jsou prosklené (jak bylo výše zmíněno, jsou tvořeny okny a sloupy), není třeba do studovny vstoupit, pokud jen hledáte místo. Vše je vidět z chodby a návštěvník knihovny se skrze sklo podívá, jestli je v dané studovně volno. Jestliže vás naopak otevřený prostor ke studiu nemotivuje, vyberete si některé ze studijních míst, které je umístěno ve studovnách s klasickým stropem. Ani ve velké „halové“ studovně však není ruch. Obložení stěn totiž pohlcuje hluk.

Centrální čítárna Centrální čítárna Centrální čítárna

Centrální čítárna v srdci budovy má kapacitu 252 čtenářů

Architekt Max Dudler při své tvorbě pamatoval i na samotáře, kteří vyžadují absolutní klid. Ti najdou v budově 51 studijních kabinetů, které mohou využívat jednotlivci. Je o ně velký zájem, a proto je lze předem rezervovat. I tyto kabinety však mají prosklené dveře, takže je vidět, jak se uvnitř pilně studuje. Zajímavostí je prostor pro rodiče s dětmi. V centru vznikl vlastně náhodou. Jedna z místností neměla předem určenou roli, a tak zde vybudovali malý dětský koutek, příruční dětskou knihovnu a přidali hračky. Chytrý způsob, jak využít prostor pro rodiče, kteří chtějí studovat. Dovedou se v řádění dětí soustředit?

Na své si přijdou i skupiny studentů, kteří připravují nějaký projekt a potřebují se hlasitě bavit. Pro ně je připraveno 8 skupinových studoven. V ostatních studovnách jsou nalepeny piktogramy s přeškrtnutými rty, protože je v nich vyžadováno ticho. Ve studovně starých tisků jdou ještě dále: u vchodu je umístěn vozík, na kterém je spousta uzavřených lahví s vodou. K vzácným tiskům totiž nesmí tekutina ani v uzavíratelném obalu.

Knihovna nabízí i specializované studovny - například studovnu starých tisků Knihovna nabízí i specializované studovny - například studovnu starých tisků Knihovna nabízí i specializované studovny - například studovnu starých tisků

Knihovna nabízí i specializované studovny - například studovnu starých tisků (vpravo)

Jednotlivé studovny jsou „pouze“ stoly s lampičkou a očkem pro zámek notebooku. Samotné knihy jsou umístěny v regálech vedle studoven, takže hledání literatury neruší již studující. Studijní místa pamatují i na ty, kteří stráví v budově celý den a chtějí si odskočit na oběd. Na stole lze nechat literatury a pomocí zámku notebook připevnit ke stolu. Na „pauza kartě“ nastavit čas, kdy odchází na oběd či se projít. Každý má čas právě hodinu na to, aby se provětral, a studijní místo má takto rezervováno. Knihovnou prochází služba, která v případě zaplnění studoven karty kontroluje, aby „propadlá“ místa případně uvolnila jiným návštěvníkům.

Knihy jsou dostupné i na chodbách Knihy jsou dostupné i na chodbách

Knihy jsou dostupné i na chodbách. Jakob-und-Wilhelm-Grimm-Zentrum je největší německá knihovna typu "open shelf".

Poznámka: Autory fotografií jsou Pavel Farkas a Veronika Žvátorová. Fotografie autorky jsou orientované na výšku (vyjma poslední, která je také od Pavla).
Další fotografie si můžete prohlédnout ve fotogalerii P. Farkase, podrobnější architektonické údaje jsou k dispozici na Archiwebu.
Hodnocení: 
Průměr: 5 (1 hlasování)
ŽVÁTOROVÁ, Veronika. Návštěva univerzitní knihovny Humboldtovy univerzity (Jakob-und-Wilhelm-Grimm-Zentrum). Ikaros [online]. 2013, ročník 17, číslo 1 [cit. 2024-11-21]. urn:nbn:cz:ik-14028. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/14028

automaticky generované reklamy