Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

L@SER zprostředkovává přístup k odborným elektronickým časopisům

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

L@SER zprostředkovává přístup k odborným elektronickým časopisům

0 comments
Autoři: 
Německé nakladatelství Lange und Springer představilo na veletrhu Svět knihy ´98 svou novou elektronickou službu (nejen) pro knihovny s názvem L@ser (Lange @nd Springer Electronic Resources).

V rámci této služby firma Lange und Springer zprostředkovává přes Internet uživatelům přístup k plným textům odborných časopisů, které vycházejí jak v klasické tištěné podobě, tak v podobě elektronické. V současné době je do služby L@ser zahrnuto 430 časopisů (se záběrem od roku 1995), zejména z oblasti přírodních věd. Firma Lange und Springer v současnosti jedná v masovém měřítku s nakladateli periodik, a tak by podle předpokladů měl do konce roku 1998 tento počet vzrůst na 3000 titulů.

Jak vypadá využívání této služby v praxi? Přes webovskou stránku Lange und Springer má uživatel přístup ke službě L@SER. Zde může zdarma využívat část informací, které služba poskytuje. Jde zejména o obsah (seznam periodik a článků) a abstrakta k jednotlivým článkům. Plné texty článků jsou k dispozici po zaplacení příslušných poplatků a přidělení uživatelského hesla.

Do konce roku 1998 nabízí firma Lange und Springer všem zájemcům o službu L@SER jedinečnou příležitost seznámit se s touto službou podrobně. Prostřednictvím položky Test L@SER na příslušné webovské stránce může kdokoliv vyplnit formulář se základními údaji o své osobě, resp. instituci, Lange und Springer poté přidělí tomuto zájemci zdarma heslo s omezenou dobou platnosti a uživatel se pak může pohodlně a nezávazně seznámit s možnostmi služby L@SER.

Poplatky za službu L@SER Firma Lange und Springer má stanoveny za tuto službu různé cenové kategorie a ceny se zřejmě stanovují velice individuálně. V zásadě se však platí za počet „odebíraných" titulů, ceny se dále liší podle toho, zda je uživatel výhradně zákazníkem firmy Lange und Springer či nikoliv. Pro orientaci - cena za odebírání 5-10 titulů by neměla překročit 500 DM za rok. Uživatel má však možnost vznést na firmu konkrétní dotaz na počet titulů, způsob odběru apod. a dostane opět nezávaznou informaci kolik by zaplatil.

Myslím, že tato služba je velmi atraktivní a dokonce i cenově dostupná i pro menší knihovny. Navíc nabídka bezplatného testování služby L@SER, která platí do konce roku 1998, zákazníkovi zaručuje, že nekupuje zajíce v pytli. Doporučujeme proto všem odborným knihovnám (a nejen jim), aby tuto nabídku využily. Pokud budete mít jakékoliv zkušenosti se službou L@SER, dejte nám vědět na náš redakční e-mail.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
CELBOVÁ, Iva. L@SER zprostředkovává přístup k odborným elektronickým časopisům. Ikaros [online]. 1998, ročník 2, číslo 6 [cit. 2024-04-15]. urn:nbn:cz:ik-10226. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/10226

automaticky generované reklamy